1Q84- Haruki Murakami

1Q84 ‘ün ilk kalın baskısından gözüm korktuğundan  alamamıştım.  Normalde kitapları sayfa sayısına göre gruplandırmam aslında fakat çalışırken sınırlı kalan okuma sürelerimle uzun süre elimde kalma bitirememe ihtimali rahatsız ediyor.   3 bölüm olarak basılan kitap tam benlik:) olmuş. Kitap fuarından aldığım ilk bölümü tatilde okumaya başlamıştım, tatil sonrası geçirdiğim kazadan dolayı hareketsiz  ve evde kalmak zorunda kalınca en  yakın arkadaşım oldu, diğer 2 kitapla ard arda soluksuz okudum. Sayesinde güzelleşti rapor dönemim.

Murakami’nin daha önce okuduğum İmkansızın Şarkısı kitabını  sevmiştim. Çok akıcı bir dili var. 1Q84 de o kadar hızlı okunuyor ki korkulacak bir şey yokmuş.   Murakami’nin romanlarındaki detayları seviyorum,  çok önemli bir buluşmanın içerisine yemek tarifi verebiliyor veya bir müziğe /kitaba  bağlıyor.  Bu sefer tutup o müzik parçasının youtube da ararken ya da bahsi geçen kitabı araştırırken bulabiliyorsunuz kendinizi, ben öyleydim. Daldan dala atlama diyebiliriz ama sonunda  dağıtmadan muhteşem bir şekilde. Aşağıda google dan bulduğum hoşuma giden  Murakami kitapları kırılımı hakkında bir görsel tam bunu anlatıyor. 1Q84  in içinde de öyle çok konu var ki, mindmap ler hazırlanmış.

1984 de geçen ama garip olaylar sebebiyle  Q – Question mark (soru işareti) olarak değişiyor. Paralel evren, kadın koruma evleri, yazarlık serüveni, polisiye, dini tarikatlar, … bir çok konunun içerisinde yürekten seven 2 insanın çekim gücü var. İlk 2 kitap çok hızlı ilerlerken 3. kitapta bir yere kadar sanki tekrar aynı konuların üzerinden geçiliyormuş hissi geldi bana. Soru işareti olarak kalan  kısımlarla birlikte bitti.  Genel olarak sevdim kitabı,  Tengo, Aomame, Fukaeri   bir süre benimleydi.  Ayrıca  de bir  Japonya seyahati hayali uyandırdı. Öyle  kısa bir tatil değil ama istediğim gidip 3-5 ay Japon kültürünü tanımak:)

 

Kaydet

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir