BİBERON SEVDAMIZ

biberon kullanımıSüt, özellikle de gece sütümüz biberonla içilmekte hala. Neler yaptım neler 4,5 yaşındaki kızıma biberonu bıraktırmak için;  uçları eskisin vazgeçer dedim olmadı, paşa paşa gidip yeni uçlar aldım, “hepsi kirli” deyip, sütü bardakla verdim olmadı. Biberonları ortadan kaldırmak dışında aklıma gelen tüm alternatifleri denedim ama  o kadar özel ve güzel bir şey ki bu O’nun için kıyamadım atmaya.

4 ay kadar önce bir gece   uykusundan uyanıp süt istediğinde temiz biberon olmadığı için bardakla getirmiştim sütü, bana ters ters baktı o uykulu haliyle,  1 yudum aldı, “al istemiyorum” dedi.  Eee  bende tıpış tıpış gidip biberon yıkadım gece  3te,  yeniden süt getirdim, içti bir güzel. O gün artık uğraşmaktan vazgeçtim  ve gidip yeni biberon aldım, suluk şeklindekilerden beğendi, evde de var o tarz ama pek yüzüne bakmıyor.  Dışarı çıkarken, “biberon alacağız” demiş bulundum,  o günkü heyecanını görmeliydiniz,  uzun süredir hayalini kurduğunuz  yeni bir şeyi almaya giderken kendinizi düşünün işte öyle.

biberon çürüğü

Yakımlarımın, “sütü bırakır, bizimki bıraktı biberondan sonra,  bırak uğraşma” sözleri üzerine artık hiç uğraşmıyorum. Ama içim rahat değil. Diş sağlığı açısından pek iyi bir hareket olmadığını  biliyorum.  Ortodonti açısından, bizimkinin belki tek olumlu yani biberon ağzında  uzun süre kalmaması , biberonla birlikte uyumaması,   çok hızlı bir şekilde içip sütünü hemen bırakıyor.

Ama biberon çürüğü diye adlandırılan sağlık problemi bizim için en büyük tehlike.  Aşağıdaki linklerde konuyla ilgili daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz ben çok kısa bir kısmını aldım buraya. Ve okuduklarımdan öğrendiğim en büyük tehlike; süt içip yatan çocuğun ( hele de şeker, bal ilaveli sütlerde) ağzının temizlenmeden yatması ve gece boyunca çürüklere açık olmasıymış. Biberonla sütünü içtikten sonra kalkıp dişlerimizi fırçalayıp su içip öyle yatıyoruz artık. Ama gece uykusunda istediği sütler için ( her gün değil) bir çözüm değil tabi bu.

Sizlerin, bu konuda benzer  tecrübeleriniz  var mı?

Uzman TV- Biberon Çürüğü
BİBERON ÇÜRÜĞÜ NEDİR?
Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü yada yapay süt ve mamalar doğal olarak şeker içerir. Bunun yanısıra o dönemde aile için bebeğin gelişimi ön planda olduğun için, daha iyi besleneceği düşüncesi ile sütün veya mamanın içine şeker yada bal katılır. Gece yatmadan önce bebek anne sütü veya biberon emerse, süt veya mama ağızda birikerek uzun süre dişlerle temasta kalır. İçeriğindeki şeker nedeni ile, bu uzun süreli temas sonucu çürük için uygun bir ortam oluşmuş olur. Özellikle uyku öncesi beslenme sonrasında bebeğin ağız temizliğine önem verilmelidir. Beslenmeden sonra su içirilmesi uygun olacaktır.
Biberon çürüğü oluşumunu engellemek için;

Devamı; Kadiköy Diş / Pedodonti

NOT:  Hanımefendinin biberonlu fotoları çok azmış, bu da flu biraz, 2-2,5 yaşındaki hali

31 thoughts on “BİBERON SEVDAMIZ

 1. aynı yöntemleri bende denedim.Benim kızımda 2,5 yaşında.bende kızım biberonlar kirli deyip, hatta gösterip bardakta veriyorum dediğiniz gibi bir yudum alıp geri veriyor.Biberonun sağlıklı olmadığını biliyorum aslında.biberona da bir yaşından sonra annem alıştırmış.Sütünü içmiyor diye.işim zor anlaşılan.size de bana da kolay gelsin.sevgiler.

  Siz de diş bakımını daha fazla anlatın, yavaş yavaş düzenli birlikte fırçalamaya başlayın , ben 4,5 yaşındaki kızıma bıraktıramadım maalesef

 2. Benim oğlum 2 yaşında,ve bebekliğinden beri hiç biberon sevmedi nefret ediyor ucundaki o silikon memden,zaten yalancı emzikte emmemişti.Gece sütüne gelince gece uyanınca su vermemi söylemişti dr.muz,dişleri çürür diye o yüzden suya alıştırdım gece uyanınca “anne su ” diyor su içip tekrar uyuyor.


  Gece suya alışması iyi olmuş. Bizimki zorunlu alıştı biberona 2 aylıkken ben işe geri dönünce hem meme hem biberon birlikte gitti geceleri emzirebildiğimden uyku arasında süt içmeye alıştı.

 3. Özlemcim, 10 yaşında biberon kullanan birini görmedim, duymadım. O yüzden bu da bir dönem ve geçecek. Fazla kafanı takma, ağız bakımını yaptıktan sonra bırak alışkanlığını sürdürsün. Keyfine baksın tatlı kızın. Biberonu elinden düşürmese neyse sadece gece uyku keyfinde içiyormuş. Olsun o kadar


  Evet haklısın ben de görmedim artık takmaktan vazgeçtim. Kesinlikle işin keyfini sürüyor

 4. ADA için yalancı emzik ve biberon çok yabancı geldi.emzik hiç kullanmadık biberonuda haftasonları dışarı çıkarken kullanmak için sağdığım sütleri içirmek için kullanırdım ama bir süre sonra onu da kullanmadım.sütü de hiç akşamları vermedim sabah ve akşam iki şekilde verdim,bardakta ve ya sulukların içinde.Ama alışması zaman alıyor tabi.Ama alışmak için kendisinin gönüllü olması önemli,kendisi gönüllü olmayınca zor oluyor herşey.En azından sadece gece içmesini engelleyebilirseniz,gündüz en azından içtikten sonra ağzını yıkama şansı olur.


  sanırım gece sütüne alışması benden kaynaklı, sadece geceleri emzirebiliyorum diye vicdan azabından biraz abarttım işi sanırım bebekliğinde. Gece süt içmeden uyku gözünden aksa uyumuyor.

 5. Nazlı okula gidene kadar biberondan içti sütü. Çantama koyar gizli gizli içerim dedi, okula gidince de. Şükür diş sağlığı açısından bir problem yaşamadık. Gamze biberonu bırakınca sütü de bıraktı hala da sütün beyazlığı gidene kadar bir şeyler katar öyle içer.Ama biberonuna bakışına baksana aşk la :))


  Sen de yaşamışsın aynı şeyleri , uğraşmamak daha iyi sanırım.

 6. ben hiçe yakın emzik ve bineron kullanmışım ama 4 yaşında ağzımda 4 tane çürük vardı. Diş yapım oldukça zayıf 🙁

  Mutlaka etkisi vardır ama dişler başka etkenlere de bağlı sanırım.

  Biberon keyfini yerim tatlı tatlı heecanlanmış :):):)


  Haklısın Zeya, diş olayı bakımdan fazla genetik bir olay gibi geliyor bana da , diş hekimleri ne der bu konuda bilmem gerçi. Benim dişlerimde kendimi bildim bileli sorunlu olduğu için zaten korkum, umarım bana çekmemiştir, ilkokulda bile dolgularım vardı benim…

 7. maşallah annesi çok tatlı miniş çok tatlı. biberon problemini büyük oğlumda yaşamıştım, bağımlılık derecesinde idi bizde, gündüzleri boş biberonu bile ağzından bırakmazdı. 🙂 ben de çok endişelenmiştim ve sizin yöntemleri ben de denemiştim ama bir sonuç alamamıştım, daha sonra o kendiliğinden bıraktı.özellikle çevre tarafından ayıplanmak onlar açısından daha etkili oluyor.

  sevgiler.


  Endişeler hep aynı, bizim ki de keyfi yetince bırakacak

 8. Siz şanslısınız Can sütü bıraktı:(Ne biberonla ne bardakla kesinlikle içmiyor.Ne yapmalıyım bilmiyorum.Yumurta ve peynir yediği için kalsiyumdan yoksun kalmıyor ama sütünde yeri farklı…tek yedirebildiğim şekil içine bebe bisküvisi ve bebe ekmeği,peynir koyarsam kaşıkla yiğiyor 🙁 Bir öneriniz varmı?


  Biraz daha büyüyüp cornflakesi keşfetsin sütü de dolaylı alır sanırım. Reklamlardan farketmemesi mümkün değil zaten, bir de nesquik olayı var tabi.

 9. 6 yasima kadar biberon memesi emdim normal emzik yerine.Damak cokmesi , dislerde bozulma olur demislerdi o zamanlar. Cok sukur bisey olmadi.Sonra bir gun vahiy gelip “ben artik meme kullanmayacagim” deyip birakmistim:)

  Zor gercekten , hele simdiki cocuklar bi seyi istemiyorlarsa , ISTEMIYORLARDIR. Kolay gelsin:)


  Canlı örnek bulduk yazımıza ne güzel. İrem hn. a da gelecektir bir gün o vahiy, beklemekten başka yapacak bir şey yok.

 10. Canım ya kıyamam,o kadar da şeker tutuyorki 🙂 Bencede bırakıcak ama zamanı o belirleyecek sanırım.Onun dışında dişleri için bende hep duyuyorum ama hiç şahit olmadım..
  Ben emziğin ucunu ocakta eritip bak böcekler yemiş ucunu,sende sokma ağzına demiştim.Ve Renkli ve dışı hayvancıklarla süslenmiş pipetli bir süt bardağı almıştım.
  Sütü pipetle içmek emin ol hoşuna gidicektir…Belki faydası olur…

  Sevgiler..


  Pipeti her türlü seviyor , O’nun asıl derdi yatarken içmek sütü o da biberon ya da suluklarla mümkün. Güzel pipetler alıp kandırmaya çalışayım bakayım.

 11. Umarim kendi istegi ile biberonu birakir annesi. Umarim da disleri curumez minik kizinin…


  İnşallah, diş sağlığını korumak en önemlisi

 12. Benim kızım da 5 yaşında.Biberonu yeni bıraktı.Birlikte haberlerde izledik biberonun ne kadar zararları olduğunu sicak suyla yıkandığında da bakteri ürettiğini.ve böylece kendisi de ikna oldu şimdi büyük fincanla içiyor.


  Hoşgeldiniz Songül Hanım,
  Çok güzel, ben de kızıma anlatayım bu şekilde , işe yarar umarım. haberde seyretmesinin etkisi büyük olmuştur.

 13. merhaba benim de oğlum biberonla gece gündüz süt içiyor 2,5 yaşında ama ben fazla uzatmadan bıraktırmayı düşünüyorum biberonu bıraktırmak için benim bir fikrim var büyük oğluma da bu şekilde bıraktırdım hemen etkili oldu biberon emziğine saçınızdan bir tutam kesip bantla yapıştırıyorsunuz istedikçe onu gösteriyorsunuz görünce zaten hemen tiksiniyor sonra bardakla içirmeye başlayın benim oğlum 3 gün içinde biberonu unuttu şimdi sıra ufaklıkta çok kötü ve iğrenç bişey yaptığım ama başka türlü bıraktıramamıştım tek çarem bu kaldı ve çok etkili oldu


  Değişik bir yöntem ama faydasını görmüşsünüz daha önce, inşallah yine başarılı olursunuz

 14. benimde 2,5 yaşında kerem ve naz isminde ikizlerim var.benim hayatımın en büyük anlamları.ah birde gece biberona kalkmasalar.wallahi mahvoluyorum.kızım okadar değil ama oğlum kerem tam bir biberon aşığı gece en az 5 kez biberona kalkıyo.ne yapsam vaz geçmediler.artık pes ettim.zaten uyku die bir şey yok lügatımda.ne yapayım onlar sağlıklı olsunda ben kalkmaya razıyım.ama merak ediyorum.gerçekten gece acıktıkları içinmi yoksa alışkanlıktanmı süte kalkıyorlar.tok yatırıyorum ama her defasındada sütlerini bitiriyorlar…herkeze sevgiler.

  Hoşgeldiniz, sanırım alışkanlık olsa gerek biraz miktar fazla gibi geldi bana. Bir de fazla sütün demir eksikliği yağma riski var bildiğim kadarı ile doktorunuza danışın bu konuyu en iyisi.

 15. Mrb, yazini okuyunca arkadasin kizina yaptirdigi bir metod geldi aklima. Oda senin bebis gibi, sürekli biberonla süt iciyordu ve cok ugrasmisti biraktirmak icin. Sonunda dis hekimine sormus bu durumu ve oda ona disleri koruyucu ve tamamen zararsiz bir jel önermis. Bunu dis hekimi cocuklarin dislerinin üzerine sürüyor ve yaklasik 6 ay kadar disleri bu tür kariyeslerden koruyormus ve 6 ay sonra tekrar kontrol edip yeniliyormus koruyucu jeli. Tabii ki dis sagligina yinede dikkat ediyor ama gece yarisi uykulu prensesi dis fircalamada yormamak icin iyi bir yöntem bence 🙂 Türkiye’de uygulaniyormu bilmiyorum ama Almanya’da hemen hemen her cocukta uygulaniyormus, belki ayni metod Türkiye’dede varsa bir nebze isiniz kolaylasir 🙂

 16. Teşekkür ederiz bilgi için, hiç bilmiyorduk. Artık kullanmıyoruz biz biberon ama tabi bu yazıya ulaşan ve aynı sorunu yaşayan herkes için paylaştığınız için teşekkürler

 17. merhabalar
  gogıla biberonu bıraktırma yazdığımda çıktı bu site karşıma,yazınızı yorumları okudum,yazıdaki çaresizliği kendi çaresizliğime benzettim,biberon bıraktırma çabalarımdan vazgeçeyim diye düşünüyorken son yoruma yazdığınız yanıt gözlerimin yeiden parlamasına vesile oldu; sahi siz nasıl bıraktırdınız biberonu???

 18. Merwe, bizim bıraktırma hikayemiz telkinle oldu sanırım, dişlerine zararlı olacağını söyleye söyleye ikna ettik, bir de nerdeyse 5 olmuştu zaten biraz da yaş faktörü de etkili. Bu aralar kardeşinden görüp biberon istediği bile oluyor, nasıl bir sevda anlayın 🙂

 19. benim oğlum biberon hastası 2,5 yaşında ve biberon sevdası yüzünden yemekte yemiyor sırf biberonla süt içmek için ne yapacağımıda bilmiyorum günde 1 lt süt içiyor

 20. Merhabalar Gül, biz uzman değiliz ama doktorlardan öğrendiğim kadarı ile 500ml.nin üzeri kansızlığa sebep oluyormuş. Biz max. 500 ml.de sınırlı tutabiliyorduk. Doktorunuza danışın isterseniz mutlaka bir yol gösterecektir.

 21. oğlum 2.5 yaşında biberonu bıraktık 1 ay oldu ama artık sütte içmiyor ne yapacağımı bilmiyorum lütfen tavsiyelerinizi bekliyorum

 22. mrb.yazısını okuduğum diğer bir anne gibi benimde’biberon bıraktırma’ diye yazdığımda çıktınız karşıma.oğlum 2,5 yaşını bir ay geçti.gündüz bir şekilde durdurabiliyorum süt isteğini ama geceleri 3
  -4 saatte bir mutlaka süt istiyor ve biberonla içmeden kesinlikle geri uyumuyor.okuduğum bazı yöntemleri uygulamayı düşünüyorum.sütü tamamen bırakmasından da korkmuyorum artık çünkü kansızlık var.en son doktora götürdüğümde fazla süt tüketiminin(1 litre içiyor)zekasını da etkileyebileceğini söylemişti.hiç durduramazsam 500 ml.nin üstünü sulandırmamı tavsiye etmişti.biberonun zararlarından çok fazla süt tüketiminin verebileceği zararlar endişelendiriyor beni anlayacağınız.cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 23. Semra, çok süt tüketiminin iyi olmadığını söylüyor doktorlarımız kansızlık açısından üstelik yemesini de etkiliyor diğer yandan. Doktorunuzla belirleyeceğiniz yöntem en iyisi olacaktır, kolay gelsin . Sevgiler.

 24. Sibel, Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun zor bir doğum yapmışsınız. Biz maalesef uzman değiliz, sadece annelik tecrübelerimizle sana şöyle diyebiliriz meme vermekten ve anne sütünden asla vazgeçme. Mamayı ve biberonu bırakıp anne sütüne dönen çok örnek var. Morali yüksek tutup alıştırmaya devam et. Sevgiler

 25. bebegım 2 aylık sutum doyurucu olmadıgı ıcın dktrum mamada ver dedı ama mamayı bıraktırmak ıstıyorum sadece emmesını ıstıyorum yardımcı olmanızı ıstıyorum

 26. sütü suyla karıştırıp çoğaltabilirsiniz sütü az içmiş olur

 27. Benim kizimda 2bicuk yaşında biberonu biraktiramiyorum çok zorluk çekiyorum biberon da sadece su içiyor başka bişey içmiyor ama sürekli elinde hiç düşürmüyor biberon olmadan uyumaz gece kalkıp ağlıyor bana yardımcı olun çok zor durumdayım

 28. Merhaba benim de kızım 3.5 yaşında kendi isteğiyle bıraksın diye bekledik bu yaşa kadar.Çok düşkün..biberon çürüğü bile oluştu.doktoru bile bırakması gerektiğini açıklayarak konuştu..anladı ama şimdi değil anne sonra bırakacağım..en sonunda bir yerde unuttuk biz biberonu.1 hafta geçti biberonu istemiyor ama huyu suyu değişti sanki intikam alıyor bizden..o kadar sıkıştırıyor ki bazen eline geri veresim geliyor..çok mutsuz:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir