BAYRAM- ADANA- BÜRÜCEK

Bayramı geçirmek için memlekete doğru Kayseri’den ayrılırken güneşli bir sonbahar havası vardı. Adana’ya vardığımızda ise gecesi bile 31 C + nem =X derece hissedilen bir sıcaklık ile klima ile uyuyabildiğimiz bir hava ile karşılaştık.

Kızım ; “Anne buraya yaz gelmiş, Kayseri’ye ise sonbahar” diyordu terlerken. Bir de anneye süpriz yapmak adına hava durumunu sormadan bavul hazırlayınca, Adanalı olmama rağmen çok azından faydalanabildik götürdüklerimin.
Dönüşte ise istanbul’da başlayan soğuk ve yağışlı hava, kendini bir serinlik olarak hissettirdi Adana’da.
4 gün içinde yaşadığımız bu kadar hava değişikliğinin ardından “Türkiye’de 4 mevsim bir arada yaşanır” tarafımızca da onaylandı.

Sıcak bayram günlerini bir çok Adanalının yaptığı gibi yaylada geçirmek de iyi bir fikir olabilirdi.

Adana ve civarında meşhurdur yaylalar… Benim için ise yayla demek, çocukluğumdan üniversite yıllarıma kadar, 3 aylık uzun yaz tatillerimi geçirdiğim Bürücek’i ifade ediyor. Bürücek’in kelime anlamı bürümekten geliyor sanırım, ağaçlarla öylesine bürünmüş ki.. Keşke böyle yerlerden daha fazla olsa ülkemizde… Adana’ya gidişte Pozantı- Adana arasında solda kalır, dikkatli baktığınızda ağaçların arasına saklanmış evleri görebilirsiniz.


Yazlık Evlerin sanırım hepsinde belirli bir süreden sonra sıkılmaya başlıyorsun;

Biz de bir dönem geldi öyle sıkıldık ki yayladan, fırsatını bulur bulmaz uzaklaştık bu cennet yerden. Değerini anlamamız için bu uzaklaşma gerekiyormuş, şimdi burnumuzda tütüyor ama nerde…

Neler istiyorum Bürücek’le ilgili neler?

Kızım da bizim yaptığımız gibi tatillerini doğayla içiçe geçirsin, bahçede , ormanda koşsun , at ve eşeğe binsin istiyorum.

Kendisinin ve yakınların adını kazıdığı özel bir ağacı olsun istiyorum.

Yokuş aşağı kendi yaptığı kızaklarla, çamların pürlerinin kayganlığından faydalanarak kaysın istiyorum, çocukken çok eğlenirdik.

Ağaçlara tırmanıp, meyveleri ağaçtan kopararak yesin istiyorum.

Bürücek’in eteğine kurulduğu Hacın Dağı’nın zirvesine çıksın istiyorum.(Biz zirveye çıkamamıştık)


Bizim edindiğimiz gibi ömür boyu sürecek dostluklar edinsin istiyorum.

Ben gün boyunca yatıp kitap okuyayım istiyorum.

Ve en önemlisi seneye bu hayallerimi gerçekleştirmeğe başlamak istiyorum.

11 thoughts on “BAYRAM- ADANA- BÜRÜCEK

 1. ahh şanslı bir çocukmuşsun, canım yeşilliğin ormanın içinde geçmiş genişce bir zamanın …
  önümüzde ki yaza böyle bir plan yapabilmek bir ayrıcalık doğrusu…

 2. Bir kez daha ne kadar mukemmel bir memleketimiz oldugunu hatirlattiniz bize. Kokusu bile geldi o daglarin burnumuza…
  Harika resimler.

 3. Sevgili Sunrise,
  Çoğu zaman önünden geçip göremediğimiz daha ne güzel yerler vardır cennet Türkiye’de kimbilir?

  Yıldız’cığım,
  seninde Karadenizde büyükannenlerin yanında bağ-bahçe anılarını anlattığın bir yazın vardı , oralara mı gittin yoksa?

 4. Selamlar. Bürücek hakkında yalnız yazmamak güzel. Yazınızı ilgiyle okudum ve beğendim. Bürücek gerçekten çok büyük bir güzellik; doğasıyla, pidesiyle ve tabii ki güzelim kebap partileriyle?
  Tabii yaş itibariyle sizler daha güzel günler geçirmişsiniz. Annem anlatırdı geceleri fenerlerle dolaşır, tüm gençler arşınlarmışsınız Bürücek?in bozuk yollarını? Bir tane de sinema varmış, yazlık sinemanın da tadına varmışsınız böylelikle?
  Şimdi maalesef o güzellikler yok ama doğa hala tüm mükemmelliğiyle kucaklıyor insanları. İnsanın diğer insanlarla böyle ortak noktaları olması, insanın daha önce hiç bilmediği bir insanla aynı güzelliği paylaşması güzel bir duygu. Blogum?daki yorumunuz için de ayrıca teşekkürler, tekrar ve hatta sık sık beklerim. Saygılar?

 5. Merhaba, biz de yaz tatillerinde birkaç ay yaylaya kalırdıkgeçti.Eğer yoldan görünüyorsa demek ki bizim yaylaya giderken sizin yaylayı görmüş olabilirim:))Pozantı-Adana-Kadirli-ve son durak Çığşar!Ahh ne çok özledim o tertemiz havasını, geceleri meteor yağmurlarını izlemeyi, pınarlardan su içmeyi, daha ne güzellikler!

 6. benım buruceekteyaylam var ama ben sımdı yurtdısında kazakıstansayım yaylamın havasını cok ozledım buz gıbı suyunu ozledım daglarını ozledım babaannemı cok ozledım o kucuk burucegımı ozledım


  Sevgili Durcan hoşgeldin, ben de çok özledim, inşallah en yakın zamanda gidebiliriz Bürüceğe tekrar.

 7. Özlemcim beni çocukluğumun doyulmaz günlerine götrüdün…

  O yaylayı o hale getirmeye çalışanlardan biri benim büyükbabamdı…
  Çağşaktaki o sinema, çeşme,camii,manavv-kasap-fırın-bakkal yollarda çok emeği var…
  sinema tabii yok ama anılarımız hep dolu o güzel günlere dair…
  sana çokkkk teşekkür ederim canımmmmmmm

  sevgiler,
  ilkay

  İlkay’cım, şimdi büyükbabanın ellerine sağlık. Biz büyük çarşının üzerinde oturuyoruz ama yaylanın heryerini bilirim. Şimdi döndüm ama doyamadım o yeşil güzelliğe..

 8. selamlar.
  tüm çocukluk yazlarım bürücekte geçti diyebilirim.geçen hafta 3 yaşındaki oğlumla yıllar sonra bürücek hasretimi giderdim ve çok mutlu oldum.eski güzel kalabalık mutlu çocukluk günlerini bulmak imkansız ama her zaman olduğu gibi o dağlara bakmak bile insana huzur veriyor.erkek bediayı çalılar sarmış,çarşıdaki eski bakkallar ve kalabalık yok ama pide içi tulum(kızların tulumu) yemek hala çok güzel.

 9. Fulya Hn,
  Hoşgeldiniz. yorumunuz beni nerelere götürdü bir bilseniz, çok sağoln. Olsa da yesek şimdi tulum ve pide. biizm de bu yaz sonu bir planımız var bürüceğe inşallah. Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir