Buzdağımız Eriyor

Nerdeyse 1 yıla yaklaşmış, çocuklara okuduklarımız hariç kendi okuduklarımızı paylaşmamışız.  Çok çok uzun zamandır  kendim için orijinal dili ingilizce kitap okumamıştım. ODTÜ ve iş hayatında okuduğum teknik /mesleki kitapları  ve başlayıp bitiremediklerimi saymazsak liseden sonra diyebiliriz 🙁   Kendi küçük başarımı kayıt altına almak istedim.

Our Iceberg Is  Melting’in yazarları  John Kotter ve Holger Rathgeber.   “Buzdağımız Eriyor” adıyla Ayşe Savaş tarafından türkçeye  çevrilmiş.  Adından önce mevsim değişikliği ile ilgili bir öykü beklemiştim ama kitapta penguenlerin hayatları üzerinden bir değişim hikayesi anlatılıyor.   Zaten kitabı farklı kılan da bir fabl olması.  Çok basit bir öykü gibi başlıyor ama kendimizden çok şey buluyoruz. Değişim aslında hayatımızın her noktasında, iş hayatında, aile hayatında, arkadaş ilişkilerimizde…  Hayatını stabil yaşayabilen kişi var mı aramızda, hiç zannetmiyorum. Önemli olansa   doğal veya mecburi şekilde karşımıza çıkan değişimlere  karşı nasıl bir sistemle yaklaşacağımız. Değişime direnç gösterenlerden miyiz? Analitik düşünüp değişim projelerini başarılı bir şekilde tamamlayanlardan mı yoksa? Aslında karşımıza çıkan problemlerde farklı /değişik bir bakış açısıyla  başarılı bir şekilde çözüme ulaşmanın sistematiği Our Iceberg Is Melting’de anlatılan.

Keyifle okudum, penguenlerin değişim öykülerini.

3 thoughts on “Buzdağımız Eriyor

  1. değişmeyen tek şey değişimdir demiş ya Kafka ne doğru demiş aslında…
    Ben değişime karşı çıkmam… kendiliğinden gelen bir süreçde olursa…

    Penguenlere garip bir ilgi duyarım… İlkokulda öğretmenimizin anlattığı Amudsen’in onları insan sandığı hikayeden başlar hatta bu ilgi… Önceki yıl İmparatorun Yolculuğunu izlemiştim bir de..
    Sevgilerimle

  2. Tehlikeleri görmezden gelmenin ne kadar tehlikeli olduğunu, ekip çalışmasının önemini ve liderlik kavramlarını ustaca anlatan bir fabl.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir