Bahçe Hazırlıkları Başlasın!

Bahar geldi ya benim bahçe hazırlıklarım başladı, yaşasın ! Geçen senelerde de yaptığım gibi domates ve biber fideleri için hazırlıklar yaptım haftasonu. Sebze yetiştirmek bana çiçeklerle uğraşmaktan daha keyifli gelmiştir her zaman. Fide yetiştirmek için aktarlarda satılan bölmeli plastik kaplara saksı toprağından doldurdum. Domates çekirdeklerini geçen yazdan güzel domateslerden çıkarmış, havlu kağıt üzerinde kurutmuştum. Hatta üstlerine yazmış olduğum ” güzel domates”, “çok güzel domates” gibi notlar beni çok güldürdü. Biberleri tohum halinde satın aldık.  İki farklı tatlı biber tercih ettim. Toprağa ekmeden evvel tohumları suyun içinde bir kaç saat beklettim.. Her bir bölüme iki üç tane biber tohumu koydum ve fıskiye ile hafifçe suladım. Domates çekirdeklerini birbirinden ayırmak zor olduğu için her bölmeye üçer beşer tohum ektim. Büyüdükçe ayırmak gerekecek hepsini. Şimdilik radyatörün altına koydum. Hava biraz daha ısınınca önce terasa sonra da bahçeye terfi edecekler.

Alttaki görseller geçtiğimiz yıllardan  yine kendi yetiştirdiklerimden.  Yukarıdaki domatesleri ise bir kaç hafta evvel çocukların bir okul projesi için ekmiştim. Epeyce büyüdüler.sitil1 

2 thoughts on “Bahçe Hazırlıkları Başlasın!

  1. NE guzel, ne guzel. Bereketiniz bol olsun. Bizim burada kis uzun surecek, bahar gec gelecek gibi. Herhalde yesillikleri bahceye direk ekecegim tohumdan ama misir, fasulye, domates, patlican’i fideden alip Mayis’ta dikerim. Evde buyutmeye calistigim fidelerim yeterince kuvvetli olmuyor, organik indirim oluyor. oradan aliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir