BENİM YERİM ARKA KOLTUK

oto koltuk cocuk2010 yılı haziranda uygulamaya başlayacak olan Trafik yönetmeliğine göre çocuk otomobil koltuğu kullanımını zorunlu hale gelecek. Fakat son günlerde, üst üste ; ön koltukta, direksiyonda yolculuk eden o kadar fazla çocuk gördüm ki, yasaya alışma sürecince bilinçleneceğimize geriliyoruz gibi hissettim.

En dayanamadığım görüntüler; baba direksiyonda, çocuk ön yolcu koltuğunda, anne arkada ya da arka boş, anne bebek kucağında önde oturuyor. Nasıl bir mantıktır anlamam. Arkada bebeğimizle çocuğumuzla otursak olmaz sanki. Eğitimsiz anne babalar diye de genelleme yapamıyorum gördüğüm örnekler karşısında, anlamak imkansız gerçekten.

Kısa mesafelerde kullanmak da bahane değil, yapılan araştırmalar ne yazık ki 20 km hızda yol alırken bile ciddi yaralanmalara neden olabilecek kazalar yaşanabileceğini gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılında açıklanan rapora göre gelişmiş ülkelerde kazaya karışan 100 çocuktan 3 ü hayatını kaybederken bizim ülkemizde bu oranın %46 olması çocuklarımızın nasıl korunmasız yolculuk ettiğinin göstergesi.

Anne kucağında arka koltukta taşımayı da bırakıp bizler hangi çocuk oto koltuklarının güvenli olduğunu, yaşlara göre çeşitlerini konuşmalıyız. Evet çocuk oto koltukları ucuz değil fakat çocuklarımızın sağlığını düşündüğümüzde pahalı da değil.

6. ayından itibaren kızımız oto koltuğunda oturuyor. Kendi emniyet kemerini bağlıyor artık. Maxi Cosi markasından çok memnun kaldık. Yolculuklarda rahatça etrafı seyrediyor, uyuyacağı zaman başını yaslıyor arkaya, en rahatımız O gibi geliyor bana. Bu yazıyı hazırlarken araba koltuğunda çekilmiş fotoğraflarını gözden geçirdim. 18 kiloya geldik artık, bir üst koltuğa geçmemiz gerekiyor. Omuz askıları rahatsız ettiğinden zaman zaman kaytarmışız, bizde de var eleştirilecek şeyler.

çocuk oto koltuk

12 thoughts on “BENİM YERİM ARKA KOLTUK

 1. Bu uyarıyı herkes okumalı,herkes bilmeli…Ben de anlayamıyorum,ufacık melekleri ön koltukta tehlikeye atanları…Sanki çocuk çok hevesli etrafı seyretmeye…

  Sevgiler,

 2. evet ben de size çok katılıyorum.bizim hamile kalığımda ilk aldığımız şeylerden biridir.ama o kadar çok çocuk var ki önde oturtulan.!!!oturtulan diyorum,çünkü bu ailenin insiyatifinde olan birşeydir.biz de kesinlikle yasak ve bozulmayacak kurallardan birisidir bu.Ama ailelerde şöyle bir olay var çocuk özellikle 3-4 yaşına geldiğinde daa gereksiz buluyorlar.Ama özellikle o yaşlarda da çok önemli.Bizim şu anda kullandığımız yükselticili.18 kilodan sonra üst kısmı çıkıyor,sadece yükseltici olarak kullanılıyor,bu şekilde otomobilin kendi emniyet kemeri kullanılabiliyor.Her arabaya bindiğimde özellikle Ada’ya göstererek ve söyleyerek kemerimi takıyorum ki aklından hiç çıkmasın,bilinç altına işlensin…

 3. Cocuklar yuvaya baslayinca ailelerinden daha bilincli oluyorlar bence bu konuda..Bizim yegenler kesinlikle one oturmaz direk koltuklara oturup kendilerini baglarlar ve annelerinin kontrolunu beklerler..Birde biz onde kemer takmazsak amca kemerini tak yenge kemerini tak diye uyarirlar..
  Cocuklar bilinclenene kadar is ailelere dusuyor..

 4. İşitme Kaybı;
  dediğin gibi dışarı seyretme hevesi annelerde var, çocuklarda değil bence

  Büşra;
  bizde yükseltmeli modele geçeceğiz. 4 yaş en hareket halinde olduğu yaşlar alışkanlığı kazanmışken arabada gezmeye başlaması hiç iyi olmaz

  Haydins;
  en büyük görev ebeveynlerin.

 5. Bu konuda trafik cezası yemiş biriyim.Nasıl olsa bir şey olmaz mantığı işliyor.Ancak herkes sizin gibi şöför değil ve ne olacağı bellide değil.

 6. Bence bu kural cok gec kalmis bile!
  Viyana’da yasak mesela cocuk koltugu olmadan arabada cocuk olmasi.
  Insallah cocuk koltugu mecburiyeti oluncada uygulanir! Cünkü bazi kurallar cezasida olsa yine uygulanmayabiliyor, üstelik burada cocuk söz konusu bence bunu herkes ceza olsun olmasin onun icin degil cocugu icin yapmali!
  Sevgiler

 7. çok önemli bir konu bu. herkesin dikkat etmesi gereken bir konu

 8. haklısın sonuna kadar
  sana katılıyorum
  kesinlikle yeri arka koltuk çocukların
  kandilin kutlu olsun

 9. baba direksiyonda çocuk onun kucağında görüntüler de var şokla izlediğim.

  Umarım bu kampanya işe yarar.

  Sevgiler

 10. ben oğlanları okula kendim bırakıp alıyordum ya, okula velileri ile gelen çocukların %80’i çocuk koltuğuna oturmuyordu diyebilirim. Hatta bir veli -arabası olduğu halde- bazen 3 yaşındaki oğlunu motorsiklet ile getiriyordu kucağında. okuldaki bir iki öüetmenin de çocukları aynı okuldaydı ve onlar da kucaklarında seyahat ediyordu iki yaşlarındaki çocukları ile, bunlar ki eğitmenler! çok iyi bir konuya değinmişsiniz, çok haklısınız! bu yasa birşeyleri değiştirir umarım çok geç olmadan, her ne kadar daha vakti varsa da…

 11. Kesinlikle arka koltuk !

  Ben gerekiyorsa kendim önde oturmak yerine oğlumun yanına geçmeyi tercih ediyorum. Maxi Cosi 12-36 kg kullanıyorum ben hala. Tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir