120 FİLMİ

Bize anlattıkları bu destan ile bu vatanın her karışının, olağanüstü emeklerle kazanıldığını hatırlattıkları için 120 Filminde yer alan tüm ekibe sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Konusuyla, oyuncularıyla, müzikleriyle çok mükemmel bir film seyrettim. İki karakterle birden karşımıza çıkan Burak Sergen’e hayran kaldım. Özge Özberk’i zaten çok beğeniyordum, filmde de yine güzel bir performansı vardı.

Film, 1. Dünya Savaşının başladığı dönemde, Erzurum dolaylarında cephanesi biten jandarma tümenine Van’da kalan cephaneyi ulaştırmak için yola çıkan ,120 gönüllü çocuğun hikayesini anlatıyor. Trablusgarp ve Balkan harplerinin ardından eli silah tutanlar azalmış, çoğu cephededir. Saldırganlıklarını artıran Taşnak çeteleri yüzünden halk şehri boş bırakmak da istememektedir. Bu şartlar altında anne babaların bir yanı hiç istemese de vatan için cephane taşıma görevi yaşları 12-17 arasında değişen bu kahramanlara düşmüştür.

Dediğim gibi filmi çok beğendim, zamanlaması (belki tesadüf ama ) çok yerinde olmuş. Biz, tarihimizdeki dersleri tam algılayamıyoruz sanırım, o yüzden tekrar tekrar hatırlatmakta fayda var. Türkiye’miz için dökülen kanları , belki de sadece birlik olduğumuz için kazandığımız zaferleri unutuyoruz. İmkansızlıklar içinde geri alınan bu topraklar çok kolay harcanmaya çalışılıyor. Son günlerde yaşadıklarımız malum ve çok üzücü. “Ben bildiğimi okurum” yönetim tarzının sonu nereye varacak merak ediyorum. Bu kadar ucuz harcanacak kadar basit mi bizim ve çocuklarımızın geleceği?

“Çocuklarımızın geleceği için dökülen kanlarınız hiç bir zaman zayi olmayacaktır, sizlere minnettarız” diye şehitlere seslenilerek bitiyor film. Tüm şehitlerimizin ruhları şaad olsun.

120 Filmini çocuktan yaşlısına, memurundan siyasetçisine herkes izlemeli.

Gittiğim seansta salonu dolduran bir okul filmi izlemeye gelmişti, çok hoşuma gitti bu organizasyon. Çoçuklara tarih öğretmenin onlarda merak uyandırmanın en iyi yolunu seçmişler.

Filmden dilime takılan bir mehter marşı marşı vardı, buyrun sizde dinleyin.

[audio:Eski_Ordu_Marsi.mp3|leftbg=0xFFCCFF|rightbg=0xCCCCFF]

Mehter Marşı buradan alınmıştır

25 thoughts on “120 FİLMİ

 1. bu akşam ayşe de gidecek filme.eşim recep ivedik e yer ayırdığı için bir ona gideceğiz.ayşeden alıcam yorumları artık.ama siz beğendiyseniz güzeldir.
  özge özberk çok tatlı bir bayan hakkaten

 2. bizim buralara da gelse keşke ben de öğrencilerimle beraber izlemek isterdim…
  sarı zeybeği ağlayarak izlemiştik….
  mehter marşları sitesi için ayrıca teşekkürler….
  severek dinledim …:)

 3. Cok duygulu olduk bu gunlerde butun halkca, ben daha okurken duygulandim, seyretsem ne olur acaba….

 4. Ben de gitmeyi çok istiyorum, ama kızımla mı gisem onu evde bırakarak mı gitsem karar veremedim. 8 yaşında bir çocuk için uygun olur mu acaba?

 5. Nazan hn,
  benim gittiğim seansta gelen çocuklar da aşağı yukarı o yaştaydı. Sorun olmayacağını düşünüyorum. zaten sinema girişinde eğer uygun değilse uyarırlar bence.

 6. biz de pazar günü gideceğiz ailecE. O kullar hep büyük gruplarla geliyor sinemaya, o yüzden hafta içi sinemlar daha kalabalık. Mehter marşlarıyla ilgili bi dolu anım vardır. Okulumuzun Mehter takımı vardı. Sevgiler size

 7. Mehmetciklerimiz dağlardayken, bu vatanın nasıl kurtarıldığını, imanla nasıl öne atıldıklarını ve o şehitleri görmek, vatan millet duygularımızı yeniden kabarttı ve çok ağlattı..
  Filmin yönetmenini tebrik ediyorum..İnşaallah bu bir adım olur Çanakkale ve İstanbul?un fethi de çekilir?
  yürekten tebrikler?

 8. Biz de bugün gittik. Çok etkilendim gerçekten. Öncelikle çocukların izlemesi gerek aslında. Çünkü öyle boş bir nesil yetişiyor ki, sıkışan vatanı terketmeyi, satmayı çözüm olarak görüyor. Ne zor şartlarda toprakları için o yaştaki çocukların gönüllü dayanışması iyi bir örnek bence. Keşke şanlı ve zorluklarla yaşanılmış tarihimizi anlatan filmler çoğalsa da çocuklarımıza bir şeyleri kalıcı olarak aktarabilsek. Salya sümük ağladık ailecek, içim acıyor hala.

 9. Bugün geçti artık ben de perşembeyi bekliyorum gitmek için. Umarım hâlâ daha sinemalardadır.

 10. bu film çok güzel gtmenizi istiyorum ben filmi izlerken bizim arkamızda oturanlar ağlamaktan ölüyorlardı biz ise gülmekten gitmenizi stiyorum çünkü çok komik bir film:)

 11. Bilge,

  Sanırım yaşın bizden bir hayli küçük .

  Aynı filmden bahsettiğimizden eminiz değil mi?

  Bu filmi bir komedi gibi gülerek izlediysen gerçekten çok üzücü, hatta korkunç.

  Gelecek nesillerimizin yok olduğunu hissettirdin bize.

  Böyle filmlerin daha fazla olması gerekliliğinin de bir ispatı ayrıca. 120 filmi ekibine bu film için bir kez daha teşekkür ederiz

 12. Yaşı küçük değil de birilerinin bugünlerde iyice ağzı açıldı.Bize yeniden destan yazdırmasınlar.Yaşı küçükse de yazık olmuş onu yetiştirenlerin emeklerine.

 13. Bnce bu flm izlediğim en gsl filmdi.Bisim gibi gençlere tArihimizi bu şekilde anlatabildikleri için çok teşekkür ediorum.Geçmişimizi bilirsik geleceğimiz çok daha gsl olucak, inanıorum.Sözler bile yetmiyor anlatmaya herkes izlesin ve şuNu söleyimki ANAOKULU ÇOCUKLARI (Kİ NE ANLAR DİORUZ) BİLE AĞLADIIII yapımcılara ve oynayanlara ve tabi gerçekte yaşayan şehit olan kardeşlerime çok teşekkürler

 14. ben filmi izlemedim ama sedefin anlattıklarına gre ve filmin fragmanına gre süper bi filmm konusu zatenn ilgi cekici sedef sana çok katılıorumm bnde en yakın zamnda izlicem flmii:):)

 15. Sevgili hayko maniaa, hoşgeldin.
  Film geçmişimizi öğrenip geleceğimizi yönlendirmek için çok önemli gerçekten. bir de kaybettiğimiz değerler de var filmde.

  Ve sizin yorumunuz bize kaybetmekte olduğumuz bir başka değeri daha gözler önüne seriyor. Türkçemiz. Lütfen dilimize biraz daha saygılı olalım. gsl yerine güzel yazmak ne kadar zaman kaybı oluyor ki?

 16. kusura bakmayın msn diline alışmışım haklısınız =( mahcup oldum gençlerde artık msn dilini kullanıyor (gerçek hayatta) o sebeplede alışmış olabilirim üzgünüm

 17. mehter marşı çok güzel bu marşı bize dinlettiginiz için teşekkürler

 18. BU FİLMİN OYUNCULARINI CANI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM.DÜN 2. KEZ GİTTİM DAHA ÖNCEDEN İZLEMEME RAĞMEN TEKRAR DUYGULANDIM.BİR TÜRLÜ FİLMİN ETKİSİNDEN KURTULAMADIM OYTUN ÖZTAMUR’UN OYUNCULUĞUNU ÇOK BEĞENDİM İLK KEZ BU FİLMDE GÖRDÜM AMA DAHA ÖNCEDENDE BİR KAÇ FİLMDE ROL ALMIŞ BİLDİĞİM KADARIYLA ÖSS’YE HAZIRLANIYORMUŞ İNŞALLAH BU YOĞUN TEMPODAN SONRA SENİ EKRANLARDA GÖRME ŞANSIMIZ OLUR İNŞALLAH KAZANIRSIN DAİMA BAŞARILAR DİLİYORUM(HEM OKUL HAYATINDA HEMDE OYUNCULU HAYATINDA)

 19. ben sinemada 120 çocuk adlı filmin posterini görünce çok merak ettim hiç düşünmeden o salona girdim filmin 2.yarısında hıçkıra hıçkıra ağşadım

 20. BEN BU FİLMİ ÇOK SEVDİM
  ÇOK GÜZEL 2. YARIDA ÇOK ETKİLENDİM
  MEHMET ROLÜNÜ ÇOK GÜZEL YAPTI BEN BİR TÜRK KIZIYIM VE 11 YAŞINDAYIM ADIM KADER BÜYÜYÜNCE ASKERE GİTMEYİ İSTİYORUM AMA HİÇ KİMSE BANA İNAMIYO AMA GÖRÜRLER ONLAR FİLMDEKİ MEHMETİ ÇOOOOOOOOOOOOK SEVİYORUM EĞER MEHMET BENİM YAZDIKLARIMA ULAŞIRSA BANA
  CEVAP YAZSIN MEHMET ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK İYİ ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK SEVİYORUM LÜTFEN BANA CEVAP YAZ MEHMET SENİ ÇOOOOOOOOOOOOOOOOK SEVİYOMMMMMMMMMM..

 21. ya bu fimden gerçekten çok etkilendim müthiş bi film gelmiş geçmiş en güzel senaryo oyuncular mükemmel hele mehmet bir başka herkese tavsiye ederim filme gidemeyen varsa hayatınınn en büyük hatasını yaptı biz de son gününde gittik süperdi iiki gitmişim

 22. ben 17 yaşındayım bu kadar güzel bir film daha önce izlemedim süper olmuş gözyaşlarımı tutamadım hepinizi tebrik ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir