30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

  30 Ağustos Zafer Bayramımızın 94. yılı kutlu olsun. Daha nicelerini çoşkuyla kutlayalım.

Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin yıldönümünü kutladığımız bu günde  başta Atatürk   ve silah arkadaşları olmak üzere İstiklal Savaşı’na katılıp bize bu günlerimizi armağan eden   herkesin ruhları şad olsun.

Milli Bayramlar bizim için bize armağan edilen bugünler için yaşanılanları anma ve çocuklarımıza anlatma günleri; Başkomutanlık Meydan Muharebesi, öneminini  önceki yıllardaki 30 Ağustos yazılarımızdan ulaşabilirsiniz, yazı altındaki linklerden.

Şimdi Büyük Taarruz dan öncesinden , Ruşen Eşref Ünaydın’ın anlattığı anıyı paylaşmak istiyoruz.

Sakarya Savaşı’nın ardından Mustafa  Kemal şöyle der;

Ben bu muharebede iki şey keşfettim ki bunlardan biri askerlik tarihinde şimdiye kadar formüle edilmemiştir.

” Daha iyi hamle etmek için iğreti çekilmeler yaptırdığım bir sırada sırt vere vere ta Ankara kıyılarına gerilediğimizi göz önünde tutarak: “bu hat da elden giderse, hangi hattı müdafaa edeceğiz” diye benden teessürle soran bir değerli kumandana, Yusuf İzzet Paşa’ya: “

Vatanı korumakta hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. Bu satıh bir baştan bir başa vatanın bütün yüzüdür. Vatanın bu sathı, en son kayasına kadar düşmanla boğuşularak müdafaa edilecektir.”
cevabını verdim ve bu formülü bir emri yevmi ile bütün orduya tebliğ ettim. İşte bu, ilk benim keşfim, benim buluşum, benim harp tarihine ilavemdir.

İkincisi de bana Sakarya’da doğan şu düşüncedir:

hiçbir zafer, gaye değildir. Zafer ancak kendisinden daha büyük  olan bir gayeyi ele etmek için gerekir en başlı vasıtadır. Gaye, fikirdir. Zafer, bir fikrin istihsaline dayanmayan bir zafer payidar olmaz. O boş bir gayrettir. Her büyük meydan muharebesinden, her büyük zaferin kazanılmasından sonra yeni bir alem doğmalıdır, doğar. Yoksa başlı başına zafer, boşa gitmiş bir gayret olur…

Atatürk’ün diğer bir sözü gibi “Ordularımızın kazandığı Zafer, sizin ve sizin ordularınızın zaferi için yalnız zemin  hazırladı. Gerçek zaferi siz kazanacak,  devam ettireceksiniz ve mutlaka başarılı olacaksınız.

Biz işin devamına odaklanıp  daha fazla çalışmalıyız.

kaynak

 

Kaydet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

    Blogger 📝 

    Kategoriler

    Copyright @ cocuklacocuk.com