Bayram Trafiği ve Defansif Sürüş

Dün gece  bayram seyahatimizin ilk durağı Ankara’ya  vardık. Geceyi geçirip yarın Kayseri üzeri Adana’ya gideceğiz ve bir kaç yıldır her Ramazan Bayramında yaptığımız gibi  kardeşler buluşup yaylada bayram yapacağız.

Bayram trafiği   başlamış yollarda, Aşti’ye girebilmek için epey bekledik, Girdiğimizde de bir insan kalabalığı karşıladı bizi.  Arefe  günü daha da kalabalık olacaktır.

Herkese  mutlu bayramlar diliyoruz şimdiden.

Bayram trafiği deyince haziran ayında katıldığım bir türlü paylaşamadığım kısa  kaza simülasyonu eğitimini paylaşmak istiyorum. Eşimin şirket pikniği idi, kaza simülasyonu için kurulmuş standlar vardı.

Slogan şu; “Bizim yaşama sözümüz var ya sizin?” Her yıl minyonlarca kişinin emniyet kemeri takmama sebebi ile trafik kazalarında hayatını kaybettiği vurgulanıyor.

İlk olarak arabanın 360 derece döndürüldüğü simülatöre bindik.

trafik1

Eğitmenler emniyet kemeri takmanın yanısıra emniyet kemerinin bolluğunu almanın kendimize göre ayarlamanın da öneminden bahsettiler. Ayarladıktan sonra bir daha değişmiyor,  sabitleniyor çünkü. Araç içinde serbest şekilde cisimler de  olmamalı; telefon, çanta, oyuncak…Ben bunu tam olarak başarabilmiş değilim ama daha dikkat eder oldum eğitim sonrasında. Serbest cisimlerin tehlikesini anlatmak için araç içinde pelüş oyuncaklar vardı. Bizi döndürmeye başladıklarında ki bu çok yavaş bir hızla yapılıyor  oyuncak bir yerlere fırladı, arabanın içerisinde savrulup durdu. Hafif olduğu için çarpsa bile bir şey olmuyor ama  kafanıza bir de sert cismin çarptığını düşünün 🙁 Bizi  her pozisyonda tek tutan şey emniyet kemeri idi, 360 derece tura rağmen yerimizde sabit durabildik, güvendeydik.

trafik2

İkinci olarak simülasyon gözlük vardı, alkollü sürüşün tehlikesini anlatmak için. Öyle bana bir şey olmaz birkaç  kadehten dememek  lazım.  Gözlüğü İrem denedi  düz yürümek, karşıda bekleyenin elini isabet ettirmek ne mümkün… Trafikte çok tehlikeli…

trafik3

Son olarak çarpma anı simulasyonunu denedik.  Çarpmalarda aslında ortaya çıkan ses bizi  etkilermiş. Çarpma 20 km/saat bir hızla gerçekleşmesine rağmen çıkan ses korkutucu idi. Öne doğru itme kuvvetinden sarsılsak da yine emniyet kemerimiz sayesinde  sabit kaldık.

trafik7trafik6

Bayramdan önce basit ama hayat kurtaran  trafik kurallarını unutmayalım. Emniyet kemerimizi arka koltukta  bile olsak takalım.  Üstelik artık otobüslerde de var. Allah hepimizi kazalardan korusun.

Birkaç yıldır Defansif Sürüş eğitimi almak için fırsat kolluyorum  bu da eğitim için bir başlangıç oldu, daha neler var neler…

Herkese hayırlı güzel yolculuklar…

 

 

2 thoughts on “Bayram Trafiği ve Defansif Sürüş

  1. Simülasyon olsa bile kaza deyince insan ürküyor. Umarım herkes kurallara uyar ve bu Bayram diğer bayramlar gibi kötü sonuçlar doğmaz.
    İyi bayramlar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir