Atatürk’ün Sırdaşı Kılıç Ali’nin Anıları

“Atatürk’ün Sırdaşı Kılıç Ali’nin Anıları” nı geçtiğimiz ay bitirdim.

Kitap 4 bölümden oluşuyor, zamana yayarak okudum, aralara pek çok kitap da sığdı.
1-Ulusal Kurtuluş Mücadelesi- Kılıç Ali’nin Milis Kuvvetleri komutanı olduğu Maraş ve Antep cepheleri ağırlıklı olarak anlatılıyor. Memleketim Adana’nın da içinde olduğu cephe olduğundan ilgiyle okudum.

2-Cumhuriyet ve Devrimler; Cumhuriyet’in hiç de kolay kurulmadığı, kurtuluşun ardından saltanat isteyenlerin hiç de azınlık olmadığını yer alıyor anılarda. Ayrıca İsmet İnönü başbakanlığı dönemi, çekişmeleri hakkında okuduklarım benim için yeni bilgilerdi.

3- İstiklal Mahkemeleri ve İzmir Suikastı- Kılıç Ali İstiklal Mahkemeleri heyetinde görev aldığından genel anlamda İstiklal Mahkemelerinde görülen davalar ve ardından İzmir Suikastı suçlularının yargılanması çok detaylı olarak anlatılıyor.

2.Ve 3. Bölümlerde anlatılanları öncesinde çok yüzeysel biliyormuşum, hazine bulmuş gibi okudum.

4-Mustafa Kemal Atatürk- Atatürk’ün insani yönlerinin vefatını da içeren bölüm. Annesi, Latife hanım’la evliliği, boşanması, Fikriye hanım’ın intiharı da bu bölümde anlatılıyor. Kızgınlıkları, sevdikleri, şakaları, yakınlarıyla hediyeleşmeleri, çocuk sevgisi, halkla bağı, ansızın yaptığı gezileri,… Atamızın hastalığı ve …♾

Her sayfası tarih kokan , düşündüren bu kitabı herkesin okumasını isterim.

#alıntı


“Atatürk kendisini övenlere fena halde sinirlenirdi. Bir seyahatte kendisini öven konuşmacılara yaptığı konuşmadan..”
“Vatanınızda herhangi bir şahsı, istediğinizi sevebilirsiniz. Kardeşiniz gibi, arkadaşınız gibi, babanız gibi sevebilirsiniz. Fakat bu sevgi sizi, milli varlığınızı, bütün sevginize rağmen herhangi bir şahsa, herhangi bir sevdiğinize vermeye sebep olmamalıdır. Bunun aksine hareket kadar büyük hata olamaz. Ben, mensup olduğum büyük milletin böyle bir hatayı artık yapmayacağına güvenmekle müsterihim ve müfterihim”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir