30 Ağustos Büyük Taaruz ve Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

 

30 Ağustos Zafer Bayramız kutlu olsun.  Büyük Taaruz Zaferi’nin 95. Yılını kutladığımız bugünde Atatürk’ün anısısı paylaşıyoruz. Nurlar içinde yatın Atatürk, silah arkadaşları ve kurtuluş savaşına katılan herkes…

30 ağustos 1922 Başkomutan Meydan Muharebesi sonunda, toplam beş gün içinde, Yunan ordusu, İzmir’e doğru çekilmek zorunda kalmıştı. Mustafa Kemal, işgalciyi tümüyle topraklarımızdan çıkarmak üzere takibe devam kararındaydı. 1 eylül 1922 de Garp Cephesi Komutanlığı’ndan şu tarihi telgrafı çekti:
” Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları!
Afyonkarahisar- Dumlupınar büyük meydan muharebesinde zalim ve mağrur bir ordunun asıl muharebe birliklerini inanılmayacak kadar az bir zamanda imha ettiniz. Büyük ve necip milletimizin fedakarlıklarına layık olduğunuzu ispat ediyorsunuz. saibimiz olan büyük Türk Milleti, istikbalinden emin olmaya haklıdır. (…)
“Bütün arkadaşlarımın Anadolu’da daha başka meydan muharebeleri verileceğini göz önüne alarak ilerlemesini ve herkesin fikri güçlerini, kahramanlık ve vatanseverliğini, birbirleriyle yarışırcasına göstermeye devam eylemesini talep ederim.” Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!”
Bu emir sonrasında, Büyük Taarruz’un başlangıcından itibaren geçen 15 günlük bir sürede, Türk ordusu, 400 km kat ederek, 9 Eylül 1922 sabahı İzmir’e girdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaydet

Kaydet

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir