Boya, Badana Pek Zor İşmiş

Geçtiğimiz  hafta evde boya vardı;  çocuklar okula , boyacılar eve şeklinde iyice mevsim dönmeden  planladığımız boya işini de bitirelim dedik. Ama  içinde yaşadığın evde boya işi ne zormuş  🙁  Eve taşınmakla eşdeğer nerdeyse.  Ben ilk kez  yaşadığım ev içindeyken boya yaptırıyorum, evlendikten sonraki dönemde 3 şehir 4 ev değiştirdik, evlere taşınmadan önce boya işlerini tamamladık, içinde bulunduğumuz sürede  boya ihtiyacı hissetmedik açıkcası.  Eski dönemlere göre boya/ma  teknikleri ilerlemiş; öyle haftalarca  kalan bir koku yok, 2 saat gibi bir sürede kuruyor, eşyaları  toparlayıp üzerlerini özel naylonlarla örterek odayı tamamen boşaltmak zorunda kalmıyorsunuz. Fakat yinede eşyalar yerinden oynadıkça kalabalık gereksiz  eşyalar gözünüze batıyor, ufak tefek yer değişiklikleri de eklenince bayağı  yorucu oldu.  Hafta içi yardımcımız  boyacılarla epey yoruldu sağolsun, akşamları  da vakit kısıtlı olunca hafta sonuna kaldı işlerimiz.

Öyle böyle bitti sonuçta 🙂

Boyadan sonra özellikle çocukların kitaplarını ve oyuncaklarını epey elden geçirdim.  İrem’in okudukları kitaplardan Kerem in okuyacağını düşündüklerimi ayırdım.   1.sınıf ve öncesinde okuduğumuz kitapları koliledim. Oyuncaklardan da kullanılmayanlar kolilendi. Yakınımızdaki bir köy okulu ile görüştüm anaokulu  kısmı varmış ama oyuncak eksikleri olduğunu kabul edebileceklerini söyledi,  hafta sonu için anlaştık ve çok mutlu oldum.   Teslim ettiğimde daha bir hafifleyeceğim.

 Tüm  temizliğin, yorgunluğun ardından;

  • Hafiflemek, fazlalıklardan kurtulmak  sonbahara süper bir başlangıç oldu.
  • Duvar rengi herşeymiş evin enerjisini değiştirdi, daha açık renkle ferahladık, içimiz açıldı.
  • Katalog renklerine kanmayın, iç cephe için seçtiğimiz boya fiiliyatta  farklı ton, dış cephe seçimimiz ise  filli olarak daha açık oldu. Boyacılar katalogları için kullanma talimatı da  yazmalı: bu katalogtaki renkleri gün ışığı altında inceleyin gibi mesela. Ben bile yanıldım, tekstil geçmişimde renkleri tonları ile görüp reçete oluşturabilme tecrübeme rağmen:)
  • Boyacının iyisini bulmak  büyük  bir şans, evin ilk boyasının (üstelik boş halindeyken) ne kadar kötü olduğunu gördük.

Son olarak da , “Evimiz” mis gibi oldu ya herşeye değer 🙂

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir