1984 George Orwell ve e-kitap

Tarih değiştirilebilir mi?

“İki kere iki eşittir dört” dediğimiz mutlak doğrular hakkında tartışmalar dinlemiyor muyuz?

Sürekli gözetlendiğimizi hissetmiyor muyuz?

George Orwell’in 1984’ü yayınladığı 1949 yılında da benzer duyguları yaşamış insanlık demek ki…  Hikayedeki distopik dünya bir o kadar  gerçek geldi bana 🙁 Belki farklı konular üzerinden ama döngünün aynı olduğu hissi veriyor.

1984ü okumayan kaldıysa ( ben çok geç kalmışım) mutlaka okunmalı diyorum. Dünyaya bambaşka bir gözle bakmaya başlıyor ve  kimi zaman “işte ya 1984 distopyasının içindeyiz” diyebiliyorsunuz. 1984 anlat anlat bitmez.

“Savaş Barıştır, özgürlük Köleliktir, Bilgisizlik Kuvvettir ”

“Eğer partinin söylediği yalanları herkes onaylıyor, tüm kayıtlar aynı masalı anlatıyorsa, o halde, yalan tarihe geçiyor ve gerçek oluyordu”

Kitabı e-book olarak okudum, ilk bitirdiğim e-book.

Benim  e-book sevdam yoktu aslında, nereye gidersem gideyim çantamda kitap taşımaktan da rahatsız olmam. Bizim kindle alma sebebimiz yabancı kitapların  fiyatlarının yüksekliği ve temin sorunu  idi.  Çocuklara ingilizce – almanca kitap alışverişi yapmaya  başlayınca  ve bana sürekli istek listeleri ile gelince kindle daha ekonomik geldi 🙂  Aldıktan sonra da onlardan bana sıra gelmesi epey zaman aldı.

Bence kindle;

 • Taşıması son derece pratik
 • Okurken aldığın notları toplu olarak görebiliyorsun , ilgili sayfalara dönebiliyorsun, çok sevdim bu özelliğini
 • Goodreads ile bağlantılı. Goodreads kullanıcı iseniz bu da güzel bir avantaj
 • Ne kadar kaldığını sanırım okuma hızına göre heasplayıp söylüyor.
 • Gerekirse sözlük bağlantısı var.
 • Paperwhite özelliği ile ışık gözü hiç rahatsız etmiyor, gece başka ışığa ihtiyaç duymadan okunuyor. aynı kitap matlığında göz yorulmuyor.

Neyi sevmedim? kitap kapağı dahil renksiz:( Ben kitap kapaklarının tasarımlarını, renkliliğini, kitabın kağıt kokusunu sevenlerdenim.  Her zaman ilk tercihim kitapdan yana olacak:)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

  Blogger 📝 

  Kategoriler

  Copyright @ cocuklacocuk.com