3 ARALIK – DÜNYA ÖZÜRLÜLER GÜNÜ

Zihinsel ya da fiziksel engelli çocuk annesi olmak sabır, özveri , yakınlarından destek gerektiren bir durum. Bizim açımızdan bakıldığında ise Allah’a hergün şükretmemiz için başka bir sebep. Zihinsel Engelli çocukları eğitmeyi kendine meslek olarak belirlemek ve bu mesleği hakkıyla yapmak da takdir edilecek bir özellik.

Yakın arkadaşlarımızdan Zeliha Ekinci Selçuk da Türkiye’de sayısı az olan Özel Eğitim Bölümü Zihinsel Engelli Öğretmenlerinden. Kendisi ile yaptığımız sohbetlerde de bu mesleği yapmanın herkesin harcı olmadığını belirtiyorum. Zeliha, bizim ricamız üzerine 3 Aralık Dünya Özürlüler günü ve Engelli çocuğa sahip olmak hakkında bir yazı yazdı. Yazıyı sizinle paylaşırken kendisine de tekrar teşekkür ediyoruz.

“”

Zihinsel Engelli çocuğunuz varsa, çocuğunuzun eğitimi adına bir takım endişeler yaşıyor olabilirsiniz. Özel Eğitim Öğretmeni olarak özel gereksinimli çocuğa sahip anne babalara bir takım ipuçları vermek istiyorum.

Öncelikle sizin çocuğunuzda yaşıtı olan her çocuk gibi aynı gelişim basamaklarından geçecektir. Sadece biraz daha geriden takip ederek. Unutmayınız ki yeterli destek verilerek zihinsel özürlü her çocuk , öğrenebilir, gelişebilir, büyüyebilir. Ve tüm bu eğitim aşamalarında bir özel eğitim öğretmeni ile beraber çalışmak önemlidir.

Ülkemizde bu alanda hizmet veren özel eğitim okulları/kurumları bulunmaktadır. Çocuğunuzu özel eğitim kurumuna verirken seçici olnuz. Bu noktadan sonra dikkat etmeniz gereken konular:

– Kuruma ilk başladığınızda bir özel eğitim ekibi tarafından çocuğunuzun performansı ele alınarak bireyselleştirilmiş eğitim programı oluşturulacaktır. Bu programda üzerinize düşen görevleri öğreniniz ve buna ilişkin etkinliklerle ilgili olarak evde tekrarlar yapınız.

-Kurumunuzdan çocuğun gelişimi hakkında her ay bilgiler isteyiniz.

– Eğer çocuğunuzun zihinsel engelinin yanısıra fiziksel engeli de varsa mutlaka bir fizyoterapistten destek alınız. Tüm egzersizleri fizyoterapistinizin doğrultusunda evde tekrar ediniz. Çocuğunuzun fiziksel gelişimine ilişkin yan cihazları (ayakkabı, splint, tripot, tabanlık, vs) uzmanlardan yardım alarak kullanınız.

-Çocuğunuzun özrünün erken tanımlanıp erken eğitim programından faydalanmasının sağlanması çok önemlidir.

-Özürlü bireylere tanınan yasal hakları araştırınız ve bu haklardan yararlanınız.

-Özürlü bireylerin gereksinim ve sorunlarıyla ilgilenen, haklarını savunan sivil toplum örgütlerine üye olunuz.

-Sizinle aynı sorunları yaşayan ailelerle görüşerek dertlerinizi paylaşınız.

-Çocuğunuzu toplumdan soyutlamayınız. Mümkün olduğunca yaşıtlarıyla bir arada oyunu paylaşmalarını, iletişimini sağlayınız.

-Çocuğunuzun özrünün geçici bir durum olmadığını, yaşam boyu süren bir durum olduğunu kabulleniniz.

“”

İki dünya arasında

NOT: Fotoğraflar Merih Akoğul’un 2001 yılı “Başarmak” ve 2003 yılı “İki Dünya Arasında” projelerinden alıntıdır. Projelerin detayları ile geniş bilgiye ve güzel fotoğraflarının daha fazlasına Merih Akoğul’un sitesinden ulaşabilirsiniz.

5 thoughts on “3 ARALIK – DÜNYA ÖZÜRLÜLER GÜNÜ

  1. şu günlerde tv dizilerine bile konu olan bu hassas konuyu onlar için ayrılmış bir güne sıgdırmamak lazım. Zor ve meşakatli bir hayatta aile sevgisinin önemi bir kez daha ön plana cıkıyor. Bazen söylenebilecek kelimeler dahi bulamıyorum. 🙁

  2. Özürlü çocuk sahibi olan anne ve babalara bol bol sabır diliyorum.Onların hayata karşı sevgisi bizimkiyle kıyaslanamaz bile….

  3. Sizinde belirttiğiniz gibi ben Allah’a her gün şükrediyorum oğlum için.Ve engelli ailelerine Allah’tan sabır diliyorum.Ve devletimizden de artık yurdışındaki gibi engellileri düşünerek yapılar yapılması gerektiğini düşünüyorum.

  4. Her insan “bir özrü yoksa” bir engelli adayıdır.
    Yeterki yürekler engelli olmasın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir