Ballı Kabak Tatlısı

Hayatımda ilk defa kabak tatlısı pişirdim. Geçenlerde komşumda yediğim kabak tatlısının tadı damağımda kalınca, markette, kesilmiş, paketlenmiş halde kabak görünce hemen aldım. Komşum fırında yapmış tatlısını, üzerine de cevizle birlikte tahin koymuştu, ilk defa tahinli yedim ve çok da yakıştırdım tahini bu tatlıya. Tatlımı ben de aynı şekilde fırında pişirmeyi düşünsem de yeni fırınımın acemisi olduğum için tefal in actifry ında denemeye karar verdim.Tefalin in tarif kitapçığında 750 gr kabak için 3 ölçü şeker, 3 ölçü bal verilmişti. Ben 1 kilo kabak için şekeri 4 ölçü, balı ise 3 kaşık koydum. Tarifte su da verilmişti ama ben babaannemden öyle gördüğüm için, bir gece bekletirim diye düşünüp su koymadım. Ertesi gün kabaklar zaten oldukça sulanmıştı. Şeker ve balla iyice sulanmış kabakları actirfy da pişirdim. Pişirme süresi sona erdiğinde tatlının hala sulu olduğunu görüp bir kaç dakika ek pişirme yaptım. Bu sefer karamelize olmaya başladı ki benim bayıldığım bir lezzettir.

Ballı kabak tatlısı farklı bir lezzet, alışılmış kabak tatlısından farklı geldi bana. Ama beğendim. İkinci kez pişirdiğimde fırın olacak yine de tercihim.

Yok illaki ocakta pişeni severim diyorsanız, Özlem’in annesinden aldığı tarife bakın derim. Ha unutmadan, bir de kireçte yapılan kabak reçelimiz var ki onun tadına hiç doyum olmaz:)

6 thoughts on “Ballı Kabak Tatlısı

 1. Bi dakka, bi dakka ya !
  Fırın mı ocak mı derken ne yaptınız?
  Bir de kireçte yapılan kabak reçeli mi? Öyle hepsini art arda sıralamayın, “normal” kişiler de okuyor sonuçta bu bloğu, anneme sordum o da duymamış kireçte kabak reçelini, yani otoritelere de danışıyorum, uzman görüşü alıyorum, yine de içinden çıkamıyorum. Keçe dediniz çıktık çarşı pazar aradık, bulduk, kenara attık, da kireçte kabak reçeli zordur ya…:) Sevgilerimle, afiyet bal, şeker olsun…

 2. sevgili kiraz:) kireçte kabak reçeli özlemin annesinin marifetidir, öyle muhteşem bir lezzet ki anlatamam, kıtır kıtır desem değil, gevrek desem değil, yemek lazım:) çok teşekkürler güzel yorumun için:)

 3. Nasıl canım çekti şimdi ,aşkolsun size 🙂
  Nefis görünüyor “en kısa zamanda bende yapmalıyım” …
  Ah şu bloglar yok mu insanın içindeki uyuyan tembeli uyandırmaya birebir:)
  İyi seneler kızlar, daha nice yıllara Çocukla Çocuk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.