ATOPİK CİLTLİ OĞLUM METROSEKSÜEL OLACAKMIŞ

Ah bu oğluş sayesinde epey bir bilmediğimiz hastalık öğrendik.  Bundan sonra yeni bir  rahatsızlık öğrenmek istemiyorum Allahım.

Bu sonuncusu ise biraz komik cinsten. Son 1-2 kontrolde cildinde  eklem yerlerinde  pişik cinsinden kızarıklıklar vardı. Özellikle boyun, dirsek içi, diz arkası bölgelerinde.  Banyosunu her gün  aksatmadan yaptık,  3 -4 kez nemlendiriciler sürdük, bu arada kullandığı bebe şampuanı ve nemlendiricileri değiştirdik, doktor tavsiyesi ile.   Aynı dönemlerde gittiğimiz denizde pişiklerden  hiç bir iz kalmayınca  epey sevinmiştik. Ama döndükten sonra  pişikler yeniden oluştu, banyo nemlendiriciler hiç kar etmedi. İlginç bir şekilde popoda yok ama bu bahsettiğim pişiklerden.

Geçen haftaki doktor kontrolumuzde çocuk doktorumuz Atopik egzama olduğunu  bir de cildiyecinin görmesi gerektiğini söyledi.    Kadıköy Şifa daki doktorumuza gitmiştik, İzmit’te  kafamıza göre bir doktor bulamamış olmamış bir ayrı sorun, aynı hastanedeki cildiyeciye gittik.   Çok tuttuk cildiyeciyi,  espri yapabilen doktorları seviyoruz, ezber gibi anlatanlara da pek bir sinir oluyoruz laf aramızda.

Neyse Kerem’in cildi problemi atopik egzama imiş . Ee “atopik egzama” da neymiş dedik? Cildi çok hassas ve kuru olduğundan özel bakıma ihtiyacı varmış, 0-2 aylarda yaşadığımız yoğun konak problemi de bunun belirtilerinden birisiymiş aslında.   İlerleyen yaşlarda ergenlik döneminde yağ bezlerinin salgılanmasıyla, kupkuru  olan cilt çok yağlıya dönecek ve sürekli  bakım gerekecekmiş.  Doktorumuz kısaca; “bir şey olmayacak, endişelenmeyin, metroseksüel olacak bu beyimiz” dedi.  Genellikle genetik  bir problemmiş ve müsebbibi olarak eşimi belirledik, birebir anlattığı şeyler eşimde var, onun cildine de baktı zaten. Ee bizim küçüklüğümüzde muhtemelen farkedilmemiştir.

Şampuanlarımız,  nemlendiricilerimiz değişti yine. Babé nin yulaf özlü şampuanı ve nemlendiricisini kullanmaya başladık. Banyosu  için 3 gün aralığına çıkmayın dedi ki biz hergün yapıyoruz zaten. Bu hafta kullanmamız için pomatlar verdi ve şu an cilt normale döndü.

Bizim oğluş bebeklikten tanıştı kozmetikle.  Bu işin tek faydası ilerde biz  bayanların kozmetik harcamalarını anlayacak olması herhalde.

28 thoughts on “ATOPİK CİLTLİ OĞLUM METROSEKSÜEL OLACAKMIŞ

 1. Çok geçmiş olsun.
  Neyse ki sonucu sadece metroseksüel olmasıymış:)
  Sevgiler…

  — Çok sağolun, böyle dertler versin Allahım hep

 2. Merhaba biz de geçtiğimiz yaz atopik dermatitle tanıştık oğlum 2005 doğumlu. Bu yaz Adana ya alerji doktoruna gidince anlaşıldı. Kol içlerini zaman zaman kaşırdı ama farkedilecek bir kızarıklık yoktu terledigini düşünür temizlerdim. Ama dermatit sıcakta iyice belirginlesti ve teshis konuldu. Sadece kol içleri diz arkalarında değil vücudunda yer yer kuruma ve kızarıklık oluştu. Doktorumuz önce kortizonlu bir krem önerdi. Yakin bir arkadaşımın oğluna kullandığı kortizonsuz bir kremi kullanmak istedigimi söyleyince deneyelim dedi ve bize iyi geldi. Biz ayrıca mustelanın atopik dermatit icin hazırlanmış nemlendiricisini kullanıyoruz ve sebamedin banyo serisini. Şu an iyiyiz.
  Size de gecmiş olsun.
  Sevgilerimle
  Yasemin

  Biz kartizonlu krem kullanadık 6 gün maalesef. Sebamedi ilk aşamada denedik ama yeterli olmadı bizim için. Derece derece sanırım bu sorun herkeste. Size de geçmiş olsun

 3. defnenin de atopik bir cilt tipi var. yaz aylarında su ve güneş gördükçe pürüzsüz olurken, kışın kuruyor, nemlendirici iyi sürmezsek kızarıp göz göz olmaya başlıyor. onlarca gittiğimiz dermotolog sonunda bizi iyi eden tedavi yönteminin stelopia olduğunu kesşettik. iyice göz göz olursa da kortizonlu krem kullanıyoruz yara olan bölüme. ergenliğe kadar devam eder diyorlar. size de kolay gelsin, geçmiş olsun…

  — Geçmiş olsun, deniz gerçekten ilaçmış oğlumada çok iyi gelmişti ve tamamen yok olmuştu kızarıklıklar, sonradan yeniledi ama. Size de geçmiş olsun

 4. allah çözümsüz sıkıntı vermesin… bakımlı olcek işte 🙂 geçmiş olsun


  🙂 öyle olacak

 5. hahh hahh:) Harika bir bakış açısı.Bizim kızımızın da cildi atopik.Pişikler için ise Sudokrem;kesinlikle bir mucize…hem önlemede hem de tedavide.Tavsiye ederim.Mothercare mağazalarından temin edebilirsiniz.

  Sevgiler..

  — Sağol tavsiye için Dijle cim, bu ürün yeterli gelmezse aklımda.

 6. canım çok geçmiş olsun
  hassas ciltli oluyor bebişler tabiii
  metroseksül ve bakımlı olur fena mı
  kolay gelsin sana da
  güzel ve sağlıklı günler diliyorum

  — bakımlı olacak bizimki, sana da güzel günler maviannecim

 7. Hay allah,kıyamam kuzuma ya.. geçmiş olsun… bir an önce iyileşir umarım…
  çağın erkekleri böyle süslüler işte 😉

  — Süslü bir bey olacak bizimki de 🙂

 8. Merhaba,

  Aynı durum kızımda da vardı. Eklem yerleri hemen kızarır, tuhaf lekemsi kuru bir kızarıklık kalırdı. Bir sürü ilaç, ıvır zıvır bişeyler vermişti doktorumuz. Denemedik mi, denedik tabi. Ve neticede çözüm yine babamızdan geldi. Ceradolin losyon (Büyük pomad kutusunda olan) tek çözüm yolu bu. Her sabah sürüyorum birde banyodan sonra. Artık hiç kalmadı. Denemeni tavsiye ederim. Sevgiler.

  — Ah ne güzel ilaçsız kendi çözümünüzü bulmuş olmanız.

 9. geçmiş olsun,
  neyse çaresi bulunmuş
  sevgiler..

  — Çok teşekkürler, sevgiler

 10. Merhaba, Atopik ekzama belası bende de var yıllardır. liseden sonra ortaya çıktı, moralinizi bozmak istemem ama çok zor bununla yaşamak.. Terleyince azıyor hep ve sık sık banyo şart.. Şimdi oğlumda da aynın sizinkindeki sorunlar var, ben kortizonlu ilaçla düzenliyorum ama oğluşuma kullanamıyoruz. Doktorun verdği kremde iyi gelmedi. Rica etsem siz bu şampuanın tam adı ne ve nereden aldınız ve doktorunuzun önerdiği pomat neydi yazarmısınız? ben de kendi doktoruma sorup kullanayım.. Benim kuzu uykusunda terlese bile omuzlar, ense kızarıyor hemen..

  — Sevgili Filiz çok geçmiş olsun, maili attım umarım faydalı olur sana da

 11. Geçmiş olsun canım. Önemli bir sorun değilmiş neyse ki.. Sevindim..

  Doktor konusunda da bende çok uğraştım. Epey doktor dolaştıktan sonra Dr. Necati Günaltay’da karar kıldık. Tavsiye ederim. Denemediysen mutlaka götür. Çok lüks bir kliniği yok ama temiz ve hijyenik bir yer. Gerçi doktor konusu da çok görecelidir. Benim beğendiğimi sen beğenmeyebilirsin ama aklında olsun. 50’li yaşlarda bir doktor. Çok sevecen ve benim için en önemlisi hastanelerdeki gibi aman şu tahlili yaptır, şu filmi çektir, bir de şuna bakalım ne olur ne olmaz diye tatkikler istememesi. Alper küçükken hastanelerde gereksiz yere kaç kez kanını aldılar aklıma geldikçe sinirleniyorum 🙁

  Alev’cim çok sağol tavsiyen için, bir kaç doktor gezdik tamamıyle içimize sinen olmadı. dediğin gibi çok da göreceli bir konu Necati beye gidelim inşallah bizim için de son olur

 12. Geçmiş olsun ve tek derdiniz bu olsun allah başka keder vermesin diyelim ve metroseksüel adayını gıdısından öpelim

  — Amin Nalan Ablacım, öptüm gıdısından

 13. çok geçmiş olsun..neyseki sorun çözülmüş..güldüm yahu metroseksüel demek:))iyidir iyidir en azından dediğin gibi kadının halinden anlar işte:)))

  — Evet aynen öyle 🙂

 14. Merhaba, benim oğlum sanırım 8 aylıktı atopik dermatit teşhisi koyulduğunda. O kadar çok doktor gezdik ki. En sonunda Acıbadem Hastanesi Bağdat caddesi polikliniğinde Doç.Dr.Yasemin Saray ile yapma bir ilaç kullanarak sorunumuzu kökünden hallettik. Yasemin hanım da diğer doktorlar gibi bir kaç krem denemesi uyguladı ama başarılı olamadık. En son bu yapma krem sorunumuzu çözdü. Umarım sizin sorununuz da geçicidir. Sevgiler.

  — Merhabalar, bizimki şu anda düzeldi görünüyor tabi bir de doktorun görmesi gerek, sanırım derece derece bu hassasiyet, geçmiş olsun size de

 15. alerjik ciltli insanlar için -bkz: ben- babe müthiş bir marka. öyle bir dert ki o:) ben yıllarca bulamadım mesela uygun ürün, nemlendirici vs. bir çok ürüne paralar paralar döktükten sonra, bulabildim:) siz minik yaşta keşfetmişsiniz ne şans:)
  çok geçmiş olsun küçük beye:)

  — süper sevindik o zaman , çok ucuz değil ama deneme yapmayacağız en azından

 16. Hay allahım, hakikaten neler öğreniyoruz.
  Neyseki önemli birşey değilmiş.
  Geçmiş olsun.

  — Çok teşekkürler

 17. minik yavruya geçmişler olsun, Allah daha büyük dertler vermesin ne güzel işte bol bol kremlenicek annesi.Şaka bir yana doğru ürünlerle üstesinden kolayca gelebileceğiniz birşey bu. piyasada oldukça iyi ürünler var ama sanırım biraz tuzlular.

  — bayağı tuzlular, Babé iyi geldi bize inşallah böyle sürer, teşekkürler

 18. Çok geçmiş olsun canım ya neler varmış, ay sen yazdıkca ben hala acaba diyorum zor valla sabır ve şifalar versin Allah 🙁

  — Yok ya hiç acaba deme Eda cım, daha büyük bir mutluluk yok.

 19. bende de egzama olmuştu bir dönem ama cinsini bilmiyorum doğrusunu istersen bir miktar kullanımdan sonra iyileşmişti çok da uzun sürmedi sanıyorum fazla ciddi birşey değil eminim zamanla bebeğin gelişimiyle bu da düzelecekti

  –bizimki genetikmiş biraz, baba ile aynı cilt

 20. hmm,bizim 2 aylık oğlumuzun kafasındaki yoğun konaklar da aynı derdin göstergesi olabilir mi acaba? önümüzdeki doktor kontrolünde bir soralım bakalım

  — Doktorumuz cildiye uzmanına yönlendirdi bizi, teşhisi kesinleştirmek için. Geçmiş olsun, sadece konaktır inşallah.

 21. mrb benim 5 aylık oğlum var onunda seboreik egzaması var.yani doktor teşhisi bu şekilde.sürekli tekrarlıyo kortizonlu ilaç kullandık hala kullanıyoruz ama kesin çözüm olmadı.kaşıntısı oluyo kaşımaktan kendini yırtıyo napıcamı şaşırdım onun bu haline çok üzülüyorum heryeri kıpkırmızı

 22. Geçmiş olsun YağmurYüreklim, bizim farklı bir doktora danışsanız, kortizonlu krem kullanmak insanı zaten tedirgin ediyor bir de geçmemesi kötü olmuş.

 23. Ne yazıkki yazınızı hamileyken yazın okumuş, başıma geleceği aklımın ucundan geçmemişti. Biz sadece ablası tarafından çok öpüldüğü için yanakları bu boyuta geldi diye düşünürken, ek gıdalarada başlamış olduk. Daha önceden yemek yemiyen bir bebeğe sahip olan ben, artık karşımdaki bu iştahlı çocukla büyülendim ve bir çok meyve ve sebze yedirdim.TOMBİĞİM hepsini yerkende “ham” yapıyordu. Şimdi benim hatam yüzünden onun başına böyle bir şey geldiği için kendimi çok ama çok şuçlu hissediyorum. Doktorumuz İnek sütü ile ilgili herşeyi kesti Golden Goat mamasına ve Mustelanın bilumum kremlerini verdi. Bunları 1ay kullanıcağız geçmezse ilaça başlayacağız:Bu mama keçi sütünden olduğu için yavrum ishal bende prinç unu maması katıyorum, üzgünüm, üzgünüm özür dilerim yavrum

 24. Ayşe hn, geçmiş olsun. Kendinize bu kadar haksızlık etmeyin,bizim başımıza gelmese de farkına varacağımız bir rahatsızlık değil bu. biz tamamen genetik olduğunu biliyorduk. açıkcası yemesi içmesi ile ilgisini bilmiyorum. Tekrar çok çok geçmiş olsun

 25. Şuan benim kizimda iki aylık konak var kafasında egzama boynunda eklem yerlerinde tamamen ne zamn geçti konak kendiliğinden mi geçti size geçmiş olsun

 26. Merhaba, geçmiş olsun. Konak olduğu zaman tedavisi 1 ay kadar sürmüştü. Ama asıl sonrasında özel şampuan ve nemlendiriciler kullandık, 7 yaşına geldi halen de kullanıyoruz diyebilirim. yoksa kuruluktan cildi pütür pütür oluyor. Banyosunu ihmal etmemek ve nemlendiriciler önemli. Bizimkisi biraz ileri seviye olabilir. Sizinki geçer inşallah hemencecik.

 27. Merhabalar benim oğlumda da 2 aylıkken atopik dermatit teşhisi konuldu, internette araştırıken sizin blogunuza rastladım. Acaba oğlunuzun egzaması geçtimi ya da nasl yöntemler uyguladınız paylaşabilirmisiniz neler iyi geldi vs.

 28. Tuğba hanım merhaba. Oğlum 8 olacak bu yıl. Maalesef dikkat etmezsek, normal şampuana geçersek problem yaşıyoruz. Geçmedi yani
  Mutlu yıllar bu arada

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir