Beş’te Bir

İçimizdeki canavarlarla yaşayan bir ülke olduk biz. Sağımız solumuz akıl almayacak içimizin kaldırmayacağı canilikle dolu. Sosyologlarımız  neler diyor bu durumumuza, iyileşir miyiz acaba?

Çocuklarımıza kendilerini korumayı öğretmeliyiz. Çocuk istismarı  konusunda  daha önce  Bu yazımızda paylaştığımız OnlineAnne‘nin çalışmaları çok faydalı. Çocuk İstismarı Güvenlik Aktiviteleri kitapçıkları yayında, okullarda rehberlik bölümleri / sınıf öğretmenleri için güzel bir kaynak.

Yeni haberdar olduğumuz, Avrupa Konseyi’nin Çoçuğa Karşı Cinsel Şiddeti Durdurma kampanyası,  “Beş’te Bir “.  Beş’te Bir, çocuklara yönelik şiddeti durdurmayı hedefleyen bir pakt. Neden “5’te 1”, çünkü Avrupa?da her 5 çocuktan birinin cinsel istismar ya da sömürü riski altında olduğu biliniyor. Web sitesinde; mevzuattan, Türkiye  istismar haritasına, Lanzarote sözleşmesine, iç çamaşırı kuralından çocuklarımız için  daha birçok eğitici materyalleri   bulabileceğimiz bir çok bilgiyi içeriyor.   Çocuğumuza öğretilmesi gereken altın kuralları kitap broşür video halinde sunuyorlar.

Son olarak, çocuklar doya doya oynasın böyle hayvanlar da hakettikleri cezaları bulsunlar diyoruz.

default_tr-undhome_tr-1

1 thought on “Beş’te Bir

  1. Ne oldu bu insanlara anlaşılır değil. Çocuklar bu toplumun en değerli varlıkları değil miydi?. Bir felaket anında önce çocuklar demez miyiz. Ama şimdi felaketin kucağındalar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir