Bir Ev Planı Hazırlıyorum..

Geçtiğimiz hafta Kadir Mert’in son uzun süreli proje ödevini tamamlayıp teslim ettik. Ödev üç ay kadar önce verilmişti ama  biz yine son gece de oturup bitirebildik. Konu başlığı “Bir Ev Planı Hazırlıyorum” du.Ödevin amacı bir ev krokisi çizip, alanların birim değer cinsinden karesinin belirtilmesi ve alan hesaplamalarının pekişmesi idi. Maketi hazırlarken yardım ettim sadece oğluma, gördüm ki alan hesaplamalarını kendisi iyi anlamış, tamamını kendisi hazırladı.

Böyle bir maketi nasıl yaptığımızı anlatalım:

Öncelikle a3 boyutunda bir kağıda  29*29 olmak üzere her biri 1 cm olan kareler çizdim. Ev planımızı bunun üzerine çizdik. Odaları kuru boya ile ayrı renge boyadık. Üzerlerine yatak odası, salon , mutfak,vs.. diye yazdık. Odaların kenarlarını kibrit veya pipetle belirginleştirebileceğimiz yazıyordu projede. Biz bunun yerine doktor çubuklarını kullandık. Kadir Mert odaların kenarlarının ölçülerini aldı ben de çubukları bu ölçülere göre maket bıçağıyla kestim. Daha sonra Kadir Mert hepsini yapıştırdı. Son olarak evimizin önüne iki de çam ağacı hazırladık. Bunun için kısa kesilmiş bir çubuğun iki yüzüne keçeden kestiğimiz çam ağacı şekillerini yapıştırdık.

Ayrı bir kağıda ev krokisinin alan hesaplarını birim kare cinsinden yazdık. Hem projeyi hem de hesaplamalarını daha önceki iskelet projesinde kullandığımız fotoblok malzemenin üzerine yapıştırdık.ev1 ev2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir