3 GÜZEL TİYATRO OYUNU

Bu sezon değişik zaman ve mekanlarda gittiğimiz çocuk tiyatrolarını paylaşmak istiyoruz. Hepsi birbirinden güzel, eğitici ve eğlendiriciydi.

Çocuk tiyatro oyunlarının önemi,  nasıl olması gerektiği, tarihsel gelişimi ve çocuklara kazandırdıkları hakkında Tiyatro Mie‘de çok güzel bir makale bulunmakta. Bu makaleden izinleriyle  kısacık bir alıntı yapıyor ve yazının tamamını okumanızı tavsiye ediyoruz.
“”Sanatsal faaliyetler çocuk üzerinde olumlu bir etkendir çocuk böylece kendini daha iyi geliştirebilir. Sanatın tiyatro, resim ve müzik alanları çocuklar için bulundukları döneme uygun özellikte olmalıdır. Resim ve müzik çocuğa tek bir yönde hitap ederken tiyatro  hem görsel yönüyle olsun hem de estetiklik açısından farklı bir yere sahiptir.
Çocuk tiyatrosunun işlevlerini inceledikten sonra çocuk tiyatrosunun çocuğa en yakın sanat dalları içinde yer aldığını görürüz. Tiyatro hem görsel hem de işitsel bir özellik taşıdığı için diğer sanat dalarından farklıdır. Bu özeliği ile tiyatro pek çok sanat dalını kapsayan bir niteliktedir. Diğer sanat dallarına oranla daha özgürdür.””

Şimdi gelelim bizim izlediklerimize ;

İlk oyunumuz Adana Devlet Tiyatrosu, Sabancı kültür Merkezi Sahnesinde  izlediğimiz Küçük Kara Balık‘tı. Çocuklara cesareti ve  hedeflerinin peşinden giderken korkmamaları mesajını veren çok hoş bir oyun. Aylık oyun planına buradan ulaşabilirsiniz. Tiyatro sonunda Kültür merkezi içindeki kütüphaneyi de gezdik birlikte, geniş kanepelerine yayılarak çocuk  kitaplarını okuduk. Orda öyle bir kütüphane olduğunu bilmiyordum.

Akatlar Kültür Merkezinde Küçük Balık Bambam adlı çocuk müzikalini ben izleyemedim. Benim işim olduğu bir hafta sonu kızkardeşim 2 kuzeni birlikte götürdü. Yüzlerinde gülücüklerle geldiler, uzun uzun anlattılar. Ayrıca oyunun müziklerini, çocuklara  Cd olarak tiyatro sonunda hediye etmişler. Son günlerde hep dinliyoruz, arkadaşlarımıza dinletiyoruz ve dans ediyoruz.

Son olarak da geçen pazar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Süleyman Demirel Kültür Merkezinde izlediğimiz Benim Güzel Pabuçlarım adlı oyunu seyrettik. Üstelik evimize çok yakın olan bu sahnede her  pazar saat 14:00 de çocuk oyunu olduğunu öğrendik ve çok sevindik. Oyunun afişinin tam olarak bulamadım nette yandaki afişle aynı oyun, yazan Dersu Yavuz Altun , oyuncular farklı. Arama yaptırırsanız İstanbul’da oynanan sahnelere  de ulaşabilirsiniz. Benim  Güzel Pabuçlarım’da elektronik oyuncaklar ve robotlar yüzünden artık zamanı geçtiği düşünülen Palyaçomuzun işten kovulması ve devamındaki iş bulma serüvenleri anlatılıyor. Günümüzün sıkıntılarından olan doğallıktan uzaklaşmalarımız, çocukların sanal oyunlara yönelmesi, çıkarcılık gibi kavramlar üzerinde duruluyor.   Şarkılarla ve sorularla çocukların oyuna katılmaları sağlanıyor. Ayrıca bu oyun Kültür Bakanlığı Büyük ödülünü almış.  Seyirci tüm minikler çok eğlendiler oyunda.

Bizimde gitmek istediğimiz  öyle güzel oyunlar ki ama maalesef önce çocukları akşam bırakabileceğimiz yakınlar bulmalıyız.

2 thoughts on “3 GÜZEL TİYATRO OYUNU

  1. Benim Güzel Pabuçlarım halen oynuyormu?Gerçekten ödüllü güzel bir oyundu .Uzun zaman önce gitmiştik ama küçük balık bambam’a ne zamandır götürmek istediğim halde gidemedik.Önerileri hemen dikkate alıyorum..
    Çok teşekkürler…

    Güzel bir hafta sonu diliyorum…

    Afiş ararken nette araştırdığım kadarıyla istanbul’da da oynuyor Pelin’cim. Küçük Balık Bambam’a gidin ilk fırsatta. Güzel hafta sonları

  2. kıskandık….inşallah bu oyunları kızımın da görme fırsatı olur…


    İnşallah Fulya’cım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir