ARA-BUL ÇOCUK KİTAPLARI

ara-bul suda yaşayan hayvanlar

1. sınıfta okuyan oğlumun öğretmeninin bana anlattığına göre bir gün kendisi dersiyle alakalı tahtaya bir köpek balığı resmi çiziyor. Resim oğlum’un hemen dikkatini çekiyor ve -öğretmenim bu ne tür bir köpek balığı? camgöz mü, dev köpek balığı mı, yoksa çekiçbaşlı köpek balığı mı? diye soruyor. O.Kaan’ın genel kültürünün fazla olması ile ilgili çok memnun olduğunu belirten öğretmenimiz bana şöyle anlatıyor. -Baktım ki cevap veremeyeceğim, hemen sildim köpek balığını başka bir örnek verdim :))

Çocuklara aldığım onlarca kitaptan en favorileri ve uzun süre ellerinden düşürmedikleri kitaplar oldu Ara-Bul kitapları.

Serinin ilk aldığımız kitabı olan “Suda Yaşayan Hayvanlar” kitabının bölümlerinde, tatlı suda yaşayanlar, derin sularda yaşayanlar, kutuplarda yaşayanlar gibi kategorilere ayrılmış suda yaşayan hayvanlar. Bizimkilerin en sevdikleri ve dakikalarca inceleyip durdukları balinların ve köpek balıklarının yer aldığı sayfalardır. Orka’yı, Kaşalot’u ve mavi Balina’yı, Beyaz Balina Beluga’yı ve köpek balığı türlerini bu kitapla öğrendiler. Ayrıca derin sularda yaşayan, adeta başlarında birer fener varmış gibi duran ışıklı balıkları ilk defa bu kitapla keşfetmiş oldular.

Serinin bir kitabı da “Hayvanlar ve Yavruları” Bütün kıtalarda ki ormanlarda yaşayan hayvanlardan tutun da çiftlikte yaşayan ve evde beslenen hayvanlara kadar bütün hayvanlar hakkında bilgi edinebiliyor çocuklar.

“Dinozorlar” kitabı ise en büyük, en küçük, uçan ve denizde yaşayan bir çok dinazor türü hakkında bilgi veriyor. Ayrıca soyun tükenişi ile ilgili de resimli anlatımlarla belirtilmiş.

Kitaplarda bütün canlılar bulmacalı olarak resmedilmiş. Zaten ara-bul ismini buradan alıyor seri. Çok karışık ve kalabalık bir resimde istenilen sayıda canlıyı bulmaya çalışarak eğlenerek öğreniyor çocuklar.

4 yaş üstü çocuğu olan bütün velilere tavsiye ediyoruz. :))

3 thoughts on “ARA-BUL ÇOCUK KİTAPLARI

  1. dinozorlarla ilgili olan ipek kızımın favori kitabıdır,hiç bıkmadan sıkılmadan saatlerce inceler,
    ben de tavsiye ediyorum….

  2. artık bizde küçük çocuk yok ama onların öğretmenleri var)). O yüzden de bu tür kitaplara oldukça aşinayız. Sevgiler size

  3. Olaya cok guldum:)Benim yigenlerde oyle…korkuyorum bundan biri iki yil sonra hic bir sorularina cevap veremeyecegim diye:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir