Büyük Sihir- Elizabeth Gilbert

Yaptığınız iş ne olursa olsun; ister öğrenci, ister sporcu, ister yazar, ister mühendis, ister ev hanımı olun  işi sevgiyle yapmak, sürekli üretmek, pes etmemek bambaşka güzellikler katıyor.  Hap şeklinde “büyük sihir” yok hiçbir zaman. Küçük anlar var, sürekli işin üzerine gitmek var… Elizabeth Gilbert, Büyük  Sihir’de yazar olma serüvenini anlatıyor  ama  sadece yazarların okuyup anlayacağı, seveceği bir  kitap değil,  tüm hayatımıza genelleştirilebilir.  İlham perisi siz onu çağırdığınız, düşündüğünüz sürece yanınızda. Görmezden geldiğiniz, yanıbaşınızda olup hissedemediğiniz ya da “aman sonra ya…” dediğiniz zamanlarda da hop uçup gidiyor. İnişler, çıkışlar, dibe vurmalar olabilir elbet ama pes etmek yok. Eğlenerek okudum, hızlıca  akan bir  kitap. Başlığından kişisel gelişim kitabı gibi geliyor ama  Elizabeth Gilbert’in kitabın içinde de belirttiği gibi ;

Büyük Sihir besbelli bir kişisel gelişim kitabı, öyle değil mi? Yine de tüm saygım ve sevgimle altını çizmek isterim ki, bu kitabı sizin için yazmadım; kendim için yazdım, çünkü yaratıcılık hakkında düşünmeyi gerçekten seviyorum. Bu konuda düşünmek benim için keyifli ve faydalı oluyor. Burada yazdıklarımın size de faydası olursa muhteşem, çok sevinirim. Harika bir yan etki olur bu. Ama en nihayetinde, her ne yaşıyorsam, her ne yapıyorsam, yapmayı sevdiğim için yapıyorum ben.

İş hayatından örnek verirsem, bu durumu  kendimde  hissediyorum zaman zaman. Kal diyen, bitsin diyen olmasa  bile  garip bir iş ahlakı  ile kendim için  sonuçlandırmam lazım diğer türlü takıyorum kafama. Hiç bir zaman mesai saatlerine uyan birisi olamıyorum böyle olunca da 🙂

Kendin için yapmak uğraşmak daha güzeli var mı? Yeni yıla girerken yapmak istediğim projelerde şekillendi kafamda, kitapta motivasyon oldu bana.

Elizabeth Gilbert i siz en çok Ye,Dua Et, Sev  kitabının yazarı olmasından tanıyabilirsiniz. Ne yalan söyleyim o kitap çok satanlar raflarını süslediğinde pek de içimden  geçmemişti alıp okumak. “Çok satanlar” rafını sahte , ticari bulduğum  olabiliyor. Uzak durmuştum bu kitaptan da. Filmini izlemek isteyip  o dönem denk gelmemişti. Büyük Sihir i okurken filmi de seyrettim bu sene ve  çok sevdim, haklıymış çok satanlar da olmakla.

 

 

 

 

Kaydet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

    Blogger 📝 

    Kategoriler

    Copyright @ cocuklacocuk.com