Ah Şu Tembel Gözlerimiz

Bu yazımızda bahsetmiştim ben de göz tembelliği var. Göz tembelliği  bir gözün yeterince görememesi şeklinde tanımlanan ve erken çocukluk döneminde ortaya çıkan bir rahatsızlık. Erken çocukluk döneminde ortaya çıktığı gibi tedavisi de  erken çocukluk döneminde mümkün olabiliyor. Şimdi neden bu konuya döndüğümüze gelince; İrem’de de göz tembelliği çıktı.  Çok ileri seviyede değil ama bir süre sürekli gözlük kullanacak. Gözlükle birlikte  günde 1’er saat  olmak üzere  göz kapatma tedavisine  de başladık. Gözlük takmada hiç problem yaşamadık, hiç şikayet etmedi  hemen alıştı İrem.   Göz  kapatmalar biraz  zor geliyor ama sürenin sonlarına doğru gözü hep saatte kalıyor. Doktorumuz kapatma yaptığı zamanlarda   “sevdiği çizgi filmleri izlesin, izlerken TV nin çok yanına da girse önemli değil müdahale etmeyin” dedi.  Beş ay sonra kontrolumuz var.

Göz tembelliğinde genetik faktörler çok önemli.   Kerem de riskli grupta şu anda. Küçük olmasına rağmen  O’nun gözlerini de makinalar haricinde kontrol edebiliyorlarmış,  en kısa sürede  Kerem i de kontrole götüreceğiz.

Ailenizde göz tembelliği (amblyopi) varsa çocuklarınızın göz kontrolunu de ihmal etmemek gerekiyor.   Erken çocuklukta tedaviye başlamak çok öenmli.

Ntvmsnbc nin arşivindeki bu yazıda göz tembelliği ile ilgili faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.


7 thoughts on “Ah Şu Tembel Gözlerimiz

  1. Bilinçli annesiniz çocuklar şanslı. Düzenli kontrol ne kadar önemli çocuklukta.. İnşallah kolayca halolur ilerlemez. Kerem de çıkmaz birşey umarım.
    iyi haftalar

  2. Geçmiş olsun,gececek de zaten. Senin gibi bir annesi olan İreme her şey kolay ve aşılabilir geliyordur zaten değil mi?

  3. Senin ne ilgili,ne tatlı ve bilgili bir anne olduğunu bilmez miyim? Ara sıra zorlanır insanlar. Sonra toparlanıp daha güçlü olurlar.Dostlar da bunun için her zaman hazırda beklerler a canım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir