ABU DHABİ

Dubai seyahatimizin üçüncü gününde Abu Dhabi’ye turumuz olacaktı. Sabah kahvaltıdan sonra otobüsümüze binip yaklaşık 2 saatlik bir yolculuktan sonra öğlen vakti Abu Dhabi’ye vardık. Dubai daha çok bilinse de Abu Dhabi Emirliklerin başkenti. Panaromik şehir turundan sonra deniz manzarasına nazır fotoğraflar çektirdik. Denizin ardında yükselen muhteşem gökdelenleri gördük. Bu manzarayla kendimizi Arabistan’da değil de New York’daymışız gibi hissettik daha çok.

Buradan sonra Şeyh Zahid Camii’ne doğru yola çıktık. Daha uzaktan farklı mimarisiyle, bembeyaz rengiyle ve altın kaplamalarıyla muhteşem görünüyordu camii. Camii Arap Emirlikleri’nin başı olan Şehy Zahid tarafından yaptırılmış, üstelik projesini de kendi çizmiş ve her bölümüyle tek tek ilgilenmiş camiinin. Şehy Zahid bir kaç yıl evvel vefat etmiş ama camiinin inşaası hala devam ediyor.

Camiye girmemiz için kara çarşaf giymemiz mecburiydi. Avluda biz dahil o an camide olan her bayan ziyaretçiye paketleriyle siyah elbiseler ve baş örtüleri dağıtıldı. Bu fotoğrafta soldan dördüncü ben oluyorum. Elimdeki kınayı da göstermesem olmaz.

Caminin içindeki sütunların başları altın kaplama, yerde özel olarak İran’da dokunmuş tek ve tabiki çok büyük bir halı var. Halı ayrı ayrı dokunup, camiide birleştirilmiş.

Caminin girişindeki bu bölümde renk renk mermerlerden yapılmış kabartma çiçekler var.

Bir desenin büyüklüğü ve kabartması bu fotoğrafta daha açık belli oluyor.

Abu Dhabi Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti. Dubai ‘den daha çok yaşanabilir bir şehir bana göre. Abu Dhabi gezimiz bu şehirdeki bir büyük alışveriş merkezine uğradıktan sonra sona erdi ve Dubai ‘ye geri döndük.

Ertesi gün Dubai gezimizin son günüydü, iki arkadaşımla birlikte sabah erkenden yola çıkıp Dubai’nin gezmediğimiz yerlerini gezdik. Kar pistiyle ünlü olan alışveriş merkezi Emirates’e gittik. Kayak pisti alışveriş merkezinin içinde camekanla ayrılmış, telesiyej dahil pistte her şey düşünülmüştü. Emirates, Burjuman Derica City Center vb. bir çok alışveriş merkezinde dikkatimi çeken en önemli şey hepsinde çok lüks ve pahalı mağazalar olduğu halde, ne alışveriş merkezinin ne de mağazaların girişlerinde alarm sisteminin ve üstünüzü başınızı ellerinde ki dedektörlerle arayan güvenlik görevlilerinin olmayışıydı. Aynı şekilde büyük caddelerde de kapkaç korkusu olmadan rahatça gezemeniz mümkün.

Dubai’ye gidip de Deira da abrah denilen teknelere binmeden olmazdı. Gezimizin en keyifli anlarından birini de bu ilkel teknede yaşadık diyebilirim. Dubai ‘nin aşırı sıcağı karşısında, nehrin serinliği ve abrahın hareketiyle hissetiğiniz rüzgarın etkisi müthiş bir keyif veriyordu. Bir kıyıdan bindiğimiz abrahdan, diğer kıyıda Hintlilerin daha çok yaşadığı ve hint kıyafetlerini satın alabileceğiniz bir mahallede indik. Burada gezmek de, o otantik havayı yaşamak da çok keyifliydi.

Aynı günün gecesi Türkiye’ye uçağımız vardı ve göz açıp kapayıncaya kadar geçen masal gibi bir seyahat böylece sona ermiş oldu.

13 thoughts on “ABU DHABİ

 1. farklı kültürleri görme şansın olmuş arkadaşım.Bu arada ahşap boyama şablonlarıyla bu kınayı yaz tatilimde deneyeceğim kesinlikle…hatta beraber yapalım….

  Ben kına işini ilerlettim, hiç boş durmuyor elim kolum:)Sana da yapayım bir gün..Stencil miydi o şablonların isimleri Fulya’cım kesinlikle kullanmak lazım

 2. çok ama çok etkilendim çok güzel bi gezi olmuş…
  kesinlikle görmek istediğim yerler arasına girdi…
  yediğin içtiğin senin olsun ,aldıklarını da paylaş Fulya’cığım :)Türkiye’ye göre neler uygun ?

  Perili Köşk’cüm, Türkiye’den daha uygun değil hiç birşey, biraz belki elektronik daha ucuz diyebilirim ama buradaki taksitler ve garanti sözkonusu olunca Dubai yine avantajlı olmuyor. Buraya gelince genelde çocuklarım için alışveriş yapmış olduğunu farkettim sanırım onlara özlemimi bu şekilde hafifletmiş oldum.

 3. Bende yıllar önce televizyonda tanıtım belgeselini izlemiştim Dubai ve Abu dhabi’nin ve resmen aşık olmuştum buralara.hep de görmek arzusu içindeyimdir.Sende öyle güzel anlatmışsın ki Fulya’cığım.Sayende gezip görmüş kadar olduk.Bu arada hint kınası da çok yakışmış.sevgiler.

  Sizlere de yansıtabildiysem ne mutlu bana…teşekkürler

 4. HAVANIN COK SICAK OLDUGU SON FOTOGRAFTAN BELLI..NEMDEN BINALAR BILE GORUNMUYOR..HINTLILERIN COK FAZLA OLDUGUNU BENDE DUYMUSTUM GIDEN ARKADASLARDAN TAKSICILER OZELLIKLE HINTLIYMIS GENELDE , VE COK TUHAF INGILIZCE KONUSUYORLARMIS 🙂
  BIZIM ULKEMIZDE ESKIDEN YAPILMIS CAMILERDEN BASKA GUZEL MIMARIYE SAHIP CAMI YOK..YENI YAPILANLARA NIYE OZEN GOSTERMIYORLAR BIZIM DONEMIMIZDEN DE BIR SEYLER KALSA FENA OLMAZ MI DIYE DUSUNUYORUM..UZAY CAGI CAMILERINE MERAK SALDI BIZIM ULKE INSANLARI :)MESELA ISTANBULDA BIZIM OTURDUGUMUZ YERDE BIR CAMI VAR KI UZAY USSU GIBI :)KOMIK..

  Hava inanılmaz sıcaktı, çok dışarda durmadığımız halde hemen bronzlaşmışız bile. Cami cidden çok abartılı da olsa güzeldi, biz de hep eski camilerimizle övünüyoruz hala değil mi? ama bizim zamanımızdan ileriye miras kalabilecek güzellikte yapılar yok dediğin gibi

 5. evet rüya gibi şehir,
  oraların kızlarından ve beyazlar içinde erkeklerden bahsetmemişin benim ilgimi onlar çekmişti.
  Ben Çin’i de merak ediyorum eğer turlardan haberdar olursan benide bilgilendir lütfen sevgilerimi yolluyorum.

  Haklısınız aslında bahsetmediğim o kadar fazla şey var ki, 700 üzerinde fotoğraf çekmişim, her biri ayrı bir hikaye…Ben de Uzakdoğu’yu çok merak ediyorum, bir fırsat olursa mutlaka haber veririm…sevgiler

 6. ağzım açık kaldı caminin ihtişamına ah petrol ah bizde de çıksaydın keşke (var da çıkamıyor o ayrı) kabartmalar ne kadar büyükmüş gerçekten

  o kadar ihtişamlı ki nereye bakacağına şaşırıyor insan, paranın gücü işte:)

 7. kına ne güzzeelll olmuş

  ben de bayılıyorum elimde kınaya ah biraz daha uzun süre gitse

 8. Geçen sene Ayşe Armanın bir röportajını izlemiştim.Bazı yerleri ilk kez orada görmüştüm.Dubai harika bir yer…
  Senin fotoğraflarda mükemmel.Caminin içi çok güzelmiş.Kabartmalar mükemmel,el kınası da gözümden kaçmadı hani :))
  Ne iyi yapmışsın bu geziye katılmakla.Darısı başıma inşallah 🙂
  Sevgiler.

  Ben de çok istemiştim Dubai’ye gitmeyi hiç olmadık bir zamanda nasip oldu kesinlikle çok istemek önemli. Kınayı Dubai de yaptırdım çok sevdim ben de

 9. ay masallah ne guzel bır gezı olmus bu

  öyle oldu gerçekten hiç unutamayacağım kdar keyifliydi

 10. kınan çok şık olmuşşş
  kar, kara çarşaf ne orjinal ülke böyle
  para işte
  gözü kör olsun
  adamlar zengin mirim :)))

  gerçekten ilginç bir yer, paranın ve şeritatın gücünü hiddesiyorsun orada

 11. Yeniden gitmezsiniz ama değil mi 🙂 Ben gitmem şahsen kınalarda çok tanıdık geldi 🙂 Hey gidi hey sefanız olsun gezmek gibisi yok valla.

  Abu Dhabi’ye değil ama Dubai’ye bir kez daha giderim sanırım , görmedigim aklımda kalan yerler oldu…bu sefer inşallah eşimle tabi:)

 12. Ambalaj beni etkilemez. Sokaklarında şeriatın hükümleri kokan bir yeryüzü cennetine saygı duymam.. Yaşayın da bir de öyle görün. Hepsi boş gelir, özlersiniz demokrasi kokan vahşi bahçeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.