Atatürk Albümü

 

Bu hafta dönem ödevlerimizin ikincisi olarak Atatürk Albümünü hazırladık. Atatürk’e ait fotoğrafları bulup, kronolojik sırayla dosya kağıtlarına yapıştırmaktı, ödevin konusu. Biz  Atamızın albümü özenli olsun istedik, geçen yıl bu projemizde de kullandığımız akordiyon kitap metodu ile fotoğraflarımızı albüm haline getirdik.

İrem ödevini direk internetten bulduğu fotoğraflarla yapsın istemedim, elimizdeki kitapları, kartları, kendi fotoğraflarımızı ne varsa kullandık. Netten bulduklarımızı yazıcıdan çıkardık. Kitaplarımızdan bulup beğendiğimiz fotoğrafları scan yaptıktan sonra yazıcıdan çıkardık,  bazı  sakladığım dergilerden fotoğradları direkt kestik. Bir yandan fotoğrafları toparlayıp bir yandan da kronolojik sıraya göre İrem’e aktarmaya çalıştım. Benim meşhur kalın  “Her Yönüyle Atatürk” kitabımı ilkokuldayken aldığımızı duyunca hafif bir şok geçirdi:) Projenin son fotoğrafları Geçen yıl yaptığımız Anıtkabir gezisinden, öğretmenimiz ne yorum yapacak bilemiyoruz ama Ata’mızı ziyaretimizin fotosu bu ödevde olmalı diye düşündü İrem.  Kapak sayfası için daha kalın bir kağıt kullandık ve kapakta kullandığımız fotoğrafı fotoğraf kağıdına çıktı aldık.    (Okula giden çocuklu aileler için scanner, printer, foto basımlı yazıcılar çok büyük kolaylıkmış burdan duyurulur. )

Albümü incelerken İrem fotoğrafların ait olduğu dönemleri az çok anlattı, yaparken öğrenmiş de :).   Hakkıyla yapıldığında ezberden çok çocuklarımıza güzel şeyler öğreten bir ödev konusu seçmişler bence.

 

 

4 thoughts on “Atatürk Albümü

 1. Biz de Nazlıyla yapmıştık.Hala kitaplığımızda durur. Son sayfasına Atatürk’ün uyurken çekilmiş bir resmini koyup altına rahat uyu Türk Gençliği İzinde yazmıştık. Çok beğenilmişti.
  Çok güzel bir proje bu. Ata’nın hayatını yeniden gözden geçirmemizi sağlamıştı hem de…
  Sevgilerimle

 2. çok beğendim her yıl biz de yapıyorduk bu güzel albümlerden
  ama akerdion yöntemini çok sevdim
  eminim güzel bir puan almışlarlar
  iyi haftalar diliyorum

 3. valla çok güzel bir proje olmuş..ellerine sağlık..kopye çekebilir miyim.. bu projeler beni mahvediyor… diğer projelerini de bekliyorum… fikir alışverişi yapmak güzel oluyor… çalışmalırının devamını dilerim..

 4. Leyla’cım yorumun için teşekkürler:)) projeler kimi mahvetmiyor ki, hele bende çifter çifter oluyor…fikir verebildiysek ne güzel…sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir