Zayıflamanın Keyifli Yolu

Yaz tatili boyunca ve özellikle ramazanda iftar sonrası karnım tok gözüm hala aç olduğundan tam beş kilo almıştım.  Bayramda ineboluda çektiğimiz fotoğraflarda kendimi görünce acil bir diyet yapmam gerektiği gerçeğiyle yüzyüze kaldım. Bu arada bayram dönüşünden 25 gün sonra İstanbul’da olacak bir düğünün de davetiyesi de gelince iş iyice ciddiye bindi, acilen diyete başlamam gerektiğini anladım. Daha önceleri Delfina‘ sayesinde sevgili doktorumuz Mehtabın bloguyla tanışmıştım. Kayseri’ye döner dönmez ilk fırsatta Mehtap eşliğinde büyük bir grupla diyete başlamaya karar verdim. Grubun Nisan’da başlayan metabolizma hızlandırıcı diyetin devamı niteliğinde yeni bir diyete başlayacağını öğrendim. Sevgili Mehtap’ın önerisiyle ben yeni başlayan olduğum için ilk diyeti uygulayacaktım.  Benimle birlikte başlayacak bir dolu da kişi vardı. İlk bir kaç gün zor geçeceğini yazmıştı Mehtap, bir de ilk 3 hafta kesinlikle tartılmamamız şartını koymuştu. Cuma günü başladım. Diğer rejimlerin aksine haftasonu başlıyordu diyetimiz. Tahminimden çok daha kolay oldu diyete alışmam.

Bu arada düğün için de kıyafet ayarlamam  gerekiyordu; evde olan giyebileceğim kıyafetleri denedim, özellikle giymek istediğim bir kıyafetimi üzerime olmadığını üzülerek farkettim ve yırtılmasında korktuğum için de:) çok zorlamadan mağaza mağaza gezip kıyafet aramaya koyuldum.

Dediğim gibi , rejim beni çok zorlamadı; Sevgili Mehtap’ın verdiği programı elimden geldiğince uygulamaya dikkat ettim, , tatlısız özellikle çikolatasız bir hayat düşünemediğim halde hiç yemedim, ilk hafta tatlandırıcıyla içmeye başladığım çayımı şekersiz içmeye alıştım, sabah yediğim bir dilim ekmek haricinde hiç ekmek yemedim. Öğlenleri dışarda yemek zorunda kaldığım zamanlar Mehtap’ın listesine en uygun yemeği sipariş verdim. Buna rağmen çok minik kaçamaklarım ne yazık ki oldu:) ; tek güvendiğim taraf vermek zorunda olduğum kilonun çok fazla olmamasıydı.  Her gün baskülün önünden defalarca geçtim ama hiç tartılmadım.

Bu arada düğüne çok kısa bir zaman kalmıştı ve ben hala kıyafet bulamamıştım. Eşimin ısrarı üzerine, daha önce  giyerken yırtmaktan korktuğum kıyafetimi bir kez daha denemeye çalıştım, rejim başlayalı 3 hafta dolmamıştı bu yüzden kilo verip vermediğimi bile bilmiyordum. Denedim !!. Kendim de inanamadım ama kıyafetim üstüme tam oldu, bu sevinçle Mehtap’a da hemen mesaj attım, O da bana “daha dur ,kıyafetlerin üstünden düşmeye de başlayacak” diye cevap verdi.

Bu rejimle ben tam 3 kilo verdim, vermem gereken ve aciliyeti olmayan bir 2 kilo daha fazlam var ama ben kendimi çok daha hafif, çok daha rahat hissediyorum. Eğer sizin de kilolarınızla başınız dertteyse ve buna bir son vermek istiyorsanız mutlaka denemenizi ve Nisan’dan beri programı takip eden, birkaç beden birden küçülen Sevgili Nükhet Z. Nin öyküsünü mutlaka okumanızı öneririm.

Yaş yolun yarısını geçti artık bundan sonra umarım en azından bu kilomu koruyabilir, metabolizmamı bu hızda tutabilirim. Metabolizma demişken E.Ali’nin “zayıflamada başarının sırrı metabolizmada” başlıklı yazısını da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.