Ak Masal – Kara Masal

Cuma akşamı bizim çocukların tiyatro gösterisini izlemek için okuldaydık. Kadir Mert tiyatro öncesi jimnastik gösterisi yapacaktı, kuzeni Kadir Alp de tiyatroda görevliydi. Yerlerimizi alıp heyecanla başladık izlemeye. Kadir Mert arka arkaya çemberler atarak girdi sahneye, arkasından da diğer arkadaşları. Aman ne heyecanlandım, ne gururlandım sevgili dostlar anlatamam. Jimnastik gösterisinden sonra Ak Masal-Kara Masal adlı oyun başladı. Turgut Özakman tarafından yazılmış oyunu tiyatroya uyarlayan okulumuz öğretmenleri çok başarılı bir iş çıkarmışlar ortaya. Uzun zamandır bu kadar güldüğümü, hatta gülmekten yanaklarımın ağrıdığını hatırlamıyorum. Tiyatro nun konusu kısaca şöyle:  Biri ak masalcı, diğeri ise Kara Masalcı diye bilinen iki hikayeci vardır. Kara masalcı, çocuklara anlattığı bol dövüşlü , sövüşlü, kavgalı masallarla kötü örnek olurken, Ak Masalcı çocuklara olumlu dersler çıkarabilecekleri güzel masallar anlatmaktadır. Ak masalcının anlattığı, çocuklarımızın canlandırdığı masallardan biri Keloğlan masalıydı. Keloğlan’ın rüyasına giren padişahın kızı, Keloğlan’a “gel beni babamdan iste”  demiştir. “Padişah’ın kızı beni babamdan iste diyor, istemezsek ayıp olur kıza” diyerek anasını da alan keloğlan çıkar Padişahın karşısına. Padişah, Keloğlan’a bu cüretkarlığı karşısında 999 dayak kızı için, 999 dayaksa kendi için ceza verir . Hikaye bu ya, “Bu padişah ya sayı saymayı bilmiyor, ya da hiç dayak yememiş diye yorum yapan Keloğlan, bu işten de kolaycacık sıyrılıverir ve hatta sonunda Padişah’ın kızını ile alma hakkını elde eder.

Keloğlan’ı oynayan sevimli öğrenci ve diğer tüm oyuncular müthiş başarılıydılar. Dekor çok canlı ve güzel görünüyordu. Bu sahnede Kara Masalcı ,kendi hikayelerini anlattığı kovboylarıyla bilikte.

Buradan tekrar emeği geçen tüm TED Kayseri Koleji öğrencilerini ve öğretmenlerini gönülden tebrik etmek isterim. Başarılarınızın devamını diliyoruz…

2 thoughts on “Ak Masal – Kara Masal

  1. etkinlik olmuş. Kadir Mert’e de kırk bir kere maşallah hem çok yakışıklı hemde çok sempatik görünüyor:) Ablası onu kocaman öper..

  2. Ben gözlerimi sile sile izlerdim. Hiç unutmam Gamze korodoydı. Dinlemeye gitmiştik. Tüm şarkılarıı gözünü benden ayırmadan söylemişti. Şimdi öğrencilerini de ayn ı gururla izliyorum inanın…
    Kadir Mert pek karizmatik görünüyor.

    Sevgimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.