AMAN KIRILMASIN! ?DENİZ KABUKLU AYNA?

Yazın toplanan denizkabuklarını değerlendirmek için yaptığımız bir proje daha. Daha önce yaptığımız “Deniz Kabuklu Vazo” ile yapılış aşamaları hemen hemen aynı.

Fazladan kullandığımız ahşap objeyi boyadık ve ayna ile birleştirdik.

Yapılış aşamaları ise şöyle;

Ahşap objeyi zımparalayıp 2 kat akrilik boya ile boyadık. Deniz kabuklarını çerçeve üzerine yapıştırmak için kullanacağımız derz dolguyu, biraz su ile karıştırıp 5 dakika dinlendirdik.(Derzin çok sulu olmaması gerekiyor, yoksa deniz kabuklarının üzerinden dökülmesi söz konusu, kötü bir şekilde tecrübe edilmiştir.) Derzi çerçeve üzerine kısım kısım sürüp, deniz kabuklarınıda aynı şekilde yerleştirdik. Kurumaya bırakmadan kenarlara taşan derzleri temizledik. Kuruduktan sonra objenin üzerini nemli bir bezle silip deniz kabuklarının üzerinide temizledik.

Daha önce uygun çapta kestirdiğimiz aynayı, yerleştirdik. Aldığımız ahşap objede camı tutması için çivi benzeri bir şey olmadığından, arkasını kendinden yapışkanlı kağıtla kapattık.

Kırılmamasına dikkat ederek kullanmaya başladık. Çok az miktarda olan batıl inançlarımdandır bu ayna kırılması, nedenini de pek bilmem. Bu çalışma sayesinde bu konuyu da araştırdım. Ayna kırılmasının uğursuzluk getireceği inanışının kaynağı aşağıdaki gibiymiş efendim.

Ayna kırılmasının uğursuzluk getireceğine olan inanış, en eski batıl inançlardan biridir. Kökeni ilk aynanın yapılışından yüzyıllar öncesine, hatta ilk çağ insanına kadar gider. Göllerde veya su birikintilerinde, kendi aksini gören ilkel insan şaşırmış, bunun kendisinin ruhu olduğunu sanmış, suyu bulandırıp görüntüsünün kaybolmasına neden olanları da düşman bilmiştir.

İlk aynaların kullanılışı eski Mısır devirlerine rastlar. Bunlar pirinç, bronz, gümüş hatta altın gibi metallerden yapılmış ve çok iyi parlatılmış yüzeylerdi ve de tabii ki kırılmaları mümkün değildi. Bu devirde de bu parlak yüzeylerden yansıyan görüntünün o insanın ruhunun bir yansıması olduğuna inanılıyordu. Sonraları buna vampirlerin ruhları olmadığından bu parlak yüzeylerde görüntülerinin de yansımadığı inancı ilave edildi.

Cam kapların yapılmaya başlanılmasından sonra da, içindeki sudan yansıyan görüntünün ruhun bir yansıması olduğu inancı devam etti ama camlar kırılabiliyordu ve o zaman da içinde bulunan ruhun bir parçası vücudu terk ediyordu.

Birinci yüzyılda Romalılar bu uğursuzluğun süresini 7 yıla çıkardılar Romalılar hayatın her yedi senede bir kendini yenilediğine İnanıyorlardı. Camın kırılması sonucu ruh ve dolayısıyla insanın sağlığı tahrip olduğundan, vücudun kendini yenileyerek, sağlığına kavuşması için yedi yıl geçmesi gerekiyordu.

Devamı  www.genelkultur.biz ‘de

18 thoughts on “AMAN KIRILMASIN! ?DENİZ KABUKLU AYNA?

 1. İşte bu süperrr kuzum fiyatda ekleyin bence satın siz bunları muhteşem olmuş ya

 2. Çok güzel olmuş ne kadar da marifetlisiniz arkadaşlar böyle…

 3. çalışma çok hoşmuş..aama verilen ayna bilgisi de çok hoşmuş..

 4. çok güzel olmuş.bu şekilden benimde bir aynam var.arkadaşım duyuşen evlenirken yapmıştı.(sanalkadraj.blogspot)çok severek kullanıyorum.

 5. Hoşgeldin sevgili saatoniki,teşekkür ederiz.
  Ayna bilgisi aslında kendi batıl inançlarımdan olduğu için ekledim sanırım, lisede kırdığım aynanın ardından 7 yılı saydığımı hatırlıyorum.
  Neyse ben de bu sayede bilgilenmiş oldum, korkulacak bir şey yok yani, cam bu kırılır.

 6. canım benim geleceğim geleceğim merakk etmeyin. hemde komşu olacağım size 🙂
  şu aynadan istiyorum bende 🙂

  hemen yapmam lazım, evimin her tarafı deniz kabuğu kaynıyor, toplayıp toplayıp biriktiriyorum. bu çok güzel bir fikir.

  yine uğrarım mutlaka
  sevgiler

 7. bu tarz objeleri önceahşap tutkalıyla yapıştırıp,daha sonra derz ile doldurursanız derz in sıvısını azaltabilirsiniz.Ayrıca derzinize su katarken akrelik boya katarsanız istediğiniz derz rengini elde edebilirsiniz…
  sevgiler fulya……

 8. Eda’cım bizi heyecanlandırma bu kadar, her an bir süpriz yapabiliriz .

  Fulya’cım ahşap tutaklını düşündük fakat nedense uygulamadık, bir daha uygulama için iyi fikir teşekkürler.

 9. Hello again, it is Kat from Kattitudes.

  Of course, I cannot speak Turkish (unfortunately) but I can admire the lovely photographs that you have posted.

  This is a beautiful mirror that you have shown here! I had forgotten about creating and decorating with seashells, but your pretty pictures have reminded me of how fun it is to do it.

  Thank you for reminding me of this wonderful type of craft.
  Kat

 10. Hi Kattitudes,
  thank you for your visit and your lovely comment. We’re waiting for your seashell decorations, impatiently.

 11. ayna ayna söyle bana cocuklacocukdan başka marifetli varmı net düntyasında….
  ellerine sağlık çok güzell

 12. Ayna imgesini edebiyatta en güzel kullanan abimiz ise J.L.Borges’tir. Türkçedeki bütün öykülerini defalarca ve hayranlıkla okumuştum…
  Biraz masal severseniz mutlaka deneyiniz Borges’i.
  Alef adlı kitabı ve aynı adı taşıyan öyküsü favorimdir.
  ailenizinkitapcısı’ndan tavsiye:)))

 13. Ayna şahane olmuş 🙂 Ellerinize sağlık!!
  Bilgiler de süpermiş.. Ben de korkulacak bi’şey olmadığını bi’kaç zaman önce idrak edebildim 🙂

 14. Çok hoş ve yapımı kolay gibi görünüyor, paylaştığınız için teşekkürler, bende yapmayı düşünüyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir