Amigurumi Parmak Kukla- Kedi ve Kız

Lavanta keselerinin ardından, Hamarat Diva’da yayınlanan bir çalışmamız daha.

O yazıya eklemediğimiz  bir detayı ise burada paylaşmak istiyoruz. İlk kez kullandığımız kilitli gözleri sevgili Hayal Arkadaşlarım’ın Pasajından aldık.  Dilek’cim gözleri bize  o sıkışık zamanda hemen yolladığın için çok çok teşekkürler.

Çocuklaçocuk olarak “Parmak kuklalar” ilk yaptığımız çalışmalardan birisi. Sağdaki arama kutucuğuna “parmak kukla” yazarak, yaptığımız diğer parmak kuklalara ulaşabilirsiniz.  İlk örgü kuklalarımız, çılgın Bediş ve Arap Bacı için  buraya  lütfen ve ayrıca yaptığımız tüm kuklaları sayfanın altındaki arama butonu ile bulabilirsiniz.

Parmak kuklalar çocuklar için eğlenceli olduğu kadar dil gelişimleri için de oldukça faydalı oyuncaklar.  Hiç kuşkusuz çocuklarla iletişimin en iyi yolu oyun, birlikte kuklaları konuşturup oynarken  de  normalde hiç anlatmadıkları konulardan da bahsettiklerini görüp şaşırabilirsiniz.

Parmak kuklalarımızı, tığ ile sık iğne metodu ile ördük.   Tığ veya şişle örülerek yapılan oyuncaklar, amigurumi denilen, tüm dünyaya yayılan bir japon sanatı. Tığ işinde oyuncaklar dairesel şekilde sık iğne ile örülüyor. Daireler bir üst sıraya geçerken birleştirilmeden spiral olarak ilerliyor. Bu şekilde elde edilen parçalar daha sonra dikilerek veya tığ  ile birleştiriliyor.

Amigurumi hakkındaki bu kısa bilginin ardından gelin parmak kuklalarımızın yapılışına detaylı olarak bakalım.

İhtiyacımız olan malzemeler; Gövde ve saçlar için uygun  ip, tığ,  yüz detayları için nakış ipliği, kilitli gözler (gözler işleyerek de  oluşturulabilir)

Dairesel şekilde örüldüğünü söylemiştik, fotoğrafta bunu daha net görmeniz mümkün. 6 ilmekle başladığımız daireyi 4 sıra  sürekli artırarak genişlettik. Amigurumi örerken turları birbirinden ayırmak için tur başlangıçlarını işaretlemek faydalı olacak.   İstenen genişliğe geldikten sonra yüzün orta kısmına kadar  düz bir şekilde ördük.

Yüzün ortasına geldikten sonra eksiltmeye başladık ve  boyun kısmına kadar eksilterek  ördük.

Bu aşamada yüz detaylarını  yaptık. Gözler için kilitli gözler kullandık. Kilitli gözleri, Pasaj’da  amigurumi malzemeleri satan dükkanlardan bulabilirsiniz, kullanım sırasında çıkmaları mümkün olmadığından çocuklar için tehlike oluşturmuyorlar.  Burun ve ağzı nakış ipliği ile işledik.

Aynı boyutlarda kestiğimiz ipleri kafadan tığ yardımı ile geçirerek saçları oluşturduk. Ve bu aşamada kafayı elyaf ile doldurduk. Kuklaların altı kapalı olmayacağından , boyun bölgesine yerleştirdiğimiz kumaş ile elyafların dağılmasını engelledik.

Boyun kısmından sonra düz bir şekilde örmeye devam ettik ve istediğimiz uzunluğa gelince  örgüyü sonlandırdık. İşte parmak kuklamız hazır.

Kukla çocuğumuzun yanına bir de kedicik ördük ki yalnız kalmasın diye.  Kuklayı tek başına konuşturmak olmaz değil mi?

18 thoughts on “Amigurumi Parmak Kukla- Kedi ve Kız

 1. canım benim nasılda minicik minicik örmüşün öyle, çok şirinler..

  — Çok sağol, beğenmene sevindik

 2. Harikasınız kızlar. Ne kadar ayrıntılı ve açık açık anlatmışsınız. İnsanın yapası geliyor görünce 🙂 Küçük çocuklar için çok eğlendirici bir oyuncak oluyor parmak kuklalar.

  Gözler için ise. Her zaman hizmete hazırız efenimmm 🙂 Sevgiler.

  — Dilek’cim çok teşekkürler, gözler için geleceğiz arada zaten.

 3. Maviş gözlü olanı cin cin bakıyor kızlar ellerinize sağlık

  — cin cin, ışıl ışıl değil mi? Çok sağol

 4. çok ama çok güzeller. Bir ara bir magazada keçeden yapılmışlarını görmüştüm, nasıl pahalıydı bilseniz:)). Kilitli göz olayı ise süper. Çocuklar her şeyi ağızlarına götürüyorlar hele Can ille de her şeyin önce tadına bakacak. Sevgilerimle

  — Lale Ablacım, kilitli gözler süper Gerçekten. O tadına bakma olayı biz de de var şimdi.

 5. canım çok harika bunlar
  ne kadar güzel olmuş
  çocuklar da bayılmıştır
  gözlerin sabit olması güzel
  bebkler hemen ağza alır bu maviş gözleri :)))
  ellerine sağlık
  iyi haftalar dilyiroum
  — İyi haftalar maviannem, çok sevdiler kuklaları. sabit gözler bebeklere de uygun 🙂

 6. çok şeker olmuşlar,ahh ahh geçen sene bana çok lazım oldu.. gidip 3-4 tane hazır aldım … meslek grupları hakkında bir sunum vardı,ben dikememiştim 🙂
  ellerinize sağlık..

  Sevgiler..

  — ah Pelin’cim, biz daha öncede keçeden yapmıştık, haberimiz olsaydı keşke. sevgiler

 7. çok tatlı olmuşlar! ellerinize sağlık. ama nasıl bir emektir, maşallah ince ince çalışılmış. emeğinize sağlık

  — Çok teşekkürler Sevgi.

 8. bravoooo, ikisi de çok tatlı olmuş, hamarat divayı da takip ediyorum. Süper valla emeğinize sağlık.

  — beğendiğine sevindik Embir

 9. Oyuncak almaya korkar olduğumuz bu dönemde annelere çok iş düşüyor.Çocuklara organik oyuncakları sevdirebilmek ayrı bir başarı tabii….
  İkinizi de öpüyorum….
  — Başta farklı geliyor el yapımı oyuncaklar ama sonradan kendileri bunu yap şunu yap demeye başlıyorlar. Öptük Fulya cım

 10. çok şirinler.ellerinize sağlık.bende bu günlerde örüyorum amigurumi bebeklerden.Bir tanesi ile oynuyorlar benim kızlarım.şu an bir tane de elimde var yarım kalan. ama kukla yapmak aklıma gelmemişti.bende yapacağım.bu arada ben yaptıklarımı pek yayınlamaya fırsat bulamıyorum bloğumda.sizlerle paylaşmak istiyorum oysa. bakalım o ne zaman kısmet olur.sevgilerimi yolluyorum.

  — İnşallah elindekini çabucak bitirir ve bizlerle paylaşırsın Mehtap’cım

 11. çok şirinler hele benim kedi sever kızım bunlara bayılır..ama annesi maalesef bu konuda beceriksiz 🙁

  — Zehra’cım, çok sevindik beğendiğine, kızına bir sürprizimiz olsun bizim yeni yılda.

 12. Arkadaşlar çalışmalarınızı yakından takip ediyorum, Süpersiniz 🙂 sevgiler…

  — Çok mutlu olduk, yorumunla

 13. çok sevimli.bende bu gözlerden kullanıyorum.çok güzel oluyorlar onlarla.harika olmuşla.çok şirinler.daha önce yaptıklarınız da öyle…
  sevgilerimle

  — Çok çok teşekkürler, gözler süperler gerçekten

 14. bu siteyi kim yaptıysa çok iyi yapmış teknoloji tasarım dersinde çok ihtiyacım oldu teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir