BEBEĞİMİZ 2,5 AYLIK

Her çocuğun birbirinden farklı olmasının yanında   annenin hafızası da her birinde  sıfırlanıyor sanırım. Unuttuğum bir çok şeyi  İrem için tuttuğum bebek güncesine bakınca hatırladım,  iyi ki tutmuşum dedim. Kerem Bey içinde benzer bir defter oluşturmaya başladım. Bu sefer el yapımı birazcık daha şekillensin yakında paylaşırım. (Bebeğimin Güncesi-1 ve Bebeğimin Güncesi-2 için başlıklar üzerlerine bir tık)Blog tutmanın nimetlerinden faydalanarak Kerem Bey’in güncesini daha fazla tutacağım.

Kerem 2,5 ayını doldurdu.  Maşallah çok sakin ve uyumlu bir bebek. İlk günlerdeyüksek sesle bile ağlamıyordu, tabi bizde ıhh dese başındayız, fırsat olmuyordu sanırım. Ama artık ağlıyor yüksek sesle isteklerini hatırlatmak için bizlere.

Beslenmemiz az da olsa mama destekli olarak devam ediyor. Bol bol emmikten sonra hala aç ise veriyorum mama, her öğünde değil. Son ay 1,5 kg arttı kilosu, normalden biraz fazla, böyle bakınca mamaya ihtiyaç yok gibi dursa da  doktorumuzla  verdiğimiz miktarları detayıyla konuştuğumuzda , bebeğin iştahlı olduğunu  aldığı kilonun yarıdan fazlasının anne sütü kaynaklı olduğunu söyledi.  Bu beni üzen duruma artık çok  düşünmemeye çalışıyorum.

Her anne babanın korkulu rüyası kolik yaşamadık çok şükür. Gazı oluyor bazı günler ama eski usul sırtını pış pışlama ile evde tur atıyoruz. Başta gazı çıkarılırken bir sıkıntısı olduğunda kucağımızda yürüyoruz, oturduğumuz zaman anlayıp başlıyor ağlamaya.  Bir de yüzü dışarıya dönük olmayı seviyor kucağımızdayken.

Sağ gözü  yoğun bir şekilde çapaklanıyordu, özellikle her uykusundan sonra kapanıyordu nerdeyse,  1,5 haftadır çapaklanmıyor artık. Çapaklanma için özel bir şey yapmadık, annem sütümü damlatarak yumuşatmamı söyledi, ben zaman zaman süt ile zaman zaman ıslattığım ince bezi ile temizledim.

Başında konak var, İrem de olmamıştı, kafanın üzerinde resmen bir deri var sarı ve sert.  O da her banyoda daha da azalıyor. Yeni öğrendiğimden henüz yapmadım ama konak için yağlayıp banyo yapmayı öneriyorlar. (İlave; Konakla ilgili hikayemizin devamı  burada)

Artık sesimizi algılıyor ve başını çevirerek sesi izliyor. Bizi gördüğünde de başını çevirip çapkın bir gülüş fırlatıyor. Hele  emzirirken gözlerini iyice açıp bakıyor, sonra O’na  gülümsediğimde emmeyi bırakıp öyle sıcak gülüyor ki bayılıyorum buna. Kendince ettiği teşekkürden sonra devam ediyor emmeye. Uykuya dalmayı da seviyor memede.

İrem kucağına almak istiyor sık sık , kanepede otururken biz  kucağına veriyoruz,  biz yokken almasına izin vermiyoruz. Bu arada destekli oturabiliyor, kanepenin kenarına yastık koyup oturtmadık ama kucağımızda oturuyor.

Gece uykularımızda iyi, buna kocaman bir maşallah istiyorum. 1-2 defa uyanıyor, emiyor uyumaya devam.

Yer minderindeki renkli oyuncakları inceleyerek kendi kendine bir süre  vakit geçirebiliyor.Agulamaya ve sohbetlere de başladı bizimle. Sohbetlere  ve renkli oyuncaklarla ilgilenmeye başlamasına  en çok ablası sevindi, iletişim kurmaya başladığı için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Iyi aksamlar kizim 2 bucuk aylik saclari dogdugunda siyahti ten rengide esmer simdi saclari hafiften acildi kirmizk gibi parlak ten rengi acilir mi

 2. Zuhal hn, merhaba yadımcı olmayı çok isterdik fakat uzmanlığımız olan bir konu değil maalesef doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir bizce.

 3. Merhaba Kerem için yazdıklarınızın tamamen benim oğlum Kuzey Efe ye uyması beni çok şaşırttı.3.5 yşındaki kızım Eylül Naz abla olarak gayet olgun kardeşine karşı.Kuzey Efe de gece uykularımız maşallahhhhhhhhhhh çok iii kızda çok uykusuz geceler yaşadık kolik:))))) Oğlum anlattığınız gibi aynı tek sorun bugün 3.gün kakasını yapmadı normalmi acaba yarın bi doktora götürmeyi düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim…

 4. Elif hn, çok geçmiş olsun. Maalesef bu konuda uzman değiliz biz, sadece farklı bir doktor denemenizi, farklı bir gözün soruna yaklaşımından sonra değerlendirmenizi tavsiye edebiliriz.

 5. bebeğim 3.ayının içinde fakat yaklaşık 25 gündür kakasını kendi isteğiyle yapmıyor ya fitille yada uyararak yaptırıyorum erkek bebeklerde uyarmanın doğru olmadığını biliyorum ama mecvur kalıyorum 3 kez doktorunada götürdük fakat sorun devam ediyor anne sütünden başka birşey vermiyoruz anlam veremiyorum yardımcı olursanız sevinirim.(yeni doğduğu zamanlarda gayet güzel ve çok yapıyordu)

 6. Aman Maaşallah Kırkbirkere
  Mustafa Kerem’im büyümüş koca delikanlı olmuş
  Ne kadar güzel çıkmış fotograf

  Engindede konak vardı ilk başlarda o yağlama işlemi çok iyi geliyor bence hemen başlayın
  bir iyi yağlamadan sonra hiçbirşey kalmıyor canım
  Sevgiyle kalın Ablasıyla mutlu güzel günler görün inşallah

  — Teşekkürler Yelda teyzesi iki sefer zeytinyağı ile masajlayıp banyo yaptım, çok farketti., Sevgiler

 7. maşaallah minik kerem’e.Siz ona o size alışmış yani.Artık bundan sonrası daha da kolay oluyor.zaten 40’dan sonra herşey yoluna giriyor.Minik irem’de halinden memnun görünüyor.İnşaallah hep öyle devam eder.Öyle güzel özetlemişsin özlem’ciğim kendi yaşadıklarımız bir bir gözümün önünde canlandılar.Allah sağlıklı,hayırlı,uzun ömürler versin cümlesi ile birlikte.Mutluluğunuz,sağlığınız,sevginiz daim olsun.

  — Çok teşekkür ederim. alıştık birbirimize, irem’in de güncesi vardı. Kerem’in ki daha deraylı olacak gibi, blog yardımıyla

 8. Özlemcim kocaman maşallah Kerem’e.Aferin ona annesini üzmüyor demek ki.Şu konak için evet canım banyodan önce zeytinyağı sür kafasına.İnan çok iyi geliyor.Bizde de Karya’da olmuştu konak ve sürekli yağlayarak aştık bu sorunu.HAtta saçları da besliyormuş yağ.Öpüyoruz mis kokulu bebişi ve sizi.

  – Teşekkürler, ikidir banyosundan önce zeytinyağı ile masaj yaptım, inanılmaz farketti gerçekten.

 9. oy maşallah kocaman olmuş bile dışardan bize zaman geçiyor da size sormalı tabi bu sakinliği inşallah hep devam eder

  — “Komşunun bebeği çabuk büyüyormuş” değil mi , şaka bir yana yaklaşık 3 ay geçtiğine biz bile inanamıyoruz.

 10. Oyy maşallah kerem paşa’ya :))
  Konak için banyo öncesi bebe yağı ile yumuşatıp banyo sonrası minik bir tarak ile taramak iyi gelebiliyor, gözü için de aklıma ılımış çay ile pansuman geldi. Her halükarda emme dönemindeki bebekler için ihtiyaç duydukları tek ilaç anne sütü olsa da çay ile silmenin göz için gerçekten işe yaradığını düşünüyorum.

  —çay pansumanını kendi gözüme uygularım gerektikçe çok iyi gelir. gözümüzün çapağı geçti çok şükür.

 11. Bu arada siz kızlar çocuklar için de blog açın bence ya en güzeli ileri de anı olur çocuklarınıza.

  –çoçukların anılarına , bilgiç sözlerine daha fazla yer vermek istiyoruz aslında çocuklacocuğun içeriğinde

 12. Amanın telefonda söyleyince sen mecazi anlamda sandım be Özoş. Olmuş valla 3 aylık maşallah 🙂 Dile gelmeden sendeyim söz 🙂

  — yok yok gelecek hafta başında 3 ay bitecek, bekliyoruz her zaman

 13. maşallah annesini üzmeyen, çok akıllı bi bebek. anneler her yeni çocukta yeni tecrübeler edinirlermiş. çünkü her çocuk aynı ana-babadan olsa bile farklı oluyorlar.

  konak benim oğlumda olmadı ama ablamın oğlunda olmuştu badem yağı sürüyoduk kafasına. bi süre bekleyip tarakla hafifçe tarayınca çıkıyordu o tuhaf yapı. bi deneyin isterseniz. faydası olur diye düşünüyorum.

  Kerem beyin yeni maceralarını da bekliyoruz. Sevgiler…

  —Teşekkürler Gülcan, dün zeytinyağı denedim epey faydası oldu, badem yağının da olacağından eminim.

 14. Maşallah size:))

  — Çok teşekkürler

 15. Kerem Bey,
  Hoşgeldinnnn

  Özlemciğim 2. kez yaşanılan annelik de insanı daha güçlü yapıyor değil mi??

  İrem umarım çok kıskanmaz,
  gerçi çocuklar anne babanın sevgisini kıskanıyorlar

  sanırım bundan kaçış yok 🙁

  sana sağlıklı ve sıhhatli günler diliyorum

  Daha güçlü ve daha sakin yapıyor. Ben İrem le karşılaştırdığımızda çok daha sakin çok daha rahatım. Kafaya çok şey takmayınca da bebeğinle daha keyifli vakit geçirmek kalıyor geriye. Çok teşekkürler mavianne.

 16. zaman ne çabuk geçiyor değil mi?
  maşallah Kerem Bey’e…çapkın bakışlara başladık demek…
  uykularımız onun olsun….

  — Çok çabuk geçiyor , beni mest eden çapkın gülüşlere başladı.

 17. Kocaman bir maşallah Kerem bebeğe. Oğlumun adını doğumuna kısa bir süre kalasıya kadar Kerem düşünüyordum sonra Erdem’de karar kılmıştık. Acaba adını Kerem koysaydım benim oğlum da senin ki gibi sakin bir bebek olur muydu? (benimki çok yaygaracı :)) Konak için zeytinyağı sürüp taramak gerekiyor. Ondan sonra banyo yaptırırsanız bir kaç kereden sonra geçecektir.

  Sevgiler..

  Merhabalar, bilmiyorum ki valla, bizim ki şu an çok ufak Erdem gibi 17. ayına geldiğinden ne olacak göreceğiz hep birlikte. zeytinyağını bugün deneyeceğim, teşekkürler

 18. masallah masallah kuzucuga 🙂

  — Çok teşekkürler Eda.

 19. Özlemcim , o gün iyiki gelip Kerem Bebeği daha iki günlükken görmüşüz Zeya ile. Şimdi aradaki farkı daha kolay anlıyorum. Çok büyümüş maşallah. Konak olayı Naziş de de olmuştu ve kayınvalidem benim tüm diretmelerime karşı banyo öncesi zeytinyağ sürerek yumşattı ve olayı çözdü:)).
  Kuzenimim çocuğunda öğrendik biz kolik diye bir şeyin varlığını ve berbatlığını her akşam sat altı buçukta kurulmuş saat gibi . ağlamaya başlıyordu tam saat 10.30 a kadar. Sonrada sabaha kadar deliksiz uyuyordu. Az kaldı ailece depresyona gireceklerdi. İki gün rastladımda onları gördüğüm yerde bucak bucak kaçıyordum , da bana gülüyorlardı. Ne çok uzattım değil mi)), sevgilerimi bırakıyorumm

  İyi ki geldiniz Lale Abla’cım, birazcık büyüsün biz geliriz ziyaretinize artık.
  Konak için zeytinyağı deneyeceğim bugün, çok mantıklı geldi bana da, rahatsız oluyormuş gibi geliyor bebek o kuru deriden. Fulya büyük oğlunda yaşamış kolik, fena bir şey. Çok şükür yaşamadık biz

 20. MAAŞALLAAAH :)resimde de çok tatlısınız:)

  — Çok teşekkürler.

 21. Hiiiiiihhhhh !

  Yerim onu ben….

  Bana o tatli ama bir cok endise ile dolu gunleri hatirlatti yazdiklarin, bebeklik gunleri bambaska ozen istiyor hakikaten. Yok gaz, yok goz akintisi… Ama cok keyifli degil mi….

  Nasil tatlisiniz ana-ogul.

  Tanri sizi korusun Cicegim….

  — Çok teşekkürler. Keyfimiz yerinde Yıldız’cım, yavaş yavaş belli düzene de giriyor saatleri, yazın park bahçe gezeriz artık.

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com