Buyrun Evimize

Buyrun yeni evimize, kapı açık,  bakın sizi bekliyoruz.  Bir hevesle başladığımız karton evimizi  birlikte yapmak için  ortak zamanlar ayarlamaya çalışırken yaklaşık 3 ay  sürdü  tamamlamamız.

Kolay mı 3 katlı ev yaptık?  Bitirdiğimizde eşim dahil  hepimizin emeği geçmişti.

Ee,  içini merak etmiyor musunuz?

Minik hayvancıklarımız yerleştiler bile gördüğünüz gibi.

Yapılış detaylarını olabildiğince fotoğraflarla anlatmaya çalıştık. Hani yazın  evde sıkılan çocuklarımızla birlikte severek yapacağınız , onların can sıkıntısını  geçireceğini düşündüğümüz bir faaliyet oldu.

Malzemeler;   Mukavva kutu ( biz aldığımız oyuncaklardan birisinin kutusunu kullandık),  kendinden yapışkanlı kağıtlar, maket bıçağı, cetvel, çay karıştırma çubukları,  evin içini döşemek için minik kutucuklar, makas

Bizim kullandığımız boş oyuncak kutusu tam ev şekline benziyordu.  Aslında niyetim tek katlı bir ev yapmaktı, kendinden yapışkanlı kağıtlarla kaplayacaktım sadece ama bizim kızın kat çıkma isteklerine  boyun eğdim. Kat ilavesi  için   kutunun enine uygun mukavvalardan her iki ucundandan da pay bırakacak şekilde kestim, kutunun içinde kalacak kısmı kapladım. Bu arada kutunun yanlarından eşit yüksekliklerde maket bıçağı ile kesikler yaptım. Oluşturduğum katları  kutuya yerleştirip fazla bıraktığım kısımları bu kesiklerden çıkararak katların sağlam olmasını sağladım. Sonrasında kutunun dışını da kendinden yapışkanlı kağıt ile kapladım.

Farklı renkteki kendinden yapışkanlı kağıttan pencere kestik, yapıştırdık.  Kapıyı maket bıçağı ile kestikten sonra çay karıştırma çubukları ile kaplamaya başladık.

Kapının bitmiş, evin ön kısmının tamamlanmış hali.

Evin içine minik yatak, masa yapmak için elimizdeki kutuları kendinden yapışkanlı kağıtla kapladık. Ve evin son aşaması çatı kısmını epey düşündükten sonra çay karıştırma çubuklarını örerek yaptığımız üç parçayı birbirine bir çitaya yapıştırarak  birleştirip kutunun üst kısmına yapıştırdık.

Son olarak detaylar;  minik iğneli toplar lambalarımızı oluşturdu,  çizgili kağıttan halılarımız oldu, duvarda  asılı kafeste  bir kuşumuz, yatağımızda yastık  var.

Birlikte yaptığımız evin maket bıçaklı kısımlarında izleyici, işin çoğunda yardımcım oldu kızım. Son bahsettiğim detayları ise O’nun fikri.

Minişlerimiz ve diğer minik hayvanlarımızın  yeni evlerindeki keyfini görüyor musunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. e duvarda kuş bile var daha ne olsun,tam bir ev…
  Ahşap çatısı,çizgileri kilimleri süper valla…

 2. Eviniz çok güzel olmuş elinize saglık. Bu arada mimlerden hoşlanır mısınız bilemiyorum ama sizi mimledim.

  Cici kalın… 🙂

 3. Stil direktörüm, faaliyet kitabından kesti rsmi hiç öyle düşünmemiştik.

  Eda Çalık, pek öyle bir çaba değil bizim ki aslında, minik hayvanlarımızla kurduğumuz oyunlara renk katmaktı amacımız 🙂

 4. anaokulunda ilk okulda sürekli bizi bir mühendisliğe, bir mimarlığa itme çabası değilmiydi bu. 🙂 ama ne olursa olsun ilk yaptığım ev hala durur odamda 🙂

 5. Almesin ya Ecevitin kuşu da var hahaha :)))

 6. Sdilek, Çok teşekkürler.

  Bahar, el becerisi yok deme başına geçmeden bilememezsin :), kutuyla başla deriz.

 7. Çok beğendim, elinize sağlık. Biz daha miniş alamadan siz ev bile yapmışsınız. Bende de bir kutu var, ama el beceresi yok maalesef. :))

 8. çok güzel olmuş bayıldım..
  elinize sağlık…

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com