YENİLENEN SEHPA

Bu açılır kapanır, küçük masa boyutlarına yaklaşan sehpamız da Bolu yolundan aldığımız nimetlerden. Daha önce aldığımız hamur tahtası ve minik sandalyeyi boyadığımızı anlatmıştım. Sehpamız diğer ikisinden çok önceden alınmıştı ve ham ahşap haliyle kullanıyorduk. Ama üzerindeki verniğin gitmesiyle ve zaman faktörüyle iyice yıpranmıştı. Boyamak, boyutundan dolayı gözümü korkutsa da kolaylaştıracak  formüller buldum.

Ahşap boyanın en sıkıcı kısmı yüzeyi zımparalamak, gerekli olduğu için yapmama ihtimaliniz de yok. Büyük değişken zımpara kağıtlarıyla çalışan el zımparası aldım ve tüm yüzeyi zımparaladım. Ekonomik olması açısından yapı marketten Polisanın ahşap hobi boyalarından aldım. Bu boyaları büyük yüzeylerin boyanması için tavsiye etmekle birlikte küçük ahşap boyamalar için renk gamının karıştırılarak oluşturulmasından dolayı pek kullanışlı bulmadığımı belirtmek isterim. Son olarak da rulo fırça aldım boyama için.

Poisan bordo rengin içine bir miktar mavi karıştırarak elde ettiğim mürdüm rengi ile boyadım zeminini. Ara zımparalama işlemi ile 2 kat boyandı. Kuruduktan sonra stencil kağıdımı bantlayıp sabitledim ve bordo – beyaz karışımı ile elde ettiğim boya ile sünger stencil fırçası ile desenleri oluşturdum. Sehpanın üstü ve ayak kısmı için 2 farklı stencil kullandım. Son olarak vernikledim.

Yenilenen sehpamız bu haliyle kaç yıl götürecek bakalım bizi.