Bursa Kent Müzesi

“Bursa’yı ta’rîf için Tâhir hülâsa denmeli Cennetin dünyâya inmiş bir muallâ gülşeni”

Osmanlıca  bu sözü tam anlayamasam da Bursa’nın güzelliğine katılıyorum. En son  3 yıl kadar önce de çok soğuk bir havada bir bölümünü gezmiş ve en kısa zamanda yeniden ziyaret planlamıştık. 🙂  Epey bir zaman sonra bu bayram ( memlekete gidemeyen biz ) tek geceliğine Bursa’ya gittik.  Cumartesi hava güneşli idi ve kalacağımız yere eşyaları  bırakıp yürüyerek şehri keşfe daldık, gerektiğinde taksi kullandık.   Bir şehri yürüyerek gezmek gibisi yok.

Duraklarımızdan birisi Bursa Kent Müzesi oldu. Bursa tarihi ve   kültürüne ait sanırım herşey bu müzede sergileniyor. Çok beğendik  müzeyi.   İrem, Bursa gezisini arkadaşlarıyla paylaşmaya karar verince sürekli yanımda “anne bunu da çek” diyerek gezindi. Dolayısı ile gezi boyunca oldukça çok fotoğraf çektim. Dün fotoğraflardan bir slide hazırlayıp hafıza kartına aktardık, öğretmenine götürdü.  Bursa Kent Müzesine ait fotoğraflardan seçtiklerimi paylaşayım.

 

 

Osman Gazi, Osmanlı imparatorluğunun kurucusu.

İznik Gezimizde Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun ( yukarda belirtildiği gibi Yarhisar tekfurunun kızı Holophira) İmarethanesini gezmiştik,  bu yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Geçmiş zaman Tulumbacıları, itfaiyecileri.

Bursa Osmanlı’nın kurulduğu ve  aynı zamanda  hukuken son bulduğu şehir. Mudanya mütarekesi, Kurtuluş savaşını sonlandıran ateşkeş antlaşması  3-11 Ekim 1922 tarihinde Mudanya da yapılıyor. Bu ateşkeş antlaşması ile İstanbul, boğazlar ve çevresinin de işgalden arınması sağlanmıştır.  Ve TBMM hükümetinin kabul edilmesi Osmanlı devletini  hukuken sona erdirmiştir.

Atamızın gençliğe öğüdü; ” Yorulsak bile dinlenmeden O’nu takip etmemiz”

Belki Cumhuriyet bayramının hemen öncesinde ziyaret ettiğimizden   ya da belki yaşadığımız garip bayram kutlamalarının etkisi  ile Kurtuluş savaşına ait bölümleri daha yavaş özümseyerek  inceledim.

Harf devrimi, eski ve yeni türkçe İstiklal marşımız …

Bursa’nın dolu tarihi yanında doğal güzellikleri de anlatılıyor, müzede.  Uludağ ve kış sporları maket eşliğinde anlatılıyor. Hamamları yine benzer maketle anlatılıyor. El işleri, eski dikiş makinaları,  vs herşeye yer verilmiş.

Bursa lılar çok şanslısınız bilesiniz.     Şehrinizi gezmek için  bir kaç gezi  daha yapacağız , bu kez 3 yıl ara vermeden inşallah. Aslında ben iş için  gidiyorum ama yoğunluktan Organize sanayi içinde geçiyor zamanım 🙁

Son olarak Müzede eski zamanlara ait bir demlik var paylaşmak istediğim. Çaykolik bir aile olarak bizim için çok önemli…

Bursa gezisinin devamı yarın.

 

 


 

1 thought on “Bursa Kent Müzesi

  1. Bir zamanlar her hafta sonu giderdik. Cumadan çıkardık geceyi Bursa’da geçirir ertesi günü dağa çıkardık. Biz çocuklar ille de teleferikle çıkar, annemler arabayla tırmanırdı. Sonradan hiç gitmez olduk, sadece geçiyoruz, tatile giderken. Ama artık sanırım zamanı gelmiş…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir