Ayva Tatlısı.

Yarın ki misafirim için ayva tatlısı yaptım bugün, yaparken de hemen bir fotoğraf çektim ki, daha pişerken rengini arkadaşlarıma gösterebileyim. En sevdiğim tatlı desem çok doğru olur ayva tatlısı için, bir de üstünde kaymak olursa daha ne isterim. Bol şeker içerdiği için kalorisi çok yüksek olduğundan kilosuna dikkat edenler için çok da kabul gören bir tatlı olmasa da ayda yılda bir yeme hakkımız olsun , değil mi ama?

Benim yaptığım ayva tatlısının rengini çok beğenirler ve mutlaka sorarlar  yiyen arkadaşlarım. Çekirdeğinin rengini bu hale getirdiği söylenir ama ben hiç çekirdek koymadan ağır ateşte uzun süre pişiririm. İşin sırrı sanırım tencerenin kağağını sık açıp bakmakta. Yaprak sarmasında da pişerken  kapağı açılırsa renginin kararacağı söylenir ya, ayva da bu olumlu sonuca neden oluyor.

10 porsiyon tatlı için:

5 tane ayvayı kesip çekirdek kısmını oyduktan sonra tencereye dizdim üzerlerine bir çay bardağından daha az olmak üzere şeker ekledim. Tencereye üstüste koymanızda bir sakınca yok. Tencerenin dibine 1 su bardağı su koydum. Kaynadıktan sonra ateşi iyice kısarak en az 3 saat pişirdim. Sık sık suyunun azalıp azalmadığını kontrol ettim. Karamelize olmaya başladığı anda altını kapatıp tabağa aldım.

ayva

3 thoughts on “Ayva Tatlısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir