Alışkanlık Giderici Aparey

Kadir Mert’in birkaç aylıkkenden beri yaptığı bir alışkanlığı vardı: Dudak emmek. Tam olarak emmek denilemez aslında, alt dudağının sağ tarafını sürekli ağzına alıyordu, özellikle de bir oyuna, veya ödeve yoğunlaştığı zamanlar. Tüm aile bireyleri (küçük kuzeni Batu dahil) DUDAAK diye seslenerek hatırlatır olmuştuk. Bilgisayar oynamayı yasaklamakla tehdit ettik, ödüller vaat ettik ama ne yaptıysak düzeltemedik alışkanlığını. Bu arada diş yapısı da bozulmaya başladı. Üst ön dişleri dışa doğru, alt ön dişleri ise içe doğru eğrilmeye , hatta alt ve üst dişleri arasında bir aralık oluşmaya başladı. Dişleri bozulana dek bu alışkanlığını unutabilmesi için bir çeşit diş tedavisi olması gerektiği nedense hiç aklıma gelmemişti.

Bu sebeple gidince diş hekimliği fakültesine ortodonti bölümüne gidince, geçici olarak silikon bir damak takması gerektiğini söylediler. Önce dişlerinin  bir çok açıdan röntgen filmini çektiler, sonra da fotoğraflarını. Birkaç ölçü de aldıktan sonra hafif mavi renkte şeffaf bir silikon aparey verdiler.  Bu aparey hem dudak emme alışkanlığını unutturacak, hem de bozulan diş yapısını düzeltecekmiş. Boksörlerin ağzına taktığına benzer birşey olduğu için hoşuna da gitti Kadir Mert’in:)

Gün içinde ve gece yatarken takması gerekiyor. Bizimki kurallara bağlı bir çocuk olduğu için her gece ağzına alıp öyle uyuyor. Gün içinde evde olduğu zamanlarda da takmasına özen gösteriyoruz. Okuldayken hijyen sağlayamayabilir diye düşünerek takmasına gerek olmadığına karar verdik diş hekimimizle birlike. Geçtiğimiz günlerde ilk kontrolünü oldu, dişlerde düzelme başladığını söyledi doktorumuz. Bir ay sonra ikinci kontrolümüz olacak. Birkaç ay içinde düzelecek umuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir