BİSİKLET KAZASI

Bisiklet kazalarının yaz aylarında ne kadar fazla olduğunu geçenlerde bizim de başımıza gelince üzülerek fark ettim. Çok büyük boyutlarda olmasa da ne yazık ki Oğuz Kaan yokuş aşağı bisikletle hızla giderken kontrolünü kaybedip düşmüş. Ben bahçedeyken o bahçenin dışında hız denemesi yapmaya kalkışmış. Kuzeniyle birlikte ağlayarak geldiklerini görünce telaşla yanına gittim. Yürüyerek geldiğine göre bacaklarında birşey olmadığını anladım. kollarında da derin sıyrıklar dışında kırık çıkık yok gibi görünüyordu. Dudağı yarısına kadar şişmiş ve morarmış, alnında, burnunun yanında ve bir kolunda kanayan yaralar vardı. Hemen içeri alıp vücudunu kontrol ettim. Karnının sağ tarafında da sürtülmeden kaynaklanan bir yara ve karnının üzerinde bisikletin tekerleğinin izi vardı. Çok önemli bir durumu olmadığına karar verdik ama yine de pansuman yaptırmak için hastaneye götürdük. Hastanedeki nöbetçi doktor ilk kontrollerini yaptıktan sonra Tıp Fakültesinin aciline götürmemiz, tomografi ve karın ultrasonu çekilmesi gereketiğini söyleyince ufak bir şok yaşadık  olduk.

Babaannesiyle birlikte oğlumu Erciyes Üniversitesi Hastanesinin aciline götürdük. Tomografi, travma
kol ve bacak röntgeni tüm karın ultrasonu çektirdi Oğuz Kaan, ayrıca kan verdi kan tahlilleri yapıldı. O gece 3 saat kadar acilde vakit geçirdik tüm bu işlemler için.

İki bisiklet kazası daha geldi biz oradayken, ikisi de bizim gibi ucuz atlatmıştı çünkü muhtemelen bahçede yapılmış kazalardı. Caddelerde araba yolunda bisiklet binen çocuklara ve özellikle ailelerine olsun buradan uyarımız.

Siz bizim kadar ucuz atlatamayaibilirsiniz, lütfen biraz daha dikkat edin.

NOT:Fotoğraf  google görsellerden

13 thoughts on “BİSİKLET KAZASI

 1. geçmiş olsun..
  *yeni site görüntünüzü de güle güle kullanın..

 2. çok geçmiş olsun.kıyamam.iyi ki kırık yok.çok dikkat etmek gerek ama çocuklar tehlikelerin fatkında değiller.efe de çok hızlı kullanıyor.çok ürküyorum.
  güzel bir hafta olsun.lskazasız belasız inşallah

 3. Cok gecmis olsun. Ucuz atlatmışsınız şükür. Malesef çoçukları bisikletten geri bırakmakta olmuyor. Keşke tum cocukların guvenle oynayabilceği bisiklete binebilecekleri alanları olsa

 4. Aman büyük geçmişler olsun. Oğluşumla hep konuştum, hız ile yapılan kaza videoları izlettim (bilmiyorum ne kadar doğru ama) Sanıyorum iyice anladı ki kaza yapması doğal ama hız eklenirse canı normalin üzarinde yanacak :/
  Allah korumuş sizi de, geçmişler olsun tekrar…

 5. Çok çok geçmiş olsun canım.Çok üzüldüm, ama Allahtan ucuz atlatmış.
  sevgiler.

 6. Çok geçmiş olsun canım Özlem’de demedi bana hay allah nasıl üzüldüm, bende çok düşmüştüm sonrasında çocukluk anısı olarak kalır. Neyseki beteri olmamış.

  Sağol Eda’cığım verilmiş sadakamız varmış

 7. Gemiş olsun,bisiklet çok tehlikeli,Allahtan fazla zarar görmeden atlatmış!çok geçmiş olsun!

  Sağolun, bisiklet gerçekten cok tehlikeli, bu haline şükrettik gerçekten ucuz atlatmışız

 8. Bir anda yeni görüntüya alışamadım,neredeyim şaşırdım :))
  Çok geçmiş olsun.Ucuz atlatmışsınız…

  Çok teşekkürler , cok ucuz atlattık sahiden, umarım beğenmişsindir yeni temamızı

 9. Büyük geçmiş olsun. Bu yazınızı görmemişim. RSS galiba bazı yazıları ıskalıyor mu ben mi görmüyorum nedir..
  Neyse, çocukken oluyor böyle şeyler. Yaşanması gerekiyor demek ki…
  Biz öncelikle tedbirimizi alalım da, Allah korur fazla endişelenmemeli.
  Tekrar geçmiş olsun.

  Çok teşekkürler, erkek çocuk sahibi olunca alışmak zorundayız sanırım boyle vakalara

 10. Geçmiş olsun… Anlattıkllarınızdan anladığım kadarıyla Oğuz Kaan bisiklete KASKSIZ biniyormuş. Yorumlarda bisiklete “tehlikeli” dendiğini görünce dayanamadım ve bu ayrıntıya dikkat çekmek istedim. Bisiklet tehlikeli değildir; tam tersine insanın ve dünyanın sağlığı açısından dahiyane bir araçtır. Özellikle motorlu taşıtlarla kıyaslandığında… Oğuz Kaan kask takıyor olsaydı kafasını koruyabilirdi. Asgari güvenlik önlemleri alındığında bisiklet dünya üzerindeki en sağlıklı ve tehlikesiz ulaşım aracıdır. Bu güvenlik önlemlerinin ilk maddesiyse “nitelikli malzemeden üretilmiş” güvenli bir bisiklettir. (Oğuz Kaan’ın bisikletinin frenlerini kontrol ettiniz mi? Belki de frenleri kötü malzemedendir ve işlevini yeterince yerine getirmemiştir ya da frenlerin değişme zamanı gelmiştir). Bunun ardından bisikletin “görünürlüğü” gelir. Reflektörler ve uygun aydınlatma araçları gereklidir yani. Bisiklet sürücüsünün güvenliği içinse KASK olmazsa olmazdır. Sürücünün görünür olmasını sağlayacak renkte, reflektörlü kıyafetler de gereklidir. En ama en önemli güvenlik önlemiyse, vatandaş olarak her birimizin belediyelerden vs. ısrarla istememiz gereken güvenli oyun ve bisiklet sürüş alanları, yollarıdır. Asgari güvenlik önlemleri alındığında bisiklet bir bilyeden, çataldan ya da bulaşık makinasından daha tehlikeli değildir.
  Lütfen çocuklarınıza bisiklet alırken iyi bir de kask alın.
  Geçmiş olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir