Benim küçük deneylerim- Plastik Sanatlar- Tuzlu Hamur

Odtü Yayıncılık  “Benim Küçük  Deneylerim” serisinden “Plastik Sanatlar”kitabı içerisinde bir çok farklı ve  eğlenceli tarif içeriyor.  Parmak boyası, suluboya, tuzlu hamur, çeşitli baskı teknikleri, vs yapılış adımları ile birlikte anlatılıyor. Ve tam çocukların yaşına göre bir dille yapıldığı için +6 ya yaş    el işlerine meraklı çocukların tek başına uygulayabileceği cinsten.    Eksik malzemelerin tamamlanması ve yapılış sırasında sizden destek isteyecektir.

Kitapta yer alan tuzlu hamur tarifiyle yapılan minik  figürlerden bazıları aşağıdaki görselde bulunmaktadır. Tuzlu hamurun  tarifine gelince;

 

Tarifte  verilen miktarlar çok fazla geleceğinden  sadece  oranları kullanmanızı tavsiye ederiz. ( tabi kalabalık bir grup için kullanmayacaksanız )

*1 Kg Un

*1 Kg Tuz

*su

* Oklava, hamur kalıpları,guaj boyalar

Un ve tuzu bir kaba ekledikten sonra suyu azar azar ekleyerek yoğur. İyice elastik olması için kabın dışına alıp yoğurmaya devam et.

Yoğurma işlemi sonrasında hazır olaan hamurla hayallerinde ne varsa yapabilirler, oyun hamuru kalıplarını da kullanabilirler bizim gibi.   oluşan desenleri boyadıktan sonra kalıcı olması için fırınlamak gerekiyor.

Son olarak bu kitabın  fiaytının çok uygun olduğunu da ekleyelim.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. çocuklar için çok eğlenceli bir uğraş
    belli bir yaşta çocuklar deneyler yapmaya da bayılıyorlar

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com