Bizim Akvaryuma Neler Oluyor?

Bu yazımda çocuklara balık aldığımızdan bahsetmiştim ya, meğer asıl meraklısı benmişim balıkların. Ne balıkçıymışım ben, ne hevesliymişim balık beslemeye de bunca yıldır haberim yokmuş. Eğer evde benden ses çıkmıyor, ortada bana dair bir hareket görünmüyorsa belli ki ben akvaryumun başında çömelmiş balıkları izliyorumdur. Eğer balık almaya gidiyorum demişsem, ee nasıl pişireceksin diye sormayın…bilin ki akvaryum için alıyorumdur. Yavruları besledim, büyükleri akşam beslerim gibi cümlelerim balıklarım için sarfettiğim cümlelerdir.

İşte bizim akvaryumdan son haberler;

İki ay kadar evvel doğan yavru lepisteslerden sadece birkaçını büyütebildik ve nihayet onları yavruluktan alıp ana akvaryumun içine attık. Yavrular şimdi sağ kalabilen ( malesef çok sık karşılaşıyoruz balık ölümleriyle) diğer büyük balıklarla bir arada yüzüyorlar,  Geçtiğimiz hafta başı lepisteslerden biri doğurmuştu onun beş yavrusunu kurtarabilmiştik; yavruluğun yeni sakinleri bu beş yavru artık. Bir hamile lepistesimiz var bugün yarın doğurdu doğuracak. Yavruları yedirmeden toplayabilmek için elimde kepçeyle akvaryumun başında nöbet tutuyorum desem yeridir.

Bu kadar hevesli, bu kadar meraklıyım balıklara peki iyi bakabiliyor muyum? Maalesef hayır. Hamile balıklarım ölüyor, doğum yapan balıklarım ayrıca yavru balıklarım ölüyor, sürekli okuyorum, araştırıyorum, soruyorum ama nedenini bulamıyorum.

5 thoughts on “Bizim Akvaryuma Neler Oluyor?

 1. lepisteslerim varken ben de elimde kepçeyle akvaryum başında oluyordum. doğurmaya başlayınca da, yedirmeden yakalama maceralarımız vardı eşimle 🙂 büyükler niçin bu kadar sık ölüyor sizde anlayamadım. acaba akvaryumun suyunu temizlemede falan mı bi hata yapıyorusunuz?

 2. Merhaba, lepistes yavrularının hayatta kalabilmesi için beslenme çok önemli. Yumurta sarısını haşlayıp, kurutup, ufalayıp balıklara verebilirsin. Ana akvaryuma aldığın zaman rafya kullanmanızı öneririm. Bir süre top şeklini verdiğiniz rafya arasına saklanıp yeni ortama adapte olmaları kolaylaşacaktır. Bir de çok önemli bir konu var. Ara ara farklı balıkçılardan lepistes almalısınız, akraba çiftleşmesi hastalıklı üremeye sebep olacak ve kısa süre sonra hayatlarını kaybedeceklerdir. Dişi lepistes döllenme esnasında yumurta saklar. 1.doğum ve ertesinde 2 doğum daha gerçekleştirebilir tek döllenme ile. Sonrasında düşünsenize hep kardeş kardeşe döllenme olacağını. Üzülmenizi istemem. Ben çok uzun süre neredeyse her tip balık beslemişliğim var. Özellikle lepistesler beni en çok yoran balık cinsi olmuştur. Kolaylıklar dilerim.

 3. bu konuda çok bir şey bilmiyorum ama akvaryum hem çok zevkli hem de çok meşekkatli bir uğraş. Kolay gelsin, umarım sorunu çok kayıp vermeden çözersiniz.

  Sevgilerimle

 4. Flame, fanusun suyunu sık değiştirmek gerekiyor uzun yaşatabilmek için japon balığını

  Gülcan’cım ; temizlik konusunda da çok dikkatliyiz. Akvaryumcu çok fazla besin atttığımız için olabileceğini söylemişti şimdi yarı yarıya daha az besliyoruz bakalım ne olacak

  Nuran Hanım; önerileriniz için teşekkür ederim,bizim 2 aylık lepistesler öyle minikler ki hala (2-2.5 cm) ne zaman çiftleşecek kadar büyürler bilemiyorum. Lepistesler çok güzel balıklar aslında ama bakımları çok zor.

  Lale Ablacım; umarız dediğin gibi çözebiliriz en az kayıpla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.