30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

30 Ağustos’lar bana hep yazlık göç vaktini hatırlatır.  Bütün yaz yapılan eğlencelerin; en güzel,  en çok katılımlısı yapılırdı yaylada. Büyükler, küçükler,  nineler, dedeler hepsi toplanırdı Çarşı’da.  Uzun zamandır gidemiyorum, şimdi hala böyle kutlanıyor mu  onu da bilmiyorum ama  biz çok eğlenirdik bu organizasyonda.   Mutlaka kocaman bir ateş yakılırdı meydanın ortasında; bu adet muhtemelen elektriksiz günlerden miras kalmıştır diye düşünüyorum.  Anlı şanlı kurtuluşumuzu kutlarken ki ne  büyük bir mucize olduğunu Çılgın Türkler’i okuyanlar bilir, resmi tören prosedürlerini de yerine getiriyorduk. Açılış Konuşması ( hep bir lider vardır bu konuşmayı yapmak isteyen), İstiklal Marşımızın hep bir ağızdan söylenmesi, saygı duruşu ve şiirler…

Sonrasında,  biz  büyüklerimizi meydanda bırakır giderdik her zaman toplandığımız mekanlara, orda yine ateş yakardık. Ateş bayramın en önemli öğelerinden olmuş şimdi düşününce. Dans edip , sohbet ederdik. Genciz ya; anne, babamızla ne işimiz var. Bir de  en uzun gece iznimiz 30 Agustos ta olurdu, biz de sonuna kadar kullanırdık. Ay benim canım Bürücek’im yine görüşemedik bu yaz.

Kutlamanın ertesi günü sanki herkes bu kutlamayı bekliyor gibi teker teker boşalırdı evler, okullar açılacak şehre dönmek lazım.

30 Ağustos yazımız biraz anılar gibi oldu.

Bayrak,   bizim prenslerin okulda yaptıkları boyama çalışmalarından.  Onlara tarihimizi ne kadar sade, ezbersiz bir şekilde öğretebilirsek o kadar ileri gideceğimize inanıyoruz.

Herkesin “30 Ağustos Zafer  Bayramı”nı Kutluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Unutturmasınlar, unutmayalım. Çocuklarımıza her zaman öğretelim, kuşaktan kuşağa geçirelim bu önemli günleri. Zira, devletin yapacağı yok. Sevgiler 🙂


  Bu yazıyı 30 ağustos öncesinde yazarken 30 ağustos’un bu kadar sönük geçeceğini bilmiyorduk. Çok üzüldük ve bundan sonra böyle konularda daha hassas davranacağız, unutturmamak adına.

 2. Ahhh o tatilin bitisi yok mu 🙁
  dogumgunum yalniz gecerdi yazlik arkadaslarim coktan donmus olurlardi okul arkadaslarim dogumgunumden bir haber olurlardi :((((

  Bayraminiz kutlu olsun


  kalabalık doğumgünü kutlamaları için birazcık şanssız bir tarih ama Zafer bayramımızda doğmuşsun ne güzel değil mi?

 3. Bugun televizyona soyle bir baktim, kimse 30 agustos’u anmiyor sanki…tarihi unutmak ve unutturmak en guzel asimilasyon…Iyi ki 30 Agutso uzerine yazmissiniz , iyi ki varsiniz!


  Nalan, bugün aynı şeyleri bende hissettim ve çok üzüldüm, hiç bayramın adı yoktu hiçbir yerde ya. Sadece okulların işi mi bayramları hatırlatmak diye düşündüm.

 4. ne yazık değil mi, tv de duyulmasa akla bile gelmeyecek belki de. Biz okullar tatil olduğu halde o gün okula gider bando ile törene katılırdık. Ben akşama kadar nöbet tutardı arkadaşlarımla Atatürk heykelinin önün de. Anneannem de beni balkondan dürbünle seyrederdi:)). Sevgiler size


  Evet, Lale Abla, bugünün bayram olduğunun kaç kişi farkındaydı acaba, hiç hissedilmedi. Ne kadar üzücü

 5. Boyama çok güzel olmuş..Sizin gibi annelere sahip oldukları için çok şanslılar…

  30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun.

 6. Hepimizin bayramı kutlu olsun:))

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com