ATEŞBÖCEĞİ YAKALAMACA

Herkesin küçüklüğünde oynadığı, çocukları olanların şimdi çocuklarıyla oluşturduğu uyduruk oyunlar vardır sanırım.

Küçüklüğümde kuzenimle,  balkonda oturup, önümüzdeki bulvarın iki yönünü seçer ,ordan geçen arabaları sayar, kimin yönünden daha fazla geçerse onun kazandığı bir oyun oynardık. Hatta bazen daha ileri gider,  geçen  kırmızı arabaların sayısına ya da ilk geçen minibüse göre belirlerdik yarışma kurallarını. 70 lerin sonunda 80 lerin başında trafik Adana’da hızlı ve yoğun değilmiş, şimdi  arabalarını saydığımız o caddeden karşıya geçmek bile hayli zor.

Bizim çocukluğumuzdan bugüne oyunlar değişti, şimdi  maalesef  evde daha fazla vakit geçirmek zorunda kalan afacanları oyalamak için oyunlar icat etmek gerek. Yoksa TV kumandasını alıyorlar ellerine ki bu da süresinin uzamasını istemediğimiz bir durum.

Gelelim uyduruk oyunumuza. İhtiyacınız olan  şeyler; hafif loş bir oda, enerjisi bol bir çocuk, bir el feneri.

Loş odanın duvarlarında veya eşyalarında el feneri gezdirilir, ebe olan ışıklı daireyi yakalamaya çalışır.   Çalışırken bol bol hoplar zıplar, koşturur.

Sizin yorgun olup uzanmak istediğiniz,  çocuğunuzun da enerjisinin taştığı günler için de ideal bir oyun.  Sizin de oyuna eşlik etmenizi el fenerinin kontrolunu eline almayı isteyecektir ama  korkmayın kendi koştuklarının yarısı kadar bile değil bu süre. Son olarak da  etrafın biraz dağılma ihtimalini de göz önüne almalıyız. “Ateşböceği yakalamaca” adını ise kendileri belirledi.

Biz zaman zaman bu tip uydurma  oyunlarımızı yazacağız, sizlerin de varsa  keyifle paylaşmak isteriz.

Öyleyse bunu yeni bir mim olarak kabul edelim. Mavianne, Periliköşk, Rüzgarın Yeri ve dileyen herkesi ebeledik.

12 thoughts on “ATEŞBÖCEĞİ YAKALAMACA

 1. araba saymaca oyununu biz de oynardık küçükken, saatlerce sıkılmadan nasıl oynuyorduk şimdi şaşıyorum. başlığı görünce hala ateş böceği var mı diye şaşırdım. ateş böceği oyunu da güzelmiş. çocuğun hareketli iken annenin hareketsiz olabilmesi ayrıca hoşuma gitti 🙂


  sıkılmadan oyunuyorduk gerçekten

 2. öyle zamanlarda benim kurtarıcım da adını “yatak oyunları” koyduğumuz yatak faaliyetleri. yatağa yan yana uzanıp önce sohbete zaman ayırıyoruz, derken gıdıklama, ardından fış fış kayıkçı, sonra da bir parmağı iki elin içine saklama gibi insanın yerinden kalkmasını gerektirmeyecek her türlü oyunu sıralayıveriyoruz… anne dinleniyor, çocuk eğleniyor:)


  yatak oyunları da güzel gerçekten, küçük şeylerden mutlu oluyorlar güzel bir şekilde

 3. Guzel bir konu baslatmissiniz. araba saymaca oyununu bizde kucukken ne cok oynamistik..atasbocegi yakalamaca da cok guzelmis, hem ailece, hemde sadece bizim iki kardes de keyifle oynarlar bu oyunu 😉


  İki kardeş kesin daha fazla eğlenirler

 4. Supersiniz…televizyon uyusturucu gibi bi sey .Cocuklar sikintilarini gidermek icin televizyona gomuluyor ama bu oyun bence hem onlari eglendirecek hem de enerjilerini alacak.Ben de bu sobeyi cocukken annemlerle oynadigimiz oyunlar olarak yazabilir miyim?


  Yaz Nalan’cım o kadar çok seviniriz ki. Senin oyuınlarının da çok güzel olduğunu tahmin ediyoruz, merakla bekliyoruz

 5. Bu oyunu çok sevdim ,bu akşam mutlaka oynamalıyız..
  Güzel bir pazar günü diliyorum..


  Eğlenirsin umarız siz de.

 6. Bizde klasik oyunlardan körebe, saklambaç,eşya saklayıp bulmaca buna benzer oyunlar oynuyoruz ama benim için fazla efor harcadığım oyunlar oluyor.Küçük kızım henüz 2,5 yaşında olduğu için,henüz yeni yeni konuşmaya başladığı için ablası ile ortak oyuna dahil edebileceğim bir oyun geliştiremedim henüz.Ancak saklambaçta onuda ebe yaptığımız zaman sayıları atlaya atlaya sayması epey bizi eğlendiriyor. şimdilik bunlarla idare ediyoruz.Ancak bu sobenizi yakından takip edip, sizlerden oyun çemberimizi geliştirmek isterim bu arada bende bu konuda biraz kafa yorayım bakalım.Bu arada Güzel ve faydalı ve gerekli bir oyun başlatmışsınız.Teşekkür ediyorum.sevgiyle ve sağlıkla kalın


  Birazcık daha büyüsün abla kardeş neler icat ederler

 7. biz buğulu camlara resim yapardık, Birde el ve ayak parmakları sayarak oynanan bir oyun vardı, onunda çok komik bir tekerlemesi, Tekerlemeyi parmaklara dokunarak söylemeye başlarsın , hangi parmakta bittiyse sözleri o parmak içeri çekilir, kimin parmakları biterse önce o kaybeder oyunu. Tekerlemesi tabiki tam Karadenizlik . Bak okuyun ve hemen imha edin )) Birem birem ikem ikem hamsi kuyruk kara diken fas fus tingili börek fos. heheheheheh. Ha bi de gizlice rakam yazarak oynanan , rakam bilmece yani kaça kaç oyunu var birden 10 a kadar rakamları yanyana yazar herkes, ebe olan yazdığın rakamı bildikçe rakamın çevresini çizerek kutuya alırsın , sonrada peşpeşe ekler tern şekline getirirsin tarif edemedim ama işte öle bişe . Ay çocukluğuma gittim . Öptüm sizi


  Aynı oyunu eşimden öğrendim kızımla oynarken, tekerlemesi farklı ama;
  “elim elim epelek / elden çıkan topalak / topalağın yavrusu / bit pirenin karısı / bindim deve boynuna / çıktım halep yoluna / halep yolu bitpazarı / içinde ayı gezer / kulağını sarkıttı / adel, budel / sil bunu, süpür bunu / çek bunu, çıkar bunu.”

 8. aaa şimdi ben çocukluğumda ki bir oyunu mu yazacağım,yoksa şu anda kızlarımla oynadığımız bir oyun mu,beynim çok dolu anlamadım valla 🙂

  Perili köşküm istediğini yazabilirsin, senin kızlarınla bulduğun oyunlar da çoktur sanırız.

 9. Eskiden erkek çocuklar misket oynardı,kızlar ise japon ipi,öyle kolay bir oyun da değildi hani! Hatırlıyorum o dokuzları asla geçmezdim de nasılda hırs yapardım.Birde lamba çiçeklerinin içine giren arıların; çiçeğin ucunu kapatır uçtaki küçük aralıktan ne yaptığını izlerdik(çocukluk işte şimdi cesaret edemem)sonra onu doğaya salar,arı da bizde mutlu olurduk:)asla denenmesin..Ablam tiyatro oyunu yazardı sahnelerdik.Ben hiç rol alamadım ne yazıkki:)seyircide evin duvarına sıralanmış çeşitli yaşlarda çeşitli mahallelerden gelme çocuklar,ne heyecanlıydı ama:)Şimdiki çocuklar ise ya televizyon başında yada bilgisayar.Fazla teknoloji yaratıcılığı ve hayal gücünü öldürüyor bence.SEVGİLER.


  Arılarla oynamak gerçekten cesaret işi. Japon ipini artık hiç görmüyorum, tenefüslerde nasıl oynardık

 10. Şu ateşbceği oyunu gerçekten iyiymiş, hemen deneyeceğim. Miminizi aldın, en kısa zamanda 😉 Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir