BEBEĞİMİZ 3 AYLIK

Kerem 3 ayını doldurdu. 2,5 aylıkken başlayan agularımız artık çığlıklara, gülücüklere dönüştü. Çok güzel sohbetler ediyoruz oğluşla, farklı dillerde de olsa. Bir de “anne” ye benzer bir çığlık atıyor, dalga geçmiyorum sahiden. Kızkardeşime söylediğimde gülmüştü bana ama geçende havuzda  aynı şekilde bağırınca yanımdaki arkadaşım da şaşırarak aynı yorumu yaptı.

Eli sürekli ağzında, tok olduğu zamanlarda bile , damakların kaşınması için biraz erken aslında değil mi? Tükürük baloncuklarımız çok bol. Uykularımız yavaş yavaş düzene oturmaya başladı; 7:30 civarı uyandıktan, karnını doyurup altını temizledikten kısa bir süre sonra yeniden uyuyor, öğlen 3 saatlik uzun bir uyku , akşam üzeri yine bir kısa uyku ve ardından uzun uyku. Gece uykularında 1-2 kez uyanıp, emdikten sonra yeniden uyuyor çok şükür.

Uyku- karnını doyurma- gazını çıkarma – altını değiştirme döngüsüne bir de oyun ilave ettik. Keyfi yerindeyken kendi kendine oyun minderindeki oyuncaklar ile oynuyor,. Oyun minderleri, kesinlikle bebek alışverişlerinde olması gereken anneler için çok yardımcı bir oyuncak.  Üstelik canlı renkleri ve şekilleri ile motor becerileri ve bilişsel gelişimlerine de faydası var. İrem den kalan bir de oyun halısı var ama henüz yüz üstü yatmadığından ileriki zamanlarda ortaya çıkmayı bekliyor.

Boyu, kilosu iyi gidiyor bu arada, maşallah.

Yeni çıkan saçları hep sarı, ‘sarı saçlı olacak’ diyorum eşime, ‘yok yok’ diyor. Bakalım kim haklı çıkacak, bu bilgiyi kayıt olsun diye yazıyorum zaten.

İrem kardeşini oyalamaya çalışıyor  gerektiğinde, bir gün Kerem çok ağlarken, ben koştururken, bir baktım sustu, ablası ninni söylüyormuş meğersem, güzel güzel bakışıyorlardı yanlarına gittiğimde. Sıkıldığında etrafta kimseyi göremediğinde de ağlıyor Kerem, artık algılıyor çevreyi, gözüyle, başıyla  takip ediyor. Seslerimize gülerek cevap veriyor.

İnsan hep güzel şeylerden bahsetmek istiyor tabi mevzu çocuklarımız olunca, ama hafta sonu  yaptırdığımız doktor kontrolumuzde canımız sıkıldı. Bugün yine bir doktor kontrolumuz var, detayları bir sonraki postta yazayım bu yazı çok uzun oldu çünkü.

13 thoughts on “BEBEĞİMİZ 3 AYLIK

 1. Maşallahh. Allah sağlıklı, mutlu uzun ömürler versin inşallah.
  — çok teşekkürler Nur

 2. maaşallah .. umarım doktordaki sıkıntınız hiç olur.. 🙁

  — amin Karmançormançım, ilk sonuçlar iyi ama bir de uzman görecek

 3. maşallah kereme ne de yakışıklı olmuş
  şimdiden anne diye bağırması da ne güzel
  bence bebekler bizim sandığımızdan zekiler :))

  annnemiz nasıllar
  2 çocuklu bir anne olmanın zorluğunun yanında güzelliği harika değil mi?

  sevgiler

  — Harika, daha bir ‘anne’ oldum sanki. Çok güzel bir duygu

 4. Pozda vermiş:)çok şirin olmuş,Kerem bebek!MAAŞALLAH!!!
  Saçların rengi giderek açılabiliyor,sarı olacak sanırım,fotograftan öyle görünüyor.Anneye benzer çığlıklar atıyorsa erken konuşacak demektir.Erkek çocukları anneye benzer genelde,benziyor da!Allah sağlıklı bir ömür ve iyi bir evlat olmayı nasip etsin.Sevgilerimle.
  — Amin, hepimizin çocuklarına sağlıklı bir ömür diliyoruz. Saçları bana da sarı olacak gibi geliyor, bakalım erken konuşacak mı Kerem efendi?

 5. maşallah.zaman ne çabuk geçiyor.benimkilerin bu halleri geldi gözümün önüne.hem zor hem keyifli günlerdi..
  sevgilerle

  Hiç Sorma Smilena, bugün doktorda kerem in doğum kilosu ile aynı olan 5 günlük bir bebek vardı, hayret ettim nasıl büyüdüğüne.

 6. Canım , yakışıklıyı gördüğüme çok memnun oldum.Burnu çok güzel,fındık gibi 🙂 yerim onu ben…
  Allah uzun ömür versin… Benim yerime de bol bol kokla…

  Sevgiler.

  — Çok sağol Pelin’cim, kokladım senin için de. sevgiler

 7. Canım, büyümüş Keremcik artık kolları bacakları sıkılmalık olmuş.Allah sağık versin,nede güzel anlatmışsın,hele resimlerini görünce bebişin ,insanın içi bir hoş oluyor..onlar dünyadaki en güzel şeyler.

  sevgiler

  — Tam sıkılmalık Zehra’cım, yaz mevsimi de olunca açıktalar bir de. Amin, allah hepimizin çocuğuna sağlık versin

 8. Ah ne kadar büyümüş. Bizim unuttuğumuz şeylerdi bunlar, Can ve sizinle yeniden tazelendi bilgilerimiz. Sağlık probleminiz umarım kısa zamanda aşılır ve hiç yaşamamış gibi olursunuz. Sevgilerimle

  — İnşallah Lale Ablacım. Can ve Kerem den sonra da torunlarla hatırlarsın yeniden.

 9. Masallah :)) Allah nazarlardan saklasin Kerem’i :))

  — çok teşekkürler Moonish

 10. benim kızım da 2 aylık olduğundan beri çığlıklar atıyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir