BENİM OĞLUM BÜYÜMÜŞ

Bir güne gelmez çocukların büyüdüğü derler ya büyüklerimiz, ne zaman iki bebeğim oldu da ne zaman büyüdüler bazen hayret ediyorum kendi kendime. Nerde benim kucağımda uyuttuğum, ayağımda salladığım, altını bezlediğim, gazı çıksın diye dakikalarca sırtını ovduğum minik bebeklerim. Onları ben büyütmedim mi yoksa rüya mıydı aklımda yarım yamalak kalan hatırladıklarım. Şimdi o bebekleri değil de, iki küçük delikanlı görüyorum karşımda, her konuda fikir yürütebilen, okuyan, araştıran, duyarlı , meraklı, hatta kendilerinden birşeyler öğrenebildiğim, iki küçük delikanlı.

Özellikle 8 yaşındaki büyük oğlumda çok bariz farklılıklar hissediyorum öncekine göre, büyük oğlum Oğuz Kaan sakin mizaçlı bir çocuktur. Oyunları, ilgileri hep kendi halindedir. Sevgisini pek fazla belli edemez, yakınlığını kimseye gösteremez. Bu sene 2. sınıf öğrencisi olan oğlumda bu aralar başta bu konu olmak üzere bazı değişiklikler farkediyorum. Sevdiklerine daha çok yakınlık gösteriyor eskiye göre. Öpüyor , öptürüyor, sarılıyor durup dururken büyüklerine.

Kastamonu tatilimizden bir enstantene; burada dedesiyle beraber , dedesine iyice sokulmuş oturuyor, birlikte maç seyrediyorlar. Futbola da önceden pek ilgisi olmadığı halde son bir kac haftadır maç saatlerini soruyor, babasıyla birlikte maç izlemeye gitmek istiyor, gidemezse skoru takip etmeye çalışıyor. Özellikle Galatasaray maçları hakkında bilgi edinmeye çalışıyor.

Arabaya olan ilgisi de arttı son zamanlarda. Arabada ön koltuga oturmak için adeta yalvarıyor, ben ne zaman arabadan insem bu kez direksiyona geçip araba kullanıyormuş gibi yapıyor, ama henüz çok erken güzel oğlum.

Benim cep telefonumun ayarlarıyla oynuyor, küçüklüğündeki gibi rastgele değil, bilinçli tercihler yaparak. Zil sesi ve görüntü ayarları sürekli değişiyor telefonumun. Topluluk içinde kim bu dakikalarca telefonunu çaldıran münasebetsiz diye düşündüğüm de cevabı ben oluyorum çoğu zaman.

Müziğe olan ilgisi de arttı bir süredir. Özellikle Ceza’nın Fark var ve Yerli Plaka şarkılarını ve Galatasaray marşlarını dinliyor.

Çok güzel espriler yapıyor, ben zaten hep gülerim çocuklarımın espirilerine, ama artık çok seviyeli ve zekice espriler yaptığı için karnıma ağrılar giriyor gülmekten.

Yeni hobiler ve uğraşılar buluyor. Fotoğraf makinası alabilmek için para biriktiriyor mesela. Bilgisayarda oyun oynamak yerine picasada fotograflarda değişiklikler yapıyor.

Bunu bir mim olarak başlatalım ve ilk olarak Mavianneyi, Fulya’yı, ardaverda’yı, erguvanağacını mimleyelim. Siz çocuklarınızın büyüdüğünü nelerden anlıyorsunuz?

16 thoughts on “BENİM OĞLUM BÜYÜMÜŞ

 1. maşallah, hayırlı evlatlar olsun inşallah.Bir de ilk çocuk ile sonraki kardeşler biraz farklı oluyorlar.Benimkiler de erkek çocuğu olduğu için, kendimize benzer durumlar buldum. 🙂 Sevgiler.

  Amin:)Bakalım küçük de ne gelişmeler olacak şimdili onda benzer belirtilert pek yok:)

 2. Son zamanlarda bende kızımın hem fiziksel,hem de davranışları ile büyüdüğünü düşünüyordum.Kız-erkek çocuk farkı ile benim kızımda da aşağı yukarı aynı şeyler mevcut.Mesela yemek ve o tür şeyler yapmaya,odasını temizlemeye,zaman zaman odasında dekor değişikliği yapmaya heveslendi ve yapıyorda.cep telefonumu alıp,kendisinin,kardeşinin ve özel eşyalarının resimlerini çekmeye başladı.Makyaj merakımız zaten hep vardı.Aslında zaman o kadar çabuk geçiyor ki anlamıyoruz.O nedenle bu günlerimizi doya doya yaşamak lazım.Çünkü bugünleri bir daha getirmek mümkün değil.Cümlesinin çocukları ile birlikte Cenab-ı Allah sağlıklı,hayırlı,uzun ömürler nasip etsin inşaallah.sevgiyle ve sağlıkla kalın.

  Büyüdüklerini gözlemlemek ne keyifli değil mi?
  Güzel temennin cümlemizin çocukları için olsun inşallah…sevgiyle kalın

 3. mAŞALLAH;DAHA NİCE GÜZELLİKLERİ BERABERCE UZUUUUUUN YILLAR PAYLAŞMANIZ DİLEĞİYLE

  İnşallah sevgli Dijle, güzel dileğin hepimiz için olsun inşallah

 4. Bizde henüz bir fark yok,belki seneye bende yaşarım bu duyguları..
  Genel durumu hep oyun üzerine kurulu şimdilik..Dersleri henüz zorunluluk olarak görüyor…Umarım bunlar değişir,yoksa benim işim çok 🙂
  Çocukların büyüdüklerini görmek çok güzel…Dedesi ile ne güzel koyun koyuna oturuyorlar…

  Allah ayırmasın..

  Aminn:)Biz de çok zorlandık geçen sene bu vakitler aynıydı bizde de durum…Çok çabuk değişiyorlar, büyüyorlar..Allah hepimizinkine uzun sağlıklı ömürler versin inşallah

 5. canım ne güzel bir mim böyle
  sahiden de büyüyor işte
  büyüklerin arasına katılmak, onlarla olmak, öğrenmek istiyor
  Allah uzun ömürler versin çocuklarımıza

  Mime hemen cevap verdiğin için teşekkürler maviannecim.. görünen o ki senden öğreneceğimiz çok şey var…sevgiyle kal

 6. Ne güzel anlatmışsın Fulya. Bende istemiyorum aslında ama ne çabuk büyüyorlar değil mi! Ahhh eski ginler ahhhh

  Aynen Alevcim bir taraftan hep böyle kucağa sığacak boyutlarda kalmalarını istiyorum bir taraftan büyümelerini izlemek hoşum gidiyor…annelik güzel şey değil mi

 7. Benim de oğlum 8 yaşında ve dediğin gibi pek çok değişimi hissediyorum hatta bu bazen erken ergenlik mi dediğim bile oluyor. Ama biz biraz asi gidiyoruz , bakalım ne olacak. “Fark var ” şarkısıda pek meşhur bu dönemde galiba :))

  Sık sık huy değiştiriyorlar değil mi?, bir bakıyorsun asi bir bakıyorsun son derece yumuşak…bakalım daha neler göreceğiz:)

 8. YARAMA BASTINIZ.Henüz oğlum 3 yaşını bitirdi ve ne çabuk geçiyor zaman dedim.Her anımı onunla doya doya ayrılmadan geçirmiş olsam da bana yetmemiş.Zaman çabuk geçiyor ben şaşırıyorum.Dün benden 11 yaş küçük kız kardeşimin doğumgünüydü.O da bizim ellerimizde büyüdü.Altını bezledim,doyurdum,uyuttum,beraber oyunlar oynadık.Ve dün 20.yaşını kutladı.Allah’ım dedim zaman nasıl geçmiş.O sırada neşeyle kahvaltısını yapmakta olan Ada’ya baktım.Gözümü açıp kapayacağım ve benim oğlum da 2o yaşını kutlayacak dedim.Allah’ım o günleri sağlıkla görmek nasip etsin ama zamanda çabuk geçmesin….

