Bay Majör’le Klasik Müzik Masalları- Mozart

Bu kitap/CD yi nasıl olmuş da şimdiye kadar almamışım bilemedim.  Öncesinde de çok fazla incelemiştim oysa ama zaten evde  çocuklar için bir klasik Cd bulunduğundan  gerek görmemiştim. Bu kitap çocuklar için hazırlanmış bir klasik müzik CD sinden çok fazlasıymış, kapağında yazan “oku, dinle, eğlen, öğren” ile %100 uyuyor. Ayrıca kitap bana hep çeviri gibi gelmişti ki çocuk kitaplarında pek çeviri kitapları sevdiğimizi söyleyemeyeceğim.  Bu anlamda , Bay Majör’le klasik müzik Serisi’nin bir Türk ekip tarafından hazırlanmış olmasına  daha çok sevindim. Çok güçlü bir ekibin emeği var kitapta.

Kitap Mozart’ın  hayatından kesitleri güzel hikaye şeklinde  anlatıyor.  Öykünün içerisine önemli eserleri yerleştirilmiş. İster okuyun, ister dinleyin. Sesli kitapları tercih etmesek de  öykünün arasındaki müziklerle  “Mozart Büyük Sır”  çok güzel.  Kitaptan da resimleri  takip ettik biz dinlerken.  Hikaye anlatımından sonra Cd de öyküde kullanılan müzikler yer alıyor. Öyküyü sürekli dinlemek sıkar ama müzikleri dinliyoruz.

Doğumgünleri için alternatif hediyemiz Bay Majör Klasik Müzik serisi artık.

Konudan belki biraz uzaklaşmak olacak ama bizim Türk sanat müziğimizle ilgili de çocuklar için benzer Kitap/cd yapılamaz mı?  Bizler, anne ve babalarımızın   ve tabiki tek kanal döneminde  TRT’nin sayesinde Türk Sanat Müziği ile büyüdük.  Kulağımız, gönlümüz alışık Sanat Müziğine.  Ama çocuklarımız için çok uzak…