YENİ KISA SAÇIMIZ

Çoçukluk fotoğraflarım hep kısacık saçlıdır , üç yaş civarı  3 numaraya vurulmuş  saçlı fotoğrafım bile mevcuttur. Babam şimdilerde; “Kötü mü ,  saçlarını güçlendirmek için öyle yaptık” dese de aslında erkek çocuk özlemiyle yaptığını biliyoruz.   İşitme kaybının güzel yazısındaki gibi babam beni her işinde çırak seçerdi, bunun epey faydasını da görmekteyim aslında, 7 yaş küçük erkek kardeşime devredinceye kadar çıraklığım devam etti.

Neyse konumuz saça döner isek, çocukluğum boyunca kısacık olan saçlarımın etkisiyle midir nedir, ortada bir gerçek var ki  benim saçlarım çok  gürdür, nazar değmesin.  Bakımı çok zor ama memnunum bu durumdan.

Çocukluğumda uzun saçlı cici bir kız olamadığımdan kızımın saçlarını kısa kestirme taraftarı olamadım  hiç, uçlarından  biraz en fazla omuz hizası kestirmiştik.

Fakat son bir kaç haftadır her taradığımda dökülen cansız saçlarını görmek beni rahatsız etti. Çocuklarda saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden birisinin yetersiz beslenme olduğunu söylüyor UzmanTV.  Özellikle demir ve çinko içeren besinler saç sağlığını olumlu etkilermiş.  İrem’in ki gerçek dökülme sayılacak boyutta mıydı emin değilim, yine de beslenmesine daha fazla  özen göstereceğiz.

“Saçın kesilince güçleneceği teorisinden” yola çıkarak bir de kestirelim dedik. İrem benden daha hevesli idi, okulda en sevdiği arkadaşının saçlarının kısa olmasından dolayı kısa saç beğenisi vardı zaten. Kestirince de çok mutlu oldu, şimdi minik aynası ve tarağı ile sürekli tarama modunda. Bense kızımın bu yeni haline alışmaya çalışıyorum, nasıl farklılaştırıyor saç bizi.  Dileyenler için uzun saçlı İrem, burada