  Gerçekten ne çabuk geçti zaman, bir bakmışssın ki küçük bebeğin de kocaman olmuş Allah bütün çocuklarımıza sağlık ve uzun çmür versin

 9. kızım 4.sınıfta.artık ev işlerine daha yardımcı .çamaşır asıp topluyor.hamur işi yapıyor yani tüm ev işlerini yapıyor sağ olsun.sağlığımızla daha ilgili.kardeşiyle artık kavga ediyor.görüş ve düşüncelerinde ısrarcı.hakkını arıyor.
  oğlum 1.sınıfta o ablası gibi onu örnek alıyor çoğu şeyde.hiç boş durmuyor.zamanını babasıyla tv.de sporla ilgili her programı konuşup seyrediyor.şimdiden çok asi.

  Maaşallah ikisine de..kızınız şimdiden bu kadar hamaratsa büyüyünce ne olur kim bilir…Allah ömür versin her ikisine de

 10. mim olarak yazman güzel bir düşünece olmuş biz de öğreniriz böylece, maşallah küçük delikanlıya

  Teşekkürler, bakalım diğer anneler neler yazacak biz de merakla bekliyoruz

 11. Fulya cok guzel bir konu dusunmussun ve cok da guzel yazmissin…Oguz Kaan i tanimak cok hostu. Cogu degisiklikleri okurken sanki yasiti olan oglumu okuyor gibi hissettim, cok benziyorlar 😉 bende yazcam ilk yazimda insaallah…Haa unutmadan fotografta harika, dedesinin koynuna nasil da birakmis kendini…masaallah… omurleri guzel olsun insaallah…cekirdek mi citliyor ne;)

  Çok teşekkürler Ayşe, ben de senin çocukların ile ilgili yazılarını okurken kendimi görüyorum çoğu zaman..Fotografta çekirdek çitiyor evet..o da yeni hünerlerimizden biri aslında ben bıkmıştım artık onlar için ayıklamaktan:))

 12. Ne kadar yakışıklıymış oğluşunuz, hobilerinin de daha güzel olması ailesinin doğru insanlar olmasından kaynaklanıyordur. Oğluşunu benim için öper misin?

  Çok teşekkürler Emine, her fırsatta öpüyorum senin için de seve seve:)

 13. Allah daha güzel mutlu günlerini göstersin size…. bir gün inşallah ben de çocuklarımdan bahsetmeyi diliyorum..sevgilerimle

  Amin:) inşallah biz de severek okuyacağız çocukların hakkında yazacaklarını…sevgiyle kal

 14. Oğlum doğup da kucağıma alınca kızım büyüdüğünü anladım, çoraplarını kendi giyebiliyormuş, sürahiden bardağa su boşaltabiliyormuş, ne zamandır benden istemiyormuş suyunu.

  Ne büyük mutluluk değil mi çocuklarının büyüdüğünü hissetmek…sevgiler bizden size:)

 15. Merhaba henüz 4 aylık bir yavrukuş annesi olarak sitenizi oğlum uykusuna henüz dalmışken keşfettim.Vee sitenize bayıldım..Yaşadığım kentteki yalnızlığımdan dolayı oğluşumdan arta kalan zamanlarda internet de olmasa sanırım kafayı yerdim..

  Ayrıca kayseri ile olan özel bağımdan dolayı da size daha bir yakınlık hissettim..Üniversiteyi kayseri de okudum..E okuduğum okul da Tıp fakültesi olunca baya bi uzunca kaldım Kayseri’de..Şu anda da kayseri’ye çok yakın bir ilde yaşıyorum veeee patlıyorum sıkıntıdan ve yalnızlıktan.

  Ama diyorum oğlum doğmadan önce ne kadar çok vaktim varmış,ne kadar rahat hareket ediyormuşum..Aynı zamanda oğluşum yokken hayatın da anlamı şimdiki kadar güzel ve özel değilmiş diyorum..Allah hepimizin çocuklarını korusun,bol şans ve sağlık versin..

  Merhaba Çiğdem Hanım, sitemize hoşgeldiniz, sitemiz hakkındaki beğenileriniz ve güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Oğluşunuzu da öpüyoruz sevgiyle sağlıkla kalın:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.