Bora’nın Kitabı

Ayşe Kulin’in Adı; Aylin, Füreya, Sevdalinka gibi kitaplarını basılır basılmaz alıp okumuş çok da sevmiştim ama sonra da vazgeçmiştim diğer kitaplarını okumaktan..Konu da benzer olunca hep aynı kitabı okuyormuşum gibi hissediyordum çünkü. Geçen sene Gizli Anlara Yolculuk kitabı çıktığında da önyargım devam ediyordu. Bir arkadaşım kesinlikle farklı bir tarz olduğunu söyleyip kitabı bana getirinceye kadar.

Ayşe Kulin,  benim bildiğim tarzının olukça dışına çıkmış bu kitabında. Eşcinsel bir ilişki üzerine kurgulanmış bir hikaye. Birbirinden çok farklı yetişmiş iki erkeğin ; zengin, yakışıklı, eğitimli, evli ve üstelik çocuk sahibi İlhami ile O’nun yanında çalışan doğuda  ilgisiz bir ailede, dayakla büyümüş, küçükken tecavüze uğramış, İstanbul’a gelip kendini geliştirmiş Bora’nın yaşadıkları aşk anlatılıyor. Olaylar İlhami’nin gözünden anlatılmış. Bu ilk kitabı bir iki günde okuyup bitirmiştim. Hikaye yarım kaldığı için ikinci kitap Bora’nın Kitabı çıktığında hemen aldım. Olayları ilk kitapta çok kızdığım, önyargılı olduğum  Bora’nın gözünden görmek , O’nun yaşadıklarını bilmek, ilk kitapta açıklanmamış detayları öğrenmek için elimdeki kitaba ara verip başladım okumaya. Henüz bitiremedim ama aklımda kalan bir çok soruya yanıt buldum, Bora’yı daha iyi anladım, İlhami’ye daha çok hak verdim ve hatta Bora’ya bile hak verdim bazı yerlerde. İlk kitaba göre daha çok duygulandım, daha çok etkilendim. 

Her iki kitabın da akıcı, sürükleyici bir tarzı var ki bu zaten Ayşe Kulin’e çok uzak değil. İkinci kitabı mutaka, ama konuya vakıf olmak için de ilk kitabı tavsiye ediyorum.

1 thought on “Bora’nın Kitabı

  1. herkesin blog aleminde boranın kitabı postu oldu sanırım :))
    evet farklıydı
    benim de bir postum var bununla ilgili
    iyi okumalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.