BİZDE BAYRAM

erciyesKurban Bayramı en meşakkatli bayramlardan, kurban kesmek, etleri dağıtmak, bayram ziyaretleri yapmak , konukları ağırlamak derken zaman nasıl geçmiş anlamayız. Biz genelde kurban bayramlarında bu sebepten Kayseri’de kalmayı tercih eder, eş dost ziyaretleri yapmak, aile büyükleriyle birlikte olmak isteriz

Her Kurban Bayramı’nda olduğu gibi bu bayramda da ilk gün bayramlaşmak için babaannemiz ve dedemizin evindeydik. Sabah erken kalkıp bayram namazına ordan da kurban kesimine giden babamızı hazır bir şekilde karşıladık. Çocuklara bayram için alınan yeni kıyafetlerini giydirdik ki bayram ayrıcalığını keyfini yaşayarak öğrensinler. Babamız gelince babaanneye doğru yol aldık. Amcamız, yengemiz çocuklar hep bir arada güzel bir kahvaltı yapıp bayram yahnimizi yedikten sonra bayramlaşmaya geçtik. Çocuklar büyüklerin ellerini öpüp bayram harçlıklarını toplarken ben de boş durmadım geçtim sıraya, mavilerden olsun lütfen diyerek büyüklerin ellerini öptüm ama kısmetime razı oldum :))

Ben küçükken de kuzenlerimle birlikte benim babaannemin evinde geçirirdik kurban bayramlarını. İki erkek kuzenime karşı biz beş kız kuzen, aslında çok da iyi anlaştığımız halde nedense iki gruba ayrılır devamlı birbirimize tuzaklar kurardık. Aramızda şifreli yazışmalar yapar kuytu köşelerde önemli gizli planlar hazırlardık. Onlar bize ait kuytu köşelere verici yerleştirerek hışırtlı seslerle hain planlarımızı duymaya çabalar, çekirge toplayıp ipe dizerek bizi korkutmaya çalışırlardı. E biz de kızlar olarak pek de geri kalmazdık onlardan. Ben kurban kesimini de seyrederim hiç de etkilenmem dediğimi hatırlıyorum onlara inat, nitekim seyrettim de, hayvanın derisinin soyulması için şişirilip yumruklarla derinin gövdeden ayrılışını, sonra tamamen parçalara ayrılışını sonuna kadar hayretler içinde seyrettim. Sonrasında ise adım et yemez Fulya’ya çıkmıştı. Nedense kurban eti bana öyle kokardı ki mutfağa bile giremezdim günlerce, et yememe maceram uzun bir süre devam etti, hala da çok başarılı değilimdir bu konuda, çocuklarım olduktan sonra onların yanında daha dikkatli olmaya çalışsam da çok da becerebildiğim söylenemez.

Neyse biz yine bayrama dönelim. İkinci gün kahvaltıdan sonra Erciyes ‘i dolaşıp gelelim diye karar aldık. Kayseri’de hava iyiyse Erciyes’te kötü olma ihtimali yüksektir. Eğer Kayseri’de kötü bir hava varsa Erciyes’e hiç çıkılmaz diye düşünürseniz o gün ordan dönenlerden harika bir hava olduğunu öğrenir çıkmadığınıza pişman olursunuz. Gerçekten de Erciyes’e doğru baktığımızda ilerisinin kapalı olduğunu anlayıp yola bile çıkmamaya karar verdik. Bayram ziyaretlerimizi yapıp, gelen konuklarımızı ağırladık. Konuklarıma tiramisu ikram ettim, ilk kez denediğim kedi dilli ve muzlu tiramisum çok beğenildi.

tiramisu

Bayramın üçüncü günü hava gerçekten açıktı Erciyes’in başındaki duman dağılmış görünüyordu. Çocukları kat kat giydirdik biz de hazırlandık ve çıktık yola. Yol da, hava da güzeldi.

erciyes_1

erciyes_4erciyes_2

erciyes

Çocuklar henüz kayağa başlamadıklarından onlar için birer kızak kiralayıp eğlencelerini keyifle izledik. Bu arada çocukların kaymalarını izlemek , sonra aşağı inip kızakları tekrar tekrar yukarı taşımak anne ve baba olarak bizi çok yordu.

Onların peşinde defalarca indik çıktık.

erciyeserciyes

Ben kendim kaymış kadar yoruldum. Bu yorgunluk ve bir de güneşin sıcaklığı havanın soğukluğunu bastırdı terledik bile .Bu arada gözüme görünüyor heralde deyip tekrar bak tekrar baktığım Tarzan ağbi üzerinde sadece incecik bir t-shirt le kızak kayıyordu. Bu kadar da olmaz dedim. Ama eşim burda bazı Amerikalıların ellerinde bira üstlerinde sadece şort ve t-shirt lerle kaydığını defalarca gördüğünü söyleyince hayretim biraz olsun azaldı.

Eve döndükten sonra hemen Kayseri Mantısı pişirip sıcak sıcak yedik.

Bu bayramın bizde bıraktığı hoş anılardan biri de iki oğlumun bir gün arayla süt dişlerinin düşmesi oldu. Araları 1.5 yaş olmasına rağmen küçük oğlumun biraz acele davranması:) nedeniyle süt dişlerinin çıkması aynı zamana denk geldi.

Bizde bayram böyle geçti. Tüm dostlarımızın geçmiş bayramını tekrar kutluyoruz. Sevgiler bizden

14 thoughts on “BİZDE BAYRAM

 1. eşimin memleketinde de etli yaprak sarma ve pilav yenir kahvaltıda bayram sabahı. Önce garibime gitmişti . Şimdi kendileri bile bıraktılar ağır oluyor diyerek.
  Erciyesi ilk gördüğümde gözümü alamamıştım zirveye bakmaktan. Kayseriyi de çok beğenmiştik. Çok güzel bir yerde yaşıyorsunuz. Kızkardeşim kayak için oraya gelir bazen. Sevgiler bıraktım size

 2. Biz sizin gibi renkli bir bayram geçiremedik.Ama Adana’dan ailem geldiği için evimiz şenlikliydi.Ankara’da akrabamız olmadığı için ev ziyaretleri de yapmadık.Ada bey bol bol teyzeleriyle oynadı.Ve bol ol alışveriş merkezlerini dolaştık.

 3. Canım kar çekti…. :)Geçmiş bayramınız kutlu olsun 🙂

 4. Canım ne çok eğlenmişsiniz. Ne iyi gelmiştir bu güzel zamanlar size yeni tasarımları dört gözle bekliyorum

 5. sevgili Lale, Kayseri gerçekten güzel bir şehir,Erciyes’e kardeşinizle birlikte gelirseniz haberimiz olsun görüşmekten memnun oluruz

 6. Sevgili Büşra, böyle günleri sevdiklerimizle birlikte geçirmek galiba en güzel bayram

  Sevgili Güzela, kar gerçekten çok güzeldi biz de özlemişiz, önümüzdeki haftasonunu iple çekiyoruz.

  Sevgili Hatice, gerçekten bayramın iyi geçmesiyle moral ve enerji topladık şimdi çalışmaya devam :)))

 7. bu keyifli yazıyı sanki kendim gitmişcesine begenerek okudum. ne güzel. benim gezdiğim ve sıradan gecen bayramın üzerine sizin bayramı okumak bile yetti bana. neyse ben de bol bol dinlenmiş oldum bu arada )))
  ama akşamın bu vakti şu mantı işi olmadı (((

  sevgiyle kalın…

 8. Ahh ahh orda olmak vardi simdi, o fotograflar ne guzel cikmis oyle :)) Ben de birazcik kar istiyorum desem :))
  Guzel bir tatil gecirmenize sevindim, kucak dolusu sevgiler :))

 9. güzel bir bayrammış.günü birlik kar keyfi de bir başkadır herhalde.tekirdağa henüz kar yağmadı.bekliyoruz.

 10. bizimde aklımızdaydı gitmek ama misafirden fırsat bulamadık. çok eğlenceli geçmiş anlaşılan ben gitmiş kadar sevindim. en kısa zamanda tanışmak üzere

 11. Ayyyyyy tramisu çok güzel görünüyooo
  canım çekti valla ya !
  🙁

 12. beni çatlatın kızlar,,size inat günlerdir erciyesteki fotomu koyuyorum feysbuka:)))kar göremedik henüz bu kış,,bakalım..erciyes cidden çok güzeldi,orada matrak anılarım var..sizle gene canlandılar…ne iyi yapmışsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir