30 Ağustos Zafer Bayramı- Başkumandanlık Meydan Muharebesi Yıldönümü- Kutlu Olsun

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa tarafından şahsen yönetildiği için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak anılan İstiklal Savaşı’nın kesin bir Türk zaferiyle sonuçlanmasını sağlayan bu çarpışmanın 93. yıldönümü kutlu olsun.

Falih Rıfkı Atay’ın 30 Ağustos zaferi  yazısında belirttiği gibi;

“Nemiz varsa, eğer bağımsız bir devlet kurmuşsak, hür vatandaşlar olmuşsak, şerefli insanlar gibi dolaşıyorsak, yurdumuzu Batının pençesinden, vicdanımızı ve düşüncemizi Doğunun pençesindenn kurtarmışsak, şu denizlere bizim diye bakıyor, bu topraklara ana bağrının sıcaklığını duyuyorsak, belki nefes alıyorsak, hepsini, her şeyi 30 Ağustos Zaferi’ne borçluyuz.”

Nutuk’ta Atatürk  Dumlupınar Meydan Muharebesini şöyle anlatıyor;

“Sayın Efendiler, Afyonkarahisar- Dumlupınar Meydan savaşı ile ondan sonra düşman ordusunu büsbütün yok eden ya da tutsak eden ve kılıç artıklarını Akdeniz’e, Marmara’ya döken savaşlarımızı açıklamak ve bunların niteliklerini anlatmak için söz söylemeyi gerekli görmem.

Her evresi düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu savaşlar, Türk Ordusununun,Türk subaylarının  ve komutanlarının yüksek güçlerini ve yiğitliklerini tarihte bir daha saptayan ulu bir yapıttır.

Bu yapıt, Türk ulusunun özgürlük ve bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz anıtıdır. Bu yapıtı yaratan bir ulusun çocuğu, bir ordunun Başkomutanı olduğum için sevincim ve mutluluğum sonsuzdur.”

Bugünlerimizi bize sağlayan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizin ruhları Şad Olsun.

 

30-agustos-zafer-bayrami1

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

    Blogger 📝 

    Kategoriler

    Copyright @ cocuklacocuk.com