Akasya Durağı

Cumartesi akşam saat 8 de ailecek keyifle izlediğimiz bir dizi vardı; Akasya Durağı….Vardı diyorum çünkü, maalesef dizi ilk bölümlerinde ki gibi çoluk çocuk hep birlikte izlenebilir bir dizi olmaktan çıktı, içeriğini tamamen bozdu diyebilirim. Geçen Sabah programlarından birinde tesaüfen dizideki pehlivan Osman Aga’yı canlandıran Cezmi Baskın konuk olmuştu. Kendisi dizinin izleyenlerinin büyük çoğunluğunun çocuklar olduğunu belirtti. Çocuk izleyicisinin fazla olduğu özellikle yapımcıları tarafından bilinen bir dizi çocuklar için bu kadar mı uygunsuz olabilir? Her bölümünde randevu evleri,  transeksueller, kötü kadınlar, onları satanlar,….

Diziden şikayetimizle ilgili bir kaç örnek vermek gerekirse; geçen haftaki bölümünde, türkücü Seyit’in annesi, tabiri caizse koca bulmak için evlendirme programına çıkıyor, yazmamız bizce sitemizin içeriğine hiç de yakışmayacak öyle tavırlar sergiliyor ki, oğlu Seyit tv de bunu izleyince dayanamıyor, programı basıyor. Bunun üzerine anne, oğluna “sen karının koynunda yatıyorsun ben yanlızım, beni de düşün,y….., t……,i……(biz bile biiipledik) ” gibi olmadık konuşmalar yapıyor.

Diğer taraftan dizideki bayan taksi şoförünün alzheimer hastası babasının (ki kendisini ne yazıkki  sonsuz saygı duyduğumuz Erol Günaydın oynuyor) kadınlarla olan uygunsuz tavırları. Her bölümde eve gelen bakıcı kadınlara sarkıntılık ediyor, üstelik bir çoğu ya masajcı ya da randevu evinde çalışan kadınlar oluyorlar. Geçtiğimiz cumartesi günkü bölümünde Erol Günaydın’ın canlandırdığı karakter ve kendisi gibi üç veya dört tane yaşlı arkadaşı çıplak bir  geyşayı masaya yatırmışlar, üzerinden suşi yiyorlar, üstelik sürekli belden aşağı espiriler yaparak.

Dizi genel olarak hep bu tarz konular işliyor.

Bu arada özellikle Sinan karakterinin ve onun ilköğretim çağındaki oğlunun yaptığı dolandırıcılıklar, sahtekarlıkları ve kötü konuşmaları saymaya gerek duymuyorum bile.

Diziyi izleyenleriniz varsa eğer, siz ne düşünüyorsunuz bu içeriklerle ilgili?

Peki ya RTÜK ne düşünüyor acaba,

Yoksa RTÜK sadece dizi içindeki reklamları denetleyen bir kuruluş mu?

Akasya Durağı yapımcıları:

Madem çocuk izleyicinizin bu kadar çok olduğunu biliyorsunuz, neden onlara uygun bir içerik düzenlemiyorsunuz?

21 thoughts on “Akasya Durağı

 1. Bu dizi canlandırılan karakterleri ve içeriği ile kendine has bir kalıba girmiş. Çocuklar tarafından fazla izlense bile çocuklar için değil. Bu gerçek göz önünde bulundurularak, dizinin +16 uyarısı ile gece saat 10’dan sonraya alınması gerekir.

 2. Ben bu diziyi izlemiyorum … ama izletilenler hep aynı malesef 🙁 bu dizi olmasa bile bir çok dizide aile izleyebilir diyor mesela.. ben hiç anlamış değilim ….

  çocuklar akşam olunca televizyon başına geçmeyi çok seviyorlar… her hafta sonu çocuk sineması olsa ne olur sanki… birde çocuk fimlerini pazar gününe koymuyorlar mı bende ona deli oluyorum.. yaww ertesi gün okul var işte ,yanii koy cumartesi akşamına yok olmaz tabii reyting baba ne der …

  kızgındım zaten,içimi döktüm sayenizde…

 3. çocukların ödev saati olduğundan biz dizilerin tamamına yakınını izlemiyoruz artık.kaliteli dizide kalmadı zaten..ilk bölümlerde bu diziyi bir kaç defa izlemiştim.anlattığınız sahnelere çok şaşırdım.biraz reyting yaptığı zaman suyunu çıkarıyorlar işin.duyarlılık gösterip buraya yazmanızdan ötürü tebrik ediyorum.anne babalar da dikkat edip izlemez bâri..

 4. Biz evde özel kanalları açmıyoruz ve çocuklarımızda alıştı artık.Evde izledikleri yumurcak Tv ve baby Tv, çocuk kanalları, crton Network vs.kanalları izliyorlar o da sık değil.Bazen bizde onlarla izliyoruz gayet eğitici kanallar.Evde asla dizi izlemiyoruz.Dizi saatlerinde bizim evde kitap okuma saatimiz var.Böyle bir sistem kurduk ve çok da faydalı olduğunu düşünüyorum.Bir ara benim kızımda arka sokaklara takmıştı.polis olacağım diye de tutturmuştu.Çocuklar üzerine son derece olumsuz etkileri var.bence büyüklerde izlemezse çocuklarda izlemeyeceklerdir.

 5. Bu tabii demek değil ki, denetim yapılmasın.Bence yetkili mercilerin bu duruma mutlaka el atmaları lazım.sağlık ve esenlikler diliyorum.

 6. Bir çok dizi anlayamıyorum sonradan sanki başkaları tarafından ayzılıyor hale geliyor. Biz de Kavak Yellerini ne güzel bir gençlik dizisi diye izliyorduk. Şimdi mafyalı bol dolandırıcılı bir dizi oldu çıktı. Sanki yazarı değişti. Ailece tv izlerken ne yapacağız çocukların gözlerini kulaklarını mı kapatacağız. Bari saatlerine dikkat etselar.
  ,
  Sevgilerimle

 7. Gerçekten çok çok doğru bir konuya değinmişsiniz bunun için size teşekkür ediyorum bu hafta hakikaten rahatsız ediciydi özellikle sn Erol Günaydın ve arkadaşlarının geyşa üzerinda rol gereği yaptığı uygunsuz espriler çocuk izleyicilere göre değildi ve biz daha fazla izlemeden değiştirdik, sevgiler…

 8. merhaba fulya , gerçekten iyi bir konuya temas etmişsin. Benim de geçen gün trt çocuk kanalında gözüm bir çizgi filme takıldı. adı sinbad ve konusu ise -herhalde her bölümde farklı bir konu işliyor- amazonlar . kadınların bütün vücut hatları belirgin bir şekilde sergileniyordu. yani yarı çıplaktı. trt nin çizgisine ! hiç uymuyordu. sadece filmleri alıp ; içeriğine bakmadan yayınlıyorlar mı dersin.

 9. kesinlikle çok yerinde bir yazı olmuş. ben izlemiyorum ama çevremde çok izleyen var onlardan biliyorum aynen anlattığın şeyleri çok duydum. RTÜK bence de ilgilenmeli ya da saatini geç saate almalı.

 10. Uzun zamandır hiç izlemiyordum. Yozlaşan dizi kültürüne tüm programlar zaman içerisinde kayıyor anlaşılan. Umuyorum ilgililerin dikkatini çeker bu yazınız.

  Sevgiler.

 11. en başından beri bi “ÇİÇEK TAKSİ” taklidi gibi gördüm ben bu diziyi.. oyüzden de bi daha izlemedim. oysa oyuncuları çok değerli insanlar.. ama yok sevemedim. iyi ki de izlememişim.. ne yazık ki bizim toplumda ne kadar belden aşağı muhabbet edilirse, küfürlü espriler yapılırsa filmler diziler o kadar çok izleniyor. yapımcıların kaygısı budur sanırım. bol küfür koyalım, belden aşağı konuşulsun çok komik olur mantığı… ama çocuklara uygun içerik olmadığı belirtilmeli ve yayın saati değiştirilmeli bence..
  bi Recep İvedik mesela. nasıl iğrenç ve rezil bir tiptir o.. peki neden bu kadar izlendi sevildi? filminde ne var? bolca küfür, çokça görgüsüzlük ve abuk subuk espriler.. en çok izleyen kesim kim? çocuklar… buyur burdan yak..

 12. canım cumartesi akşamı izlenecek birşey yok gerçekten de
  biz de çocuklarla dvd izliyoruz
  iyi oluyor
  akasya durağını hiç izlemedim
  ama daha dikkatli olmalılar çok haklısın
  öptüm seni
  iyi akşamlar

 13. E. Ali bizce de en doğru çözüm dizinin saati değiştirilmeli, çocukların televizyon seyredebileceği tek akşam olan cumartesi akşamı prime time da olmamalı Akasya Durağı

  Pelin, kesinlikle reyting öncelikli düşünüyorlar, maalesef

  İffet, teşekkürler

  Mehtap, çocuklar biraz büyüyünce çizgi filmden daha farklı programlar izlemek istiyorlar, bizim favorimiz belgeseller ve spor programları ama bazı diziler de ilgilerini çekebiliyor, Adanalı da bunlardan biriydi mesela, neyseki ondan da vazgeçirdik benzer nedenlerden ötürü, zaten izlemeseler de birşekilde denk geliyor uygunsuz sahneler veya diyaloglarla karşılaşabiliyorlar, sanırım en iyisi bu tip dizilerin yayaın saatinin ayarlanması olacaktır. Bu arada kitap okuma saatinize hayran oldum 🙂

 14. Lale Ablacım, Yasemin; Kesinlikle saati değiştirilmeli Akasya Durağı dizisinin veya bu tip diziler erken saatlerde yayınlanacaksa eğer şu “RTÜK’ün akıllı işaretleri” daha akıllıca düzenlenmeli

  Gamze; siz de izlerken rahatsız olup kapattınız demek, espri anlayışımız ne kadar kötü oldu bunlara hala gülenler var ki bu konular işleniyor dizilerde
  Gülcan
  Dilek Yavuz, Mavianne’ciğim; umarız ilgisini çeker yetkililerin

  Gülcan senin de dediğin gibi tüm oyuncuları çok değerli Akasya Durağı’nın ama ya içerik ya da yayın saati değiştirilmeli mutlaka. Recep İvedik konusunda kesinlikle katılıyoruz görüşlerine, kötü bile diyemeyeceğim 🙁

 15. Esin’ciğim, öncelikle çok teşekkür ederim yorumun için:))

  Bahsettiğin çizgi filmin özellikle çocuk kanalında yayınlanması denetimsizliğin en güzel örneği, Teletubbie ler yayından benzer sebeplerden ötürü kaldırılmamış mıydı, bu zihniyet neden bu tarz çizgi filmleri görmezden geliyor?

 16. Helal olsun kızlar hiç izlemedim ama gözlemleriniz çok kuvvetli, umarım yazarlar sesinizi duyar.

 17. Yine tam yerine parmak basmışsınız kızlar.
  Arada bir tesadüfen birkaç sahnesine denk geldim. Öncesini bilemiyorum ama gerçekten benim gördüğüm sahneler hiç hoş değildi. Eh arz-talep meselesi diyorum. Halkımız böyle programları evlerinde çoluk çocuğuyla gülmekten yerlere yatıp izleyince böyle programların ömrü uzuyor, benzerleri de çıkıyor. Şu zamanda denetim rtük vs. eline değil malesef bizzat ebeveynlere düşüyor. Ben beğenmediğim program,müzik, vs… olunca bunu da hangi aptal izler ki diye, diye… oğlumun küçüklükten beri bir izleme, beğenme çıtası oluştu.
  Arkadaşların da yazdığı gibi çizgi filmler bile çocuklara uygun değil. Çocukların otokontrolüne bırakılamayacak kadar ciddi birşey tv. izleme olayı. Oyalansın diye tv. başında çocuklarını yalnız bırakan aileler baş suçlu. Küfüre yerlere yata yata gülen başka millet var mıdır bilemiyorum. Kemal Sunal filmlerine kızardık, vallahi onlar şimdiki dizilerin yanında dini film statüsüne girebilir.

 18. hiç izlemedim ama yazdıklarından bile tiksindim malesef konu kıtlığı çeken yapımcılar böyle konulara kaymaya meyilliler

 19. çicek taksi filmini taklit ederek film yaptıklarını sanıyorlar her bölümünde çicek taksiden çok alıntı var bu çok belli oluyor .çicek taksi normal bir güzel dizi idi herkez izliyordu ama bu akasya durağına baktığımızda uyduruk saçma sapan espiriler .komedi yaptıklarını zannediyorlar çicek taksi her bölümünde bir şeyler anlatıyordu izleyen youtuba gelsin . ekliyorum bölümlerini akasya durağı çicek taksiden alacağı bölüm kalmayınca böyle randevu evlerini sapıklıkları . terbiyesiz konusmaları çok fazla umarım bu dizi diyecem ama dizi demeye bin sahit ister yayından kısa bir zamanda kaldılırlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir