Yerli Malları ve 869 Barkod Uygulaması

Bu hafta “Yerli Malları” haftasıydı. Biz ilkokuldayken yerli malları haftasında   evden getirdiğimiz bir file ile pazara gider, öğretmenimizle birlikte alışveriş yapardık.   Şimdi de hemen hemen aynı kutlanıyor okullarda, tek fark  pazara gidilmiyor da evden yiyecek götürüyor çocuklar.  Bizim çocukların  okulundaki  uygulama böyle idi,  varsa farklı uygulamaları duymak isteriz. Kesinlikle çok önemli olduğuna inandığımız,  yerli malı kullanımı, bu tip uygulamalarla çocuklara aktarılamıyor, fayda sağlamıyor.  Yurdumuzdaki ithal ürünlerin çokluğu düşünülürse, boşa konuşuyorum ama yerli üretim kullanmanın ekonomiden, küresel ısınmaya herşeye olumlu katkısı gözardı edilmemeli.

Ben de % 100 yerli malı kullandığımı söyleyemeyeceğim o yüzden ahkam kesmek  değil niyetim. Deneyip eşdeğer bulduğum ürünler arasında yerli üretim olanları tercih ediyorum ve  yeni bir ürün seçerken 869 kodunu arıyor gözlerim .  Türkiye’ye ait ürünlerin 869 ile başladığını hepimiz biliyoruzdur. Yerli üretim barkod nosu demek daha doğru çünkü yabancı firmalarında Türkiye’de üretim yapan çok fabrikası var. Aslında Türk markaların yurtdışında ürettirdikleri de farklı kod olmalı, gerçekten öyle mi uygulanıyor bilmiyorum ama.

Peki tüm bunların  niye anlattım?

Geçen hafta aldığım Sensodyne Diş macunundaki barkoda takıldım. 869 ile başladığını görünce, şaşırdım  ” Aa  fabrika Türkiye’deymiş” dedim ilk anda. Sonra kutuyu biraz daha inceleyince; üretici firma- GlaxoSmithKline  İngiltere, ithalatçı firma GlaxoSmithKline  Türkiye olduğunu gördüm.  Şaşkınlığım geçti. Oysa ben Sensodyne ‘i Sensodyne olduğu için seçmiş, barkoduna falan da bakmamıştım ama  İngiltere üretimli bir ürüne 869 kodu kullanıldığını görünce kendimi kandırılıyormuş hissettim. Sizce nedir bu? Her uygulamamızda mutlaka açık bir nokta var mıdır? Ve böyle bilinen bir marka neden böyle bir yanılsamayı, tüketiciyi yanlış yönlendirmeyi hedefler?