ASLAN TIRNAĞI

Uzun süre sessiz kalan kızımın odasına gittiğimde; heyecanla ayağına yaptığını söylediği “aslan tırnakları” ile buldum kendisini. Hiç bana sormayın aslan tırnağı mantığını; aslanların tırnakları daha uzunmuş aslında ama kendisi bu paralarla yapmış tırnakları.

Daha para kavramı oturmadı 3,5 yaşındaki kızımda.

Son bir kaç aya kadar biz büyüklerin verdiği paralarını kumbaraya atması ve kumbaranın şıngırdayan sesi dışında bir şey ifade etmiyordu para o’na. İlk değişimi şimdilerde her yerde gözümüze çarpan 1YTL-2 YTL’ye top veya top içerisinde oyuncak veren makinalarla yaşadık. Kızım bu makinaları nerde gorse bizden para istemeye, kendisi gidip yerleştirmeye başladı. Çıkan oyuncaklarla da büyük zevkle oynuyor.

Ne yapmak gerektiğinide tam olarak bilmiyorum; para nasıl tanıtılmalı, biriktirme nasıl ögretilmeli bu kadar tüketime döndüğümüz bir toplumda, havadan gelen 100 liradan çok kazandığımız 1 liranın daha kıymetli olduğunu nasıl anlatmalı,vs…

Daha çok öğrenecek şeyi var kızımın, daha çok öğretecek şeyim var benim.

3 thoughts on “ASLAN TIRNAĞI

  1. ay ben buna hem çok güldüm hemde bayıldım alemsiniz şeker süpersiniz ya 🙂

  2. Kızımın o halini gorunce bende cok guldum, fotoğrafı hemen cektim fakat acaba paraya duyulan saygı açısından negatif bir imaj olur mu diyerek bir sure sakladım. iki hafta süren bu saklam süresi soununda dayanamayıp yayınladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir