23 Nisan, Atatürk Ve Tarihimizi Çocuklara Öğretmek

Bizim çocuklarla yaptığımız ropörtaj sonunda “Anne babalar olarak bize çok iş düşüyor ” demiştik. Turgut Özakman’ın  “Dersimiz Atatürk ” filmine çocuklarla bir türlü gidemedik ama idefix siparişlerimiz tam zamanında yetişti ve senaryosunun tam metnini içeren kitabına başladık bugün .  1. bölümünü bitirebildik sadece, okudukça  filme  gidemediğimiz için daha bir üzüldüm.  Çocuklara tarihimiz  ezbersiz, merak uyandırarak , en güzel şekliyle  ancak böyle anlatılabilirdi. Yer yer  çocuklarımızın tanıdığı konukların da katılmasını çok beğendik.  Tarihimiz anlata anlata bitecek uzunlukta değil  önemli olan çocuklara önce olayların akışını sade dille anlatabilmek ki bu kitapta fazlasıyla bu var.  Okul öncesi çocuklarımıza da okuyabileceğimiz yalın bir dille yazılmış.

M. Kemal Paşa zaferden hemen sonra öğretmenlere şöyle seslendi…

” Öğretmen hanımlar, öğretmen beyler! Bugün ulaştığımız nokta, gerçek kurtuluş noktası değildir. Kurtuluşa ancak uygar, çağdaş, bilime, fenne ve insanlığa saygılı, bağımsızlığın değerini ve şerefini bilen, hurafelerden arınmış, aklı ve vicdanı hür millet olduğumuz zaman ulaşabiliriz..”

Atamızın bu sözleri düşünüldüğünde pek de iç  açıcı değil durumumuz, o zaman daha yapılacak çok işimiz var…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.

Bir de farklı güzel bir şiir paylaşmak istedik bugün miniklere okumak için.

Yirmi üç Nisan…

Yurdu koruyan,

Yarını kuran

Sen ol çocuğum!

Eskiyi unut,

Yeni yolu tut,

Türklüğe umut,

Sen ol çocuğum!

Bizi kurtaran

Öndere inan.

Sözünü tutan

Sen ol çocuğum!

Küçüksün bugün,

Yarın büyürsün

Her işte üstün

Sen Ol çocuğum!..

Çalışıp öğren,

Her şeyi bilen

Yurduna güven

Sen ol Çocuğum!

Hasan Ali Yücel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bugünün küçükleri yarının büyükleri. Gelecek de nasıl bir Türkiye ve nasıl birer yetişkin görmek istiyorsak o şekilde yoğurmak gerek hamurlarını. Hepimiz sorumluyuz. Çocuklarımızdan ve tüm çocuklardan.

    Filmin senaryosunun dışında gitmenizi de çok isterim. Farklı bir ruh haliyle çıkıyorsunuz. Mutlaka izlemelisiniz.

  2. filmi görmedim ama Turgut Özakman’ın yaptığı Atatürk filmini herkes beğenmiş. Biz nasıl Attaürk ilke ve devrimlerine saygılı davranırsak çocuklarımızda bizden gördüğünü yapıyor. Sizi bu yüzden çok takdir ediyor ve teşekkür ediyorum…

  3. İremler okulla gittiler dersimiz Atatürk filmine.İlk fırsatta bende izlemek veya kitabını okumayı çok istiyorum.Tüm çocuklarımızın bayramını kutluyor, yanaklarından öpüyorum.Atamızı da saygı ile anıyorum.

  4. TÜM ÇOCUKLRAIN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN.TARİHİNİ BİLEN ONUN BİLİNÇİ İLE YETİŞEN GENÇLER OLMALARI DİLEĞİYLE

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